Jak wysoka wrażliwość wpływa na przyjaźń
Zdjęcie autorstwa Elly Fairytale z Pexels

Szacuje się, że co piąta osoba odziedziczyła po swoich przodkach geny warunkujące wysoką wrażliwość. W praktyce przekładają się one na większą czułość ośrodkowego układu nerwowego na bodźce zewnętrzne. Oznacza to, iż osoba wysoko wrażliwa mocniej odczuwa zapachy, smaki, rejestruje intensywniejsze dźwięki niż otoczenie. Niestety, wszystko to sprawia, że łatwiej ulega też przebodźcowaniu. Jak wysoka wrażliwość wpływa na przyjaźń?

Dzieci wysoko wrażliwe bywają traktowane jako nieśmiałe

Bardzo często dzieci wysoko wrażliwe nie nawiązują zbyt łatwo znajomości ze swoimi rówieśnikami, przez co bywają traktowane jako nieśmiałe i zmuszane do poznawania nowych osób. W dorosłym życiu buntują się przeciwko temu, mają dosyć przełamywania się i preferują samotność niż życie między ludźmi.

Small talk sprawia trudności osobom wysoko wrażliwym

Osoby wysoko wrażliwe wolą rozmawiać na konkretne tematy, np. o tym, jakie tkaniny są najlepsze do noszenia latem, aniżeli uprawiać small talk. Ten zawsze przysparza im sporo trudności. Rozmowy o niczym są dla takich osób trudne do przeprowadzenia. W związku z tym bywają traktowane jako te, które bez powodu się wywyższają i uważają za lepsze od innych.

Jak wysoka wrażliwość wpływa na przyjaźń? Osoba wysoko wrażliwa bywa traktowana jak terapeuta

Czasem osoby wysoko wrażliwe nawiązują przyjaźnie i dobrze czują się w towarzystwie innych ludzi. Niemniej ci lubią wykorzystywać ich cechy osobowości dla własnych korzyści. Osoba wysoko wrażliwa bywa traktowana jako terapeuta swoich przyjaciół i znajomych. Tacy ludzie mają w sobie ogromne pokłady empatii, potrafią słuchać i udzielić trafnej porady. Gorzej, gdy relacja ma charakter jednostronny i wszyscy korzystają z pomocy osoby wysoko wrażliwej, ale sami nie udzielają jej wsparcia.

Kłótnia o drobiazg przyczyną zerwania znajomości

Osoby wysoko wrażliwe często po błahej kłótni zrywają znajomość. Czasem wystarczy jakieś nieprzemyślane zdanie ze strony przyjaciółki, by poczuły się one zaatakowane, wykorzystywane i nieszanowane. W rezultacie taka znajomość zaczyna im się jawić jako toksyczna i wymiksowują się z niej. Tymczasem, gdy przyjrzymy się bliżej rzeczywistym intencjom rozmówcy, może się okazać, że nie były one złe. To tylko nasza interpretacja przyczyniła się do ich negatywnego odbioru.

Wysoka wrażliwość a unikanie bliskich relacji

Osoby wysoko wrażliwe często traktują innych ludzi jako źródła nadmiernych bodźców, dlatego ich unikają. Wolą przebywać w swoim mieszkaniu z dobrą książką lub wyskoczyć na rower czy jogging. Każdy jednak potrzebuje bliskości drugiego człowieka, także osoba wysoko wrażliwa.

Udawanie ekstrawertyka i poczucie zmęczenia

Niektóre osoby wysoko wrażliwe nie chcą odstawać od reszty społeczeństwa. To, niestety, jest ukierunkowane na liczne bodźce i premiuje osoby ekstrawertyczne.  Udawanie, że jest się jedną z nich, miewa jednak zgubne skutki. Po pierwsze, gdy chodzimy z koleżanką na dyskoteki, czujemy się przemęczone. Po drugie, nie zrozumie ona naszej odmowy, gdy w końcu postawimy na asertywność.

Spotkanie raz w miesiącu nie cieszy ekstrawertycznego przyjaciela

Osoba wysoko wrażliwa łatwo ulega przestymulowaniu. Dlatego też może ograniczać spotkania z przyjaciółmi do jednego wyjścia w miesiącu. Ekstrawertyczny znajomy może poczuć się zlekceważony i odrzucony. On często nie rozumie bowiem motywacji swojego przyjaciela. Gdy kogoś lubi, chce się z nim jak najczęściej spotykać.