Najnowsze Porady Zdrowie

Jak rozpoznać padaczkę?

padaczka

Padaczka zaburza pracę mózgu, co objawia się charakterystycznymi napadami. Jak rozpoznać padaczkę?

Padaczka

Źródłem padaczki jest nasz mózg a właściwie zaburzenia jego pracy. Przyczyną epilepsji mogą być uszkodzenia, które powstały u dziecka jeszcze w łonie matki lub w kolejnych latach życia. Uraz lub niedokrwienie mózgu także mogą wywołać objawy padaczki. Niekiedy nie można ustalić przyczyny choroby, co jest dość częstym problemem u dzieci. Bez względu na rodzaj padaczki, konieczne jest jej leczenie. Napad padaczkowy może okazać się niebezpieczny dla chorego, dlatego rozpoznanie schorzenia jest niezwykle ważne. Ataki chorobowe następują w wyniku działania różnych czynników. Ich poznanie umożliwia dostosowanie terapii farmakologicznej i całego trybu życia.

Jak rozpoznać padaczkę?

Pierwszy napad padaczkowy niekoniecznie naprowadza na trop choroby. Ale kolejne, powtarzające się tego typu sytuacje powinny być sygnałem alarmowym. Lekarz ustali przyczyny i zdiagnozuje chorobę. Pomocny okaże się wywiad z pacjentem, który pozwoli na przypisanie przyczyn do konkretnych objawów padaczki. W diagnostyce epilepsji stosuje się także określone badania neurologiczne, badania krwi, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Dzięki nim, lekarz może dojść do źródła, czyli zaburzeń w pracy mózgowych ośrodków nerwowych. W większości przypadku chorobę rozpoznaje się u osób przed 20. rokiem życia oraz u osób starszych, które przeszły infekcje.

Ogromny problem

napady padaczkowe

Liczba chorych na padaczkę w naszym kraju wciąż rośnie. Zainteresowanie tematem jest ogromne. Każdego roku przybywa nawet kilkanaście chorych na epilepsję. Świadomość rangi problemu ułatwia pomoc osobom chorym, szczególnie w przypadku napadów padaczkowych. Właściwe rozpoznanie choroby pozwala na jej skuteczne leczenie i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczegółowe badania dają możliwość diagnozy. Bagatelizowanie objawów epilepsji jest nieodpowiedzialnym zachowaniem. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich powinniśmy zadbać o regularne badania. Nasz mózg jest centralnym ośrodkiem, którego uszkodzenia czy zaburzenia mogą diametralnie zmienić codzienne funkcjonowanie. Badania diagnostyczne pozwalają wykryć wszelkie zmiany, co umożliwia podjęcie dalszych kroków.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

dulcynea

5 lat temu

To poważna choroba , z pewnością widok przerażający dla kogoś kto widzi to pierwszy raz. W szkole mieliśmy kolegę chorego na epi, każdy z nas potrafił udzielić mu pierwszej pomocy.

pati25

5 lat temu

Padaczka to straszna choroba.Niezbędne jest prawdłowe jej rozpoznanie.Kolega,gdy chodziłam do szkoły dostał ataku padaczki w szkole.Głową walił o podłogę.Z ust wydobywała się piana..Okropny widok.Najważniejsze jest,aby u takiej osoby przytrzymać język,.żeby nie zadławiła się językiem.

filodendron 2

5 lat temu

Raz widziałam na ulicy napad padaczki to było okropne, chłopiec walił głowa o płytki chodnikowe, ale na szczęście pewien pan znajacy się na rzeczy szybko sie nim zaopiekował i wkrótce przyjechało pogotowie.

Zostaw komentarz