Jak radzić sobie z zatkanym nosem
Polina Tankilevitch z pexels

Zima to sezon licznych infekcji górnych dróg oddechowych, w tym roku jest ich wyjątkowo dużo, o czym świadczą kolejki ustawiające się pod gabinetami lekarskimi. Przez niskie nasłonecznienie wielu Polaków zmaga się z niedoborem witaminy D, przez co ich odporność ulega osłabieniu. Nawet uważne podejście do zdrowia, które opiera się na zbilansowanej diecie i systematycznej aktywności fizycznej, czasem nie wystarcza. Do zakażenia górnych dróg oddechowych dochodzi nawet u morsów, którzy hartują swój organizm poprzez kąpiele w lodowatej wodzie. Jak radzić sobie z zatkanym nosem, który uniemożliwia spanie?

Spis treści:

  1. Zatkany nos, który uniemożliwia oddychanie
  2. Bezsenność przy infekcji i towarzyszące jej nadmierne pobudzenie
  3. Jak radzić sobie z zatkanym nosem?
  4. Spray do gardła ze srebrem koloidalnym
  5. Co na gorączkę?
  6. Jak radzić sobie z bezsennością podczas infekcji?

Zatkany nos, który uniemożliwia oddychanie

Wirusy i bakterie, które wywołują infekcje gardła oraz nosa, zazwyczaj mocno dają się we znaki. Utrudniają bowiem normalne oddychanie. Człowiek zmaga się z uczuciem nabrzmiałych zatok, w jego nosie powstają bolesne rany, gardło swędzi i piecze, do tego dochodzi gorączka i dreszcze.  Wszystko to rodzi ogromny dyskomfort i utrudnia normalne funkcjonowanie. Wydzielina, która spływa z nosa do gardła, podrażnia śluzówkę i w niektórych przypadkach uniemożliwia sen. Z kolei ten odgrywa kluczową rolę przy zakażeniach, gdyż podczas niego organizm wydajnie zwalcza patogeny. Powstaje błędne koło. Im człowiek ma bardziej obrzmiałe zatoki, tym dłużej nie może spać, przez co zmaga się z infekcją dłużej niż inni.

Bezsenność przy infekcji i towarzyszące jej nadmierne pobudzenie

Szczęśliwi ci, którzy potrafią przespać cały dzień, kiedy dopadnie ich choroba. Nie wszyscy jednak reagują tak samo na infekcję. Zdarza się, że niektóre osoby zmagają się z nieprzyjemnym pobudzeniem. Z jednej strony odczuwają ogromny dyskomfort, z drugiej nie potrafią skanalizować nadmiaru drzemiącej w sobie energii. Takich ludzi często nosi, przez co perspektywa wyjścia na spacer czy do pobliskiej galerii handlowej wydaje się niezwykle kusząca. Z drugiej strony przeforsowanie organizmu może sprawić, że przypęta się kolejna infekcja, co tylko zaostrzy problem.

Jak radzić sobie z zatkanym nosem?

Największy dyskomfort wywołują zatkany nos, nabrzmiałe gardło i gorączka, której towarzyszą dreszcze. W jaki sposób można zapewnić sobie lepsze warunki do funkcjonowania, gdy rzeczywistość okazuje się tak bardzo niesprzyjająca? Przede wszystkim warto zakupić w aptece produkty, które mogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Na zatkany nos pomagają niektóre tabletki i spraye, które zmniejszają obrzęk i częściowo powstrzymują powstawanie wodnistej wydzieliny. Dzięki nim łatwiej można oddychać. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, tego rodzaju środków nie wolno stosować zbyt długo, gdyż grozi to uzależnieniem. Po drugie, często wśród substancji czynnych występuje pseudoefedryna. Ten związek chemiczny dodaje energii niezbędnej do działania, z drugiej strony zażyty tuż przed snem uniemożliwia zmrużenie oczu. Osoby o wysoko wrażliwym układzie nerwowym dużo mocniej reagują też na pseudoefedrynę.

Spray do gardła ze srebrem koloidalnym

Na ból gardła pomaga spray ze srebrem koloidalnym i mentolem. Pierwszy składnik działa przeciwbakteryjnie, drugi niweluje ból. W aptece można znaleźć też tabletki do ssania, które znieczulają gardło i redukują nieprzyjemne dolegliwości. Pomocne okazują się też napary z prawoślazu, który nawilża śluzówkę gardła.

Co na gorączkę?

W przypadku pojawienia się gorączki i dreszczy rekomenduje się zażycie paracetamolu, aspiryny lub ibuprofenu. Wspomniane substancje lecznicze mogą jednak uczulać i nasilać objawy niektórych chorób, dlatego trzeba je dobrać indywidualnie. Najlepiej zrobić to z pomocą farmaceuty, który dysponuje stosowną wiedzą.

Jak radzić sobie z bezsennością podczas infekcji?

Na koniec coś, co może wydawać się dość oryginalnym rozwiązaniem, w końcu wszyscy zalecają odpoczynek i regenerujący sen. Osoba, która nie potrafi zmrużyć oczu z powodu zatkanego nosa i pobudzenia towarzyszącego infekcji, nie powinna męczyć się w łóżku. To tylko nasila poczucie beznadziei. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po książkę, gazetę, włączyć ulubiony kanał na YouTube lub nawet wyprasować pranie z ostatnich tygodni. Aktywność sprawia, że czas szybciej płynie, organizm też się męczy, co może ułatwić zasypianie.