Jak słońce wpływa na wzrok

Odpoczywając na świeżym powietrzu, prowadząc latem samochód, zwiedzając czy wypoczywając na plaży, często dla własnej wygody zakładamy okulary przeciwsłoneczne. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla ludzkich oczu może być promieniowanie UV, które emituje słońce. Ze względu na to, że oczy są bardzo delikatnym organem, należy odpowiednio je chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie. Jak słońce wpływa na wzrok i w jaki sposób można go chronić? Podpowiadamy.

Jaki wpływ na oczy ma promieniowanie słoneczne?

Rozróżniamy trzy rodzaje promieniowania UV ze względu na długość fali i stopień zagrożenia dla naszego zdrowia. Pierwszym z nich jest promieniowanie UVA, które ma najbardziej szkodliwy wpływ na narząd wzroku, ponieważ nie jest ono blokowane przez powłokę ozonową, a przy długotrwałej ekspozycji powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych, z których zbudowane są między nimi soczewka i rogówka oka. Promieniowanie UVA pochłania przede wszystkim soczewka oka, rogówka z kolei wchłania UVB.

Pochłanianie promieniowania przez soczewkę powoduje przyspieszony rozwój zaćmy, która prowadzi do stopniowej utraty wzroku i konieczności operacyjnego usunięcia zmętniałej tkanki. Zaćma to jednak niejedyna choroba oczu wywoływana przez emitowane przez słońce promieniowanie UV. 

Do jakich chorób narządu wzroku może przyczyniać się promieniowanie słoneczne?

Oczy, które są wystawione na zbyt duże promieniowanie słoneczne, narażone są na szereg chorób. Z tego powodu osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla narządu wzroku jest słońce, często sięgają po okulary przeciwsłoneczne, na przykład ray ban s. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do powstawania raka spojówki, zwyrodnienia plamki żółtej, uszkodzenia centralnego obszaru siatkówki czy oparzenia słonecznego rogówki, nazywanego także ślepotą śnieżną. 

Zagrożeniem jest także tak zwany skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej. Długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie słoneczne przyczynia się też do powstawania tzw. tłuszczyka oka. Promieniowanie UV powoduje też przedwczesne starzenie się oczu.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Żeby skutecznie chronić swoje oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, warto zainwestować w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne. Podczas ich wyboru, dobrze jest jednak szczególną uwagę zwrócić na ich filtr. Tańsze modele często nie są wyposażone we właściwą ochronę, przez co ich jest stosowanie, może spowodować szybsze uszkodzenie wzroku. Szukając okularów przeciwsłonecznych, zwróćmy więc uwagę na oznaczenie filtra. Wystarczającą ochroną daje filtr UV 400. Oczy i głowę w upalne dni można osłonić dodatkowo kapeluszem.