padaczka

Padaczka zaburza pracę mózgu, co objawia się charakterystycznymi napadami. Jak rozpoznać padaczkę?

Padaczka

Źródłem padaczki jest nasz mózg a właściwie zaburzenia jego pracy. Przyczyną epilepsji mogą być uszkodzenia, które powstały u dziecka jeszcze w łonie matki lub w kolejnych latach życia. Uraz lub niedokrwienie mózgu także mogą wywołać objawy padaczki. Niekiedy nie można ustalić przyczyny choroby, co jest dość częstym problemem u dzieci. Bez względu na rodzaj padaczki, konieczne jest jej leczenie. Napad padaczkowy może okazać się niebezpieczny dla chorego, dlatego rozpoznanie schorzenia jest niezwykle ważne. Ataki chorobowe następują w wyniku działania różnych czynników. Ich poznanie umożliwia dostosowanie terapii farmakologicznej i całego trybu życia.

Jak rozpoznać padaczkę?

Pierwszy napad padaczkowy niekoniecznie naprowadza na trop choroby. Ale kolejne, powtarzające się tego typu sytuacje powinny być sygnałem alarmowym. Lekarz ustali przyczyny i zdiagnozuje chorobę. Pomocny okaże się wywiad z pacjentem, który pozwoli na przypisanie przyczyn do konkretnych objawów padaczki. W diagnostyce epilepsji stosuje się także określone badania neurologiczne, badania krwi, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Dzięki nim, lekarz może dojść do źródła, czyli zaburzeń w pracy mózgowych ośrodków nerwowych. W większości przypadku chorobę rozpoznaje się u osób przed 20. rokiem życia oraz u osób starszych, które przeszły infekcje.

Ogromny problem

napady padaczkowe

Liczba chorych na padaczkę w naszym kraju wciąż rośnie. Zainteresowanie tematem jest ogromne. Każdego roku przybywa nawet kilkanaście chorych na epilepsję. Świadomość rangi problemu ułatwia pomoc osobom chorym, szczególnie w przypadku napadów padaczkowych. Właściwe rozpoznanie choroby pozwala na jej skuteczne leczenie i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczegółowe badania dają możliwość diagnozy. Bagatelizowanie objawów epilepsji jest nieodpowiedzialnym zachowaniem. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich powinniśmy zadbać o regularne badania. Nasz mózg jest centralnym ośrodkiem, którego uszkodzenia czy zaburzenia mogą diametralnie zmienić codzienne funkcjonowanie. Badania diagnostyczne pozwalają wykryć wszelkie zmiany, co umożliwia podjęcie dalszych kroków.

Katarzyna Antos