Najnowsze Psychologia

Jak słuchać swojego serca i być szczęśliwą?

jak być szczęśliwą

Szczęście – dążymy do niego, nieustannie poszukujemy, chwytając chwile, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze i piękniejsze. Każdy z nas ma swoją definicję szczęścia. Jak słuchać swojego serca i być szczęśliwą?

Żeby szczęśliwym być

Anna Jantar śpiewała, że tak naprawdę mało i jednocześnie dużo trzeba, by być szczęśliwym i uszczęśliwiać innych. W naszym życiu często wygrywa rozsądek. Postępujemy zgodnie z panującymi zasadami, konwenansami. Działamy tak, by osiągnąć sukces w szkole czy pracy, ale zapominamy w tym wszystkim o poczuciu szczęścia, które jest przecież bardzo ważne w naszym życiu. Nie zawsze słuchamy swojego serca. Jego podpowiedzi są zagłuszane przez rozsądek, a to przekłada się na to, jak postępujemy i jak się czujemy. Nie zauważamy więc tego, co przynosi nam życie. Tych wszystkich małych iskierek szczęścia, które się w nim pojawiają. Co robić, żeby być szczęśliwym? Dlaczego warto słuchać głosu swego serca i otworzyć się na niespodzianki życia?

Wolny umysł to szczęśliwy umysł

Jak często w ciągu dnia negatywne myśli pojawiają się w naszej głowie. Chyba większość z nas ma problem, by odciąć się od obowiązków i problemów, nie myśląc o tym co złe, ale o tym co dobre i przyjemne. Umiejętność świadomego pozytywnego myślenia to bardzo dobra cecha. Dobra, dla naszej psychiki, ponieważ umożliwia odciążyć umysł od wszelkich trosk. Nie na wszystko mamy wpływ. Nie zmienimy nagle pogody, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nasz autobus zepsuje się w drodze do pracy. Za to możemy nauczyć się dostrzegać małe rzeczy, czerpiąc z nich radość i szczęście. Tęcza, która wyszła po ulewie, gdy wracamy z zakupami do domu. Uśmiech, którym obdarzył nas kasjer w supermarkecie czy piękne kwiaty, posadzone dziś na rabacie pod naszymi oknami. Wokół nas jest wiele drobiazgów, na co dzień pomijanych, niezauważanych. Cieszmy się z małych rzeczy i szukajmy pozytywów w naszym życiu oraz otoczeniu.

Wspomnienia zapisane w pamięci

Zapewne zdarza nam się rozpamiętywać sytuacje z przeszłości. Nie odetniemy się od niej, bo stanowi część naszej egzystencji. Warto wracać myślami do pozytywnych wspomnień. Takie kolekcjonowanie wspomnień to album naszego życia, chwil, których nigdy nie chcemy stracić. Zdjęcia są fantastycznym motywem, uwieczniającym piękny czas. Wspominajmy, jeśli tylko mamy na to ochotę. Oglądajmy zdjęcia, które są zapiskami naszego szczęścia. Fotografie często pokazują spontaniczność i wolność, a to także części składowe szczęścia. Może więc warto znowu zrobić coś ciekawego, wybrać się w interesujące miejsce, przeżyć coś nadzwyczajnego?

Artystyczne oczyszczenie

Sztuka jest wspaniałym medium, przez które przepływają emocje, zarówno negatywne jak i pozytywne. By osiągnąć stan szczęścia, musimy pozbyć się złych emocji. Wyciągnij kartki lub płótno, weź farby i pędzle w dłoń i zacznij kreować. Sztuka pozwala na oczyszczenie i pokazuje, co tak naprawdę kryje się w naszym umyśle. Idź na koncert, wykrzycz swoje emocje wraz ze śpiewającym tłumem. Zapisz się na warsztaty teatralne i poszukaj własnej drogi do bycia szczęśliwą.

szczęścieKierując się sercem można być szczęśliwym. Najlepiej słuchać siebie i swoich potrzeb. Spełniać marzenia i czerpać radość z każdej chwili. W końcu jesteśmy po to, by przeżyć życie, doświadczają jego w pełni.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

Emilly27k

5 lat temu

Dla mnie jest szczęście kiedy jestem zdrowa, w momencie usłyszenia pozytywnej wiadomości, że to co wykonuje podoba się ludziom dzielenie się swoją pasji. Miło jest kiedy dzielimy swoim szczęściem z innymi poprzez pisanie. Odczuwam szczęście kiedy pomagam oraz wówczas kiedy wykonuje ulubione czynności w kuchni.

pati25

5 lat temu

Trzeba cieszyć się każdą chwilą,każdym drobiazgiem.Nie przejmować się z byle powodu.Ja,pomimo bardzo długiej choroby,problemów z chodzeniem jestem szczęśliwa.Zawsze powtarzam,że nie warto abym się nią przejmowała bo są gorsze choroby.I że inni mają gorsze choroby.Jestem szczęśliwa bo mogę poczytać,popisać na komputerze,iść na zakupy.Mam kochające osoby wokół mnie.Mogę robić co chcę 🙂

Mindi

5 lat temu

Kieruję się w życiu słowami piosenki” W życiu piękne są tylko chwile” i staram się te chwile zauważać i czerpać z nich energię. Nie mam łatwego życia ale są też dobre, więc wolę o nich myśleć, przecież nie można się poddać 🙂

ewalub

5 lat temu

Dla mnie ważne było nauczenie się nieprzejmowania rzeczami, na które nie mam wpływu oraz nierozpamiętywania porażek i niezałamywania rąk w przypadku trudności, ponieważ zamartwianiem się nie osiągniemy zamierzonego celu, a jedynie będziemy nieszczęśliwi

  linea

  5 lat temu

  Też musiałam się tego nauczyć. Ważne jest to co dzieje się teraz. Przeszłość można traktować jako dobra lekcję, ważne jest niepowielanie błędów i uczenie się na nich.
  Każdego dnia wychodzę z domu uśmiechnięta, nawet jak czasami zapominam o uśmiechu to mój mężczyzna od razu mi o tym przypomina patrząc na mnie i mówiąc „Uśmiech”. Od razu działa 🙂

  Niestety w dzisiejszych czasach ludzie pędza za pieniędzmi zapominając o tych najważniejszych rzeczach. A przecież nic nie da nam większego szczęścia niż spędzanie czasu z najbliższymi.

   Aneta

   5 lat temu

   Ja też sie staram uśmiechać, mimo iż czasem zupełnie niepotzrebnie przejmuje sie rzeczami tak naprawdę nieistotnymi… Życie jest chyba zbyt krótkie, żeby siedzieć patrząc nieszczęśliwie w okno…

    linea

    5 lat temu

    Dokładnie powinniśmy sie cieszyć każdym drobiazgiem. Wczoraj na przykład widziałam piękny zachód słońca i to jest dla mnie powód do szczęścia. To że mam rodzicówm, którym zdrowie nawet dopisuje, że moi bracia i ich rodziny są zdrowe. Że ja mimo swoich przejść też mogę normalnie funkcjonować.
    Cieszmy się każda chwilą, bo nigdy nie wiemy czy nie bedzie to jedna z naszych ostatnich chwil…

Zostaw komentarz