Jak określić własny styl
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Próba określenia własnego stylu dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Niektórzy próbują różnych rzeczy, ale wciąż nie umieją odnaleźć się pośród licznych krojów i bogactwa kolorów. W naszym artykule podpowiadamy, jak określić własny styl.

Spis treści:

  1. Jakie kolory do ciebie pasują?
  2. Co chcesz wyrazić poprzez ubiór? Jaką masz osobowość?
  3. Jak określić własny styl? Jakie kroje pasują do twojej sylwetki?
  4. Jakie materiały są najprzyjemniejsze dla twojej skóry?
  5. Jakich ubrań potrzebujesz na co dzień?
  6. Czy w twojej pracy obowiązuje dress code?
  7. Wygodne ubranie kontra oryginalne ubranie?
  8. Oryginalny fason czy modowy minimalizm?

Jakie kolory do ciebie pasują?

Jeśli zastanawiasz się, jak określić własny styl, musisz zacząć od wskazania kolorów, które są twoje. Mogą to być zarówno te, które bardzo lubisz, jak i te, które pasują do ciebie według analizy kolorystycznej. Dobrze, aby te obie grupy się pokrywały. Niemniej jeśli lubisz jakiś kolor, ale on do ciebie nie pasuje, zawsze możesz go nosić w dolnych częściach garderoby lub na dodatkach. Najważniejsze, aby barwy z twojej palety znajdowały się w najbliższym sąsiedztwie twojej twarzy. Np. zima kontrastowa świetnie wygląda w chłodnych i intensywnych kolorach takich jak fuksja, fiolet, trawiasta zieleń, kobalt czy słoneczna żółć. Może ona też sięgać po musztardę, ale ta powinna znajdować się na spódnicy czy spodniach, nie na bluzce czy sukience.

Co chcesz wyrazić poprzez ubiór? Jaką masz osobowość?

Każda z nas ma inną osobowość i chce wyrazić poprzez swój ubiór inne przesłanie. Część pań chce zaprotestować przeciwko seksualnemu traktowaniu kobiet, nosząc luźne ubrania niepodkreślające sylwetki. Inne z kolei pragną wyrazić swoją odwagę i silny indywidualizm, nosząc wyraziste kolory takie jak fuksja czy kobalt. Czasem wręcz łączą dwie intensywne barwy w jednym outficie, np. trawiastą zieleń i fuksję.

Co chcesz wyrazić poprzez ubiór

Zdjęcie autorstwa Dejan Krstevski z Pexels

Jak określić własny styl? Jakie kroje pasują do twojej sylwetki?

Każda z nas ma inny typ sylwetki, przez co powinna wybierać spośród określonych fasonów. Np. kolumna świetnie wygląda w baskince, ponieważ ta buduje jej proporcje klepsydry. Stożek może zrównoważyć szerokie ramiona poprzez rozkloszowaną spódnicę. Natomiast gruszka może przeistoczyć się w klepsydrę, sięgając po bluzki z wszytymi poduszkami oraz takie z bufiastymi rękawami.

Jakie materiały są najprzyjemniejsze dla twojej skóry?

Każda z nas ma inną wrażliwość na bodźce zewnętrzne, w tym materiał, z którego uszyty jest nasz strój.  Osoby z wysoko wrażliwym ośrodkowym układem nerwowym powinny sięgać po materiały naturalne, ale nie wszystkie, oraz po sztuczne, lecz nie syntetyczne. Krótko mówiąc, tutaj świetnie sprawdzi się miękka bawełna, jedwab, len, wiskoza, cupro, lyocell, rayon i modal. Wełna czy kaszmir mogą okazać się drapiące. Także poliester, akryl czy nylon może okazać się nieprzyjemny w dotyku. Osoby, które nie mają tego typu problemów i mogą wybrać dowolny materiał, powinny kierować się swoją wygodą. Dla niektórych kobiet prasowanie wiskozy czy lnu stanowi dość uciążliwe rozwiązanie. Preferują one tkaniny, które się nie gniotą, czyli poliester, nylon oraz akryl. Ewentualnie bawełnę oraz wiskozę z dodatkiem elastanu. Tutaj jednak każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich materiałach lubi chodzić.

Jakich ubrań potrzebujesz na co dzień?

Jeśli zastanawiasz się, jak określić własny styl, musisz zastanowić się, jaka jest specyfika twojego stylu życia. Jeśli na co dzień zajmujesz się małym dzieckiem, twoje ubrania powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą one krępować ruchów, abyś mogła nadążyć za swoją pociechą. Dobrze sprawdzą się szorty, materiałowe spodnie, legginsy, długie koszule oversize oraz komplety dresowe.

Czy w twojej pracy obowiązuje dress code?

Także wykonywana praca w pewnym stopniu narzuca nam określony styl ubioru. Wykładowczyni akademicka czy pracownica banku powinna nosić eleganckie ubrania. W jej przypadku świetnie sprawdzą się koszule, spódnice ołówkowe oraz sukienki bez głębokiego dekoltu, które sięgają lekko przed kolano.

Wygodne ubranie kontra oryginalne ubranie?

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, co bardziej wpisuje się w nasz gust. Niektóre kobiety stawiają przede wszystkim na wygodę. Ubranie czy buty mogą gorzej układać się na sylwetce, ważne jednak, aby elementy garderoby nie krępowały ruchów i były komfortowe w noszeniu. Inne kobiety z kolei stawiają na efektowne kreacje, w tym oryginalne ubrania, które wyróżniają je na ulicy poprzez swój modowy sznyt.

Oryginalny fason czy modowy minimalizm?

Niektóre z nas cenią sobie wygodne ubrania, ale takie z modowym twistem, np. liliową koszulę z wycięciami na rękawach. Inne natomiast stawiają na modowy minimalizm. Najważniejsze jest dla nich to, aby łatwo zestawiać ze sobą ubrania z szafy i nie tracić na to zbyt wiele czasu. W tym drugim przypadku sprawdzi się szafa kapsułowa oparta na klasycznych ubraniach w neutralnych kolorach, które można dowolnie miksować. Koszule, jeansy, cygaretki – wszystko w kolorach beżu, brązu, czerni, bieli, granatu i szarości.