Psychologia

Jak wyrzucić z siebie emocje?

Jak wyrzucić z siebie emocje

Emocje bywają zarówno pozytywne, jak i negatywne. Bardzo często dążymy do tych pierwszych, a te drugie usiłujemy z siebie wyrzucić. Kultura zachodnia wmawia nam, iż smutek czy złość to niewłaściwe uczucia i należy się ich pozbyć. Jednak wszystkie emocje są ważne, bo o czymś nas informują. Warto jednak pamiętać, że istnieje różnica między prawem do ich przeżywania, a uleganiu złym uczuciom. Jak wyrzucić z siebie emocje?

Aktywność fizyczna pozwala wyrzucić z siebie emocje

Często czujemy się przytłoczeni emocjami, które przeżywamy. Zwłaszcza dziś, gdy zewsząd straszy się nas COVID-19 oraz kryzysem gospodarczym, czujemy się spięci i wściekli. Na szczęście negatywnym emocjom można dać upust, uprawiając sport. Aktywność fizyczna pozwala wyrzucić z siebie zgromadzoną, negatywną energię. Siłownie są wprawdzie zamknięte od października, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy uprawiali jogging w parku, poszli zagrać w badmintona, czy wybrali się na rower. Podczas aktywności fizycznej dochodzi do wyrzutu endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. W rezultacie nawet gdy mamy kiepski nastrój, po zakończeniu ćwiczeń czujemy się lepiej.

Jak wyrzucić z siebie emocje? Pisanie pamiętnika niczym katharsis

Jeśli chcesz ułożyć sobie w głowie to, co czujesz, przelej myśli na papier. Pisanie pamiętnika pełni funkcję terapeutyczną. Gdy opisujesz to, co właśnie czujesz, przyglądasz się przyczynom tego stanu, zastanawiasz, jak go zmienić, to następuje katharsis. Pisanie pamiętnika to doskonałe rozwiązanie dla osób, w których drzemią silne, często niezrozumiałe emocje. Podczas przelewania myśli na papier, nie tylko możemy dać im upust, ale też lepiej je zrozumieć.

Rozmowa z przyjacielem pomaga uporać się z emocjami

Doskonałym sposobem na rozładowanie emocji jest też rozmowa z przyjacielem. Gdy opowiadamy komuś o tym, co przeżywamy, nie tylko czujemy wsparcie, ale też możemy spojrzeć na problem z dystansu. Zwłaszcza gdy jesteśmy zmęczeni, mamy tendencję do wyolbrzymiania pewnych rzeczy. Jednak gdy nabierzemy dystansu, skonsultujemy swoją sytuację z kimś stojącym obok, może się okazać, że nie jest ona wcale tak tragiczna. Po prostu dokonaliśmy nadinterpretacji.

Tworzenie jako wyraz emocji

Wyrażanie emocji może odbywać się również poprzez sztukę. Gdy tworzysz piosenkę, wpis na bloga, robisz zdjęcia na Instagram, piszesz artykuł czy malujesz obraz, możesz wyrazić wszystko to, co czujesz i myślisz. W rezultacie poczujesz się lepiej, nawet jeśli proces kreowania nie pomoże ci znaleźć rozwiązania dla twojego problemu.

Karaoke sposobem na wyrażenie emocji

Wiele osób, gdy odczuwa złość, lubi zrobić sobie domowe karaoke. To pozwala wyzbyć się negatywnych emocji, a właściwie je w pewien sposób wykrzyczeć, nikogo przy tym nie raniąc. Kłótnia z mężem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Namawiamy do tego, aby najpierw dać upust negatywnym emocjom, nabrać do nich dystansu, a następnie merytorycznie porozmawiać na dany temat. Jeśli nie będziesz atakowała drugiej osoby w sposób słowny, masz większe szanse na wypracowanie kompromisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *