Jak pomagać potrzebującym

Wiele osób ma poważne trudności, aby odróżnić osoby, które rzeczywiście wymagają pomocy od tych, które pragną ją wyłudzić. Warto też podkreślić to, o czym wspomina coraz więcej duchownych. Pomagać trzeba mądrze. Tylko jak to zrobić? Jak pomagać potrzebującym?

 

Nie dawaj pieniędzy osobie uzależnionej!

Na pewno warto wpłacać pieniądze na różnego rodzaju zbiórki i fundacje, które zajmują się niesieniem pomocy chorym dzieciom, dorosłym czy zwierzętom. Zawsze jednak sprawdź, czy taka fundacja rzeczywiście jest zarejestrowana i zajmuje się tym, czym deklaruje. Czy numer konta podany do wpłaty zgadza się z oficjalnym numerem konta fundacji. Chodzi o to, by twoje ciężko zarobione pieniądze naprawdę poszły na dziecko z  rzadką chorobą genetyczną, a nie stały się źródłem dochodu dla oszustów. O ile potrzebującym leczenia czy wyżywienia warto pomagać, o tyle nie należy dawać pieniędzy osobie uzależnionej. Jeśli ktoś jest podpity lub ma dziwny, zamglony wzrok, to znak, że boryka się z jakimś nałogiem. Taki człowiek wyda twoje pieniądze na flaszkę wódki, a nie chleb i ogórka do kanapki.

 

Daj wędkę, a nie rybę!

Czasem warto pomóc komuś w znalezieniu pracy, niż wspierać go finansowo. Niestety, ludzie bywają wygodni. Gdy dostaną coś za darmo, to potem uznają, że nie warto o to się starać. Skoro ty dajesz cały czas pieniądze swojej niepracującej siostrze, chociaż ta mogłaby podjąć zatrudnienie, to ona nie widzi motywacji w tym, aby powrócić na rynek pracy. Jeśli widzisz, że gdzieś szukają kogoś z jej wykształceniem i doświadczeniem, to pomóż jej zdobyć tę posadę.

 

Wszystkim nie pomożesz

Zapewne często otrzymujesz w wiadomościach prywatnych na Instagramie prośbę o przelanie pieniędzy na jakąś zbiórkę. Jest ci bardzo głupio odmówić, bo nie chcesz wyjść na osobę bezduszną. Z drugiej strony nie zarabiasz milionów, więc nie każdemu możesz pomóc. Musisz sobie uświadomić, że nie ma nic złego w odmowie. Masz prawo wesprzeć tę inicjatywę, którą uznasz za najbliższą twojemu sercu, mimo że potrzebujących jest znacznie więcej. Ale sama tego nie zmienisz. Liczy się to, że pomogłaś chociaż jednej osobie czy kotu.

 

Wskaż darmową jadłodajnię

Warto sobie uświadomić jedną rzecz. Osoby, które krążą po mieście i proszą każdego o pieniądze, rzadko są osobami, które realnie ich potrzebują. Inaczej, gdy podejdzie do ciebie ktoś i poprosi o zakup biletu MZK, leku czy chleba. Ale ci, co proszą o pieniądze, zazwyczaj zbierają na alkohol. Pamiętaj, że istnieje wiele darmowych jadłodajni, gdzie każdy potrzebujący otrzyma ciepły posiłek i coś na wynos.

 

Pamiętaj, że bezdomny może skorzystać z noclegowni

Bardzo często jest nam żal człowieka, który mieszka na ulicy i dajemy mu pieniądze, aby chociaż trochę mu pomóc. Tymczasem lepiej byłoby nie dawać nic, bo taka osoba kupi sobie alkohol, będzie spała na zimnym i może zamarznąć. Tymczasem, jeśli będzie trzeźwa, to noclegownia ją przyjmie. W tego typu miejscach można się umyć, wyprać ubrania i przespać. Warunek jest jeden. Trzeba być trzeźwym.