zwolnienie lekarskie online
National Cancer Institute z Unsplash

E-ZLA to obowiązująca forma wystawiania zwolnień lekarskich w naszym kraju. L4 otrzymać można nie tylko stacjonarnie w przychodni, gdyż możliwe jest również zwolnienie lekarskie online, po konsultacjach zdalnych. Nie każdy orientuje się w różnicach i podobieństwach między tymi dokumentami, więc zostanie to nieco przybliżone w poniższym artykule.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie stacjonarne i online – różnice i podobieństwa

Od jakiegoś czasu w Polsce obowiązującą formą L4 są e-zwolnienia, czyli wersje elektroniczne zwolnień lekarskich papierowych, które znane były dotychczas. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne? Jest to dokument zawierający informacje o przyczynie i czasie niezdolności do pracy. Znajdują się tam również dane pacjenta i lekarza, który wystawia  e-ZLA , a dodatkowo informacje o miejscu przebywania na L4 i zaleceniach (L4 chodzące / leżące). Nie wszystkie te informacje widoczne są dla pracodawcy (np. przyczyna zwolnienia), jednak do wszystkich ma wgląd pacjent, gdy tego potrzebuje.

Możliwe jest otrzymanie nie tylko e-ZLA wystawionego stacjonarnie, ale również L4 przez Internet, czyli wystawianego po zdalnych konsultacjach z lekarzem. Nie ma żadnych różnic w obu tych dokumentach – różna jest jedynie forma kontaktu z lekarzem. Zarówno L4 stacjonarne, jak i zwolnienie lekarskie online uprawniają objętego ubezpieczeniem chorobowym pracownika do świadczeń chorobowych. Oba te dokumenty sprawdzić można ponadto przez Internet z dowolnego miejsca.

Jak dostać zwolnienie lekarskie nie wychodząc z domu?

W jaki sposób można dostać elektroniczne zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu? L4 przez Internet oferuje dziś wiele prywatnych placówek lekarskich. Przykładowo na portalu Nasza Recepta można otrzymać zwolnienie lekarskie online w kilka minut. Należy jednak pamiętać, że L4 wystawiane jest wyłącznie pacjentom, którzy faktycznie są niezdolni do pracy. Każdorazowo decyzja taka podejmowana jest przez lekarza, po wnikliwej analizie dostarczonych przez pacjenta w wywiadzie medycznym informacji.

E-ZLA może być wystawione maksymalnie do 3 dni wstecz, chyba że w grę wchodzi zwolnienie od psychiatry, gdzie czas ten (wstecz) może być w razie potrzeby dłuższy. E-zwolnienie, w tym także to wystawiane przez Internet, automatycznie przekazywane jest do ZUS-u, a także do posiadającego konto PUE ZUS pracodawcy. Papierowe zwolnienia trzeba było dostarczać w krótkim terminie do pracy osobiście – w tym przypadku nie ma takiej potrzeby i wystarczy tylko telefon do pracodawcy.

Jak i gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie?

Jeśli otrzymasz od lekarza e-ZLA, w tym również zwolnienie lekarskie online, pamiętaj o możliwości wglądu do informacji tam zawartych. Twój pracodawca nie zobaczy wszystkich tych danych, a tylko podstawowe, co jest rozwiązaniem chroniącym twoją prywatność. Ty natomiast, jako pacjent, masz prawo wglądu do wszystkich danych dotyczących swojego L4, o ile oczywiście wiesz, gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie. Można to zrobić na różne sposoby:

  • Pierwszą opcją jest logowanie do profilu PUE ZUS, za pośrednictwem którego ubezpieczony ma dostęp do wielu informacji o swoich zwolnieniach i składkach, ponadto może również składać wnioski.
  • Inna możliwość to logowanie do IKP. W zakładce „e-zwolnienia” znaleźć można historię wystawianych pacjentowi zwolnień lekarskich, informacje o ich długości, a także o wskazaniach (L4 leżące / chodzące).