Jak stosować krem z filtrem
Armin Rimoldi z Pexels

Kochamy lato, wreszcie dni są dłuższe, po pracy możemy wyskoczyć na rower czy spacer z przyjaciółką. To także czas, kiedy wyjeżdżamy na długo wyczekiwany urlop i kąpiemy się w jeziorach czy morzach. Latem odpoczywamy i ładujemy akumulatory. Niestety nasza skóra cierpi przez promienie UV. Z pomocą przychodzą jej kosmetyki do opalania. W naszym artykule podpowiadamy, jak stosować krem z filtrem.

Spis treści:

  1. Jak promienie UV działają na skórę?
  2. Promienie UVB a poparzenie słoneczne
  3. Promienie UVA a fotostarzenie
  4. Kiedy stosować krem z filtrem?
  5. Jak stosować krem z filtrem?
  6. Ochrona przed promieniami UVA
  7. Ochrona przeciwsłoneczna po zabiegach medycyny estetycznej

Jak promienie UV działają na skórę?

Promienie UV wzbudzają ogromne kontrowersje. Z jednej strony nie byłoby bez nich życia na Ziemi, uczestniczą bowiem w fotosyntezie, a u człowieka odpowiadają za syntezę witaminy D w skórze. Z drugiej promienie UV mogą powodować czerniaka, ich skutkiem jest fotostarzenie i powstawanie przebarwień posłonecznych. Ponadto słońce wysusza skórę oraz włosy, dodatkowo rozjaśnia nasze pukle. Nic dziwnego, że zaleca się ochronę przed ich destrukcyjnym działaniem. Odpowiednio dobrane kosmetyki do opalania potrafią nas uchronić przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Promienie UVB a poparzenie słoneczne

Promienie UV dzielą się na fale o różnej długości. Promienie UVB są stosunkowo krótkie, wnikają do naskórka, powodując poparzenie słoneczne i przebarwienia. Te ostatnie często próbujemy usilnie zwalczać, sięgając jesienią po kwasy złuszczające.  Promienie UVB zagrażają nam od połowy kwietnia do połowy września. Latem ich działanie jest najsilniejsze. Z tego powodu aplikacje pogodowe często wysyłają do nas alert UV.

Promienie UVA a fotostarzenie

Natomiast promienie UVA są nieco dłuższe, przez co przenikają aż do skóry właściwej. To właśnie one odpowiadają za fotostarzenie. Uszkadzają fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych skóry, odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność. Oczywiście z czasem aktywność fibroblastów naturalnie spada. Z tego powodu w określonym wieku pojawiają się na naszych twarzach zmarszczki. Niemniej promienie UVA znacznie przyspieszają ten proces. Na ich oddziaływanie jesteśmy narażone przez cały rok, także przebywając w mieszkaniu, ponieważ przenikają przez szyby. Są niewidoczne dla oka, gdyż nie prowadzą do zarumienia się skóry. Jednak ich destrukcyjne działanie przez lata się kumuluje i w pewnym momencie dość boleśnie daje o sobie znać.

Kiedy stosować krem z filtrem?

Jak stosować krem z filtrem? Niewątpliwie należy po niego sięgać przez cały rok, a nie tylko wówczas, gdy wybieramy się na plażę i jest słonecznie. Krem z filtrem przyda nam się przez 365 dni w roku, należy go nakładać nawet w deszczowe dni oraz wtedy, gdy nie wychodzimy z domu. Tylko w ten sposób możemy powstrzymać fotostarzenie. Krem z filtrem warto dobrać do swoich indywidualnych preferencji, abyśmy rzeczywiście chętnie po niego sięgały. Nie może być zatem zbyt tłusty i trudny do rozprowadzenia.

Jak stosować krem z filtrem?

Wybierając krem z filtrem, należy uchronić na poziom ochrony, którą zapewnia. O tym informuje nas wskaźnik SPF. Odnosi się on do promieniowania UVB, które wywołuje poparzenie słoneczne. Patrząc na niego, wiemy, ile czasu możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez ryzyka poparzenia. Przy czym należy tutaj pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, zazwyczaj zakładamy za mało kremu z filtrem, przez co rzeczywista ochrona jest nieco niższa. Po drugie, kosmetyk ściera się w ciągu dnia i spływa wraz z potem, przez co powinniśmy ponawiać aplikację w sposób systematyczny. Po trzecie, każdy z nas ma inny fototyp skóry. Im niższa wartość fototypu, tym jaśniejsza i bardziej podatna na poparzenia słoneczne jest nasza karnacja. Im wyższa, tym bardziej śniade jesteśmy z natury, a przez to nieco bardziej odporne na bolesne skutki działania promieni UVB. Osoby o niskim fototypie skóry powinny sięgać po krem z filtrem SPF 50+. Osoby z wyższym fototypem skóry mogą postawić na SPF 30, jeśli nie wybierają się na plażę. 

Ochrona przed promieniami UVA

Każdy kosmetyk do opalania chroni nas przed promieniami UVB. Nie każdy jednak zapobiega destrukcyjnemu oddziaływaniu promieni UVA. Musimy zwrócić uwagę, czy krem z filtrem chroni nas przed tymi dwoma długościami promieni słonecznych. Stosownych informacji należy szukać na opakowaniu.

Ochrona przeciwsłoneczna po zabiegach medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Bardzo często wykorzystuje się w nich substancje aktywne, które wykazują działanie fotouczulające. Mogą też tak mocno przyczyniać się do odbudowy komórkowej, że skóra staje się niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Ochrona przeciwsłoneczna po zabiegach medycyny estetycznej powinna być stosunkowo wysoka, należy sięgać po kremy z filtrem SPF 50.  Przed promieniami UV w sposób szczególny powinnyśmy się chronić, jeśli stosujemy kwasy złuszczające i retinoidy, nawet gdy mamy do czynienia z kosmetykami drogeryjnymi.