Jak rozpoznać alkoholizm

Alkohol jest dla ludzi, ale trzeba umieć się z nim obchodzić. Niestety, dla wielu osób stanowi formę znieczulania się po trudnym dniu. Jak rozpoznać alkoholizm?

Alkoholik kojarzy nam się z facetem w średnim wieku, który nigdzie nie pracuje, żyje z zasiłków, korzysta z mieszkania socjalnego i nigdy nie trzeźwieje. To jednak stereotyp. Dziś alkoholizm dotyka także osób dobrze sytuowanych – lekarzy, prawników, nauczycieli czy urzędników państwowych. Mieszkają oni w strzeżonych apartamentach, nie tracą kontaktu z rzeczywistością, a mimo to są uzależnieni.

Alkoholizm to coraz częstszy problem kobiet. Piją zarówno młode matki, które opiekują się niespełna rocznym dzieckiem, jak i kobiety dojrzałe. Niestety, panie dużo szybciej uzależniają się od alkoholu, nawet gdy piją go mniej i rzadziej niż mężczyźni. Ponadto w ich przypadku sięganie po wysokoprocentowe trunki zwiększa ryzyko raka piersi.

Czy alkohol ma pomóc się zrelaksować?

Jeśli relaksujesz się, pijąc alkohol, to masz problem z uzależnieniem. Nie potrafisz inaczej odpocząć i pozbyć się negatywnych emocji.  Warto zastanowić się, czy sam jesteś w stanie odstawić alkohol, czy musisz skorzystać z psychoterapii. Dzięki wsparciu specjalisty poznasz inne metody radzenia sobie ze stresem.

Czy wyobrażasz sobie rezygnacja z alkoholu przez pół roku?

Osoba, która nie jest uzależniona od alkoholu, nie ma problemu, by pozostać abstynentem przez pół roku czy dwa lata. Ta myśl jej nie przeraża, bo drink czy piwo nie są jej do niczego potrzebne. Pije okazjonalnie podczas wesela, a nie dlatego, że czuje wewnętrzny przymus. Z tym ostatnim borykają się osoby uzależnione.

Czy często myślisz o alkoholu?

Jeśli w ogóle nie potrafisz przestać myśleć o alkoholu, to masz z nim problem. Jeśli sama nie pijesz, a twoja koleżanka ciągle się pyta, kiedy obalicie razem butelkę wina i nie rozumie odmowy, to wiedz, że ona potrzebuje pomocy. Zaniepokoić powinna cię też postawa koleżanki, która karmi niemowlaka i już myśli o tym, aby się czegoś napić, planuje to niczym wesele czy wyjazd za granicę.

Czy potrafisz bawić się bez alkoholu?

Niektóre osoby nie potrafią się zrelaksować bez alkoholu. Sięgają po niego po to, aby zyskać troszkę odwagi i zatańczyć ze znajomymi na parkiecie, pośpiewać na karaoke etc. To nie jest dobre rozwiązanie. Wewnętrzne opory lepiej pokonać świadomie, pracując nad swoją samooceną oraz większą pewnością siebie.

Czy przez alkohol czegoś nie zawalasz?

Czasem wydaje nam się, że wszystko jest okej, mamy stałą pracę, nie żyjemy pod mostem i nie zbieramy pieniędzy na alkohol od przypadkowych przychodniów. Mimo to zawalamy relacje z naszymi znajomymi, rodzicami czy dziećmi. Nie mamy czasu na to, aby się z nimi spotkać i szczerze porozmawiać, bo po pracy gnamy do domu, aby się upić i nie myśleć o niczym.