Psychologia

Jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie?

Jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie

Priscilla Du Preez z Unsplash

Toksyczny związek potrafi zatruwać życie przez długie lata. Osoba, która w nim tkwi, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety łatwo popaść we współuzależnienie i nie wyobrażać sobie codzienności bez partnera, który każdego dnia dogłębnie nas rani. Niektóre osoby potrafią jednak zachować trzeźwy osąd sytuacji. Widzą problemy w związku i chcą je rozwiązać, ponieważ nie czują się usatysfakcjonowane jakością relacji. W naszym artykule podpowiadamy, jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie.

Spis treści:

  1. Empatia i jej nadużywanie
  2. Toksyczny partner to świetny manipulant
  3. Odwracanie kota ogonem, czyli wykorzystywanie współczucia w praktyce
  4. Jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie?
  5. Trudne dzieciństwo jako usprawiedliwienie wszystkiego
  6. Techniki manipulacji osadzone na wzbudzaniu emocji

Empatia i jej nadużywanie

Empatia to wspaniała umiejętność, dzięki niej wykazujemy zdolność do współodczuwania. Potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka i dostrzec jego dylematy oraz bolączki. To pozwala nam zrozumieć, że przyjaciółka boi się ciemnych pomieszczeń, ponieważ w przeszłości przeżyła traumę. Dla jej dobra wybieramy tylko jasne restauracje. Jednak czasem empatia sprowadza nas na manowce. Dzieje się tak, gdy padami ofiarami nadużyć innych osób, które dostrzegają, że opisując nam swoją trudną sytuację, mogą sporo zyskać. W tym miejscu warto nadmienić, iż wiele historii powstaje wskutek konfabulacji i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Toksyczny partner to świetny manipulant

Toksyczny partner często zna liczne techniki manipulacji. Wie, jak wpędzić cię w poczucie winy, sprawić, byś spojrzała na jego występki łaskawszym okiem. Czy on zasługuje na empatię? Zazwyczaj nie, ponieważ historie, które ci ukazuje, często mają tylko wzbudzić w tobie określone emocje. On świadomie przedstawia je w taki, a nie inny sposób. Np. ma kiepski kontakt z matką, bo ta próbowała zwalczać w nim narcystyczne zachowania. Niemniej osobom trzecim wmawia, że matka go nie kochała, chciała usunąć ciążę, ale nie pozwoliło jej na to obowiązujące prawo, więc źle go traktowała.  Ta historia, rzecz jasna, ma usprawiedliwiać wszystkie obecne przewinienia jego autorstwa.

Odwracanie kota ogonem, czyli wykorzystywanie współczucia w praktyce

Zastanawiasz się, jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie? Okazuje się, że najczęściej robi to poprzez odwracanie kota ogonem. Np. ty mówisz mu, że brakuje ci czułości z jego strony. Na co on stwierdza, że to ty nigdy nie okazywałaś mu miłości, to zawsze on cię przytulał. Wzbudza w tobie poczucie winy i sprawia, że do głosu dochodzi współczucie. Postanawiasz poprawić swoje zachowanie, choć nie ty tutaj zawiniłaś.

Jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie?

Wykorzystywanie współczucia to naganna, aczkolwiek często spotykana taktyka u toksycznych mężczyzn. Techniki manipulacji obejmują też sprawną grę aktorską. On potrafi rozpłakać się na zawołanie, zachowuje się jak bohater dramatu, przez co wzbudza w tobie współczucie. Która z nas, posiadając rozwiniętą empatię, nie reaguje na płacz drugiego człowieka? Każda czuje się w obowiązku zapoznać się z jego bólem i cierpieniem, a następnie jakoś mu zaradzić.

Trudne dzieciństwo jako usprawiedliwienie wszystkiego

Toksyczny partner lubi wszystko zrzucać na trudne dzieciństwo. Matka go nie kochała, nigdy nie przytulała, ojciec pił i się awanturował. Ta historia wyzwala w tobie współczucie. Zastanów się jednak, co ma dysfunkcyjna rodzina do tego, że on cię zdradził, uderzył czy przekroczył twoje granice w seksie? To dorosły facet, który doskonale wie, co robi. Potrafi się też właściwie zachować, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. On cię krzywdzi, bo ma taki kaprys, tak mu wygodniej i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Wiele osób ma ojca alkoholika, ale nie każdy człowiek krzywdzi innych.

Techniki manipulacji osadzone na wzbudzaniu emocji

Jak toksyczny partner wykorzystuje współczucie? Ktoś taki może też pomagać innym na pokaz, bawić się dziećmi koleżankami czy opiekować psem sąsiadki. Robi to po to, abyś zobaczyła, jaki skarb ci się trafił. Gdy następnym razem zachowa się nie fair, trudno będzie ci uwierzyć, że ten dobry człowiek cię skrzywdził. Pewnie sama sobie na to zasłużyłaś, jakoś go sprowokowałaś. Tak niestety myśli wiele empatycznych kobiet, a toksyczni faceci chętnie to wykorzystują. W związku z tym naucz się odróżniać działania na pokaz, które często wyglądają wręcz teatralnie od tych szczerych i prawdziwych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *