Jak skompletować domową apteczkę
Ploegerson z Unsplash

To bardzo ważne, aby w każdym domu dostępna była domowa apteczka pierwszej pomocy. Dzięki temu możemy poradzić sobie z urazami czy chorobami do momentu, aż nie otrzymamy fachowej pomocy. Nie zawsze uda nam się od razu dostać do lekarza, wysoka gorączka, popatrzenie i inne urazy mogą nam się przydarzyć w weekend, w święto, w środku nocy. Nic więc dziwnego, że potrzebujemy zestawu, który będzie mógł nam pomóc natychmiast. Co warto mieć w swojej apteczce?

Domowa apteczka krok po kroku

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że domowa apteczka nie może znajdować się gdziekolwiek. Najlepiej by było to miejsce suche, zaciemnione, w którym panuje pokojowa temperatura. Dobrze sprawdza się na przykład szafka w kuchni czy przedpokoju. Raczej nie powinno się przechowywać leków w łazience ze względu na wilgoć i temperaturę. Unikajmy też miejsc blisko kaloryferów czy innych źródeł ciepła. Dlatego najlepiej sprawdzi się szuflada w innym miejscu. Można także leki zgromadzić w pudle i przechowywać je w szafie czy na regale. 

Dodatkowo od czasu do czasu powinno się przejrzeć wszystkie leki i sprawdzić ich daty ważności oraz to, czego ewentualnie brakuje. Przygotowując apteczkę, nie rezygnuj z opakowań leków, warto zachowywać ulotkę. Jeśli domownicy biorą stale leki, warto je odpowiednio podpisać, aby nikt niczego nie pomylił. 

Co warto mieć w swojej apteczce?

Co więc warto mieć w swojej apteczce? Co może się przydać? 

Testy na COVID 

W dzisiejszych czasach warto mieć w domu testy na COVID. Przydadzą się nie tylko, gdy poczujemy się gorzej, ale na przykład przed spotkaniem. Dzięki temu możesz się upewnić, że jesteś zdrowy i nikogo nie zarazisz. Dzisiaj testy antygenowe są ogólnodostępne i można je dostać niemal w każdej aptece.

Leki na przeziębienie

Oczywiście bardzo ważne są leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeśli w domu są dzieci, warto oprócz tabletek, zakupić syrop tego rodzaju. W przeziębieniu pomocne będą także saszetki, które zawierają kilka składników pozwalających zmniejszyć objawy. Dodatkowo przydatne będą krople do nosa, tabletki na gardło, kaszel czy chrypkę. W budowaniu odporności pomoże na przykład witamina C i D. 

Na stłuczenia, oparzenia, rany

W apteczce warto także posiadać maści na stłuczenia czy oparzenia. Niezbędne będą także plastry, gazy czy bandaże oraz spraye do dezynfekcji ran.

Problemy z żołądkiem

Warto zakupić także leki, które pomogą w przypadku zatrucia, biegunki czy wymiotów. Chodzi nie tylko o herbaty na trawienie, lecz także leki zawierające na przykład loperamid czy węgiel leczniczy. Na zatrucia pomocne będą także elektrolity.