Najnowsze Porady Zdrowie

Jak odchudzać się z głową?

odchudzanie

Odchudzanie to odwieczny problem kobiet w każdym wieku. Każda z nas przynajmniej raz w życiu była na diecie i próbowała wysmuklić swoją sylwetkę. Wiele z nas ma za sobą nieudane próby zredukowania swojej wagi. Co zatem należy zrobić, by odchudzanie zakończyło się sukcesem i by nie dopadł nas efekt „jo-jo”?

Musisz precyzyjnie określić swój cel. Jest nim redukcja wagi. Odpowiedz sobie zatem na pytania:

1. Ile kilogramów chcesz zrzucić/ile centymetrów zamierzasz stracić w kluczowych obwodach (biodra, talia, uda)?

2. W jakim czasie chcesz tego dokonać (np. zamierzam tracić 3 kg w ciągu miesiąca, aż osiągnę upragnioną wagę, czyli….kg)
Pamiętaj, by Twoje założenia były realne!!!!

3. Jakie działania musisz podjąć, by zrealizować swój cel – np. będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 minut, będę odżywiać się regularnie i spożywać 5 posiłków dziennie co 3 godziny; wyeliminuję z diety tuczące przekąski, ograniczę spożycie alkoholu. Działania powinnaś zaplanować. Zrób harmonogram ćwiczeń i godzin spożywania posiłków na pierwszy tydzień. Potem na kolejny i kolejny. Zaplanowane działania łatwiej się realizuje.

Określ kto jest Twoim sprzymierzeńcem w procesie odchudzania a kto sabotuje Twoje działania. Sprzymierzeńcami mogą być Twoi przyjaciele, członkowie rodziny. To oni mają za zadanie motywować Cię do zwiększonego wysiłku oraz wspierać na duchu, gdy dopadną Cię chwile zwątpienia. Jeśli masz w domu psa, on także może okazać się Twoim sprzymierzeńcem. Spaceruj z nim jak najczęściej a wkrótce zobaczysz efekty. Ważne jest także, żebyś wyeliminowała ze swojego otoczenia czynniki przeszkadzające Ci w realizacji założonych celów lub spróbowała zamienić ich w Twoich sprzymierzeńców. Lubisz oglądać seriale w telewizji? Nie rób tego leżąc na kanapie, ale spróbuj w tym czasie trochę się poruszać. Kup rowerek treningowy lub stepper i ćwicz na nich w trakcie oglądania ukochanego serialu. Łącz przyjemne z pożytecznym.

Pamiętaj, że nie istnieją diety cud. Jeśli się głodzisz zauważysz szybki spadek wagi. Efekt nie będzie jednak długotrwały. Na początku tracisz wodę nagromadzoną w organizmie. Potem organizm zaczyna dostrzegać, że dostaje mniej pożywienia więc spowalnia metabolizm, zaczyna robić zapasy i to co zjesz magazynuje w formie tłuszczu. A to działa demotywująco. Skoro nie widzisz efektów w postaci dalszego spadku wagi, nie widzisz sensu w kontynuowaniu odchudzania. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji musisz jeść i ćwiczyć. Takie połączenie zapewni Ci spadek wagi oraz sprawi, że Twoja sylwetka będzie ładnie ukształtowana. Najlepiej jest spożywać duże posiłki po wysiłku fizycznym. Wtedy metabolizm funkcjonuje na wysokich obrotach i łatwiej jest „spalić” bardziej kaloryczne potrawy.

odchudzanieWiele kobiet dostrzega, że mimo regularnych ćwiczeń i stosowania diety ich waga nie spada. Co więcej, mają wrażenie, że mogłyby pić jedynie wodę a i tak by przybierały na wadze. Jeśli należysz do tej grupy kobiet skonsultuj się z lekarzem. Być może za Twoje problemy z utrzymaniem wagi odpowiada tarczyca. Jej niedoczynność prowadzi do nieuzasadnionych przyrostów wagi. Wizyta u lekarza i zastosowanie terapii hormonalnej pomoże Ci wyeliminować przyczynę Twoich problemów.

www.joannaplak.pl

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Są to dobre rady dla odchudzająccych się..Tylko ich przestrzeganie pomoże nam się odchudzić.A aktywność fizyczna jest najważniejsza

Mindi

6 lat temu

Zdrowo jest pilnowanie wagi, wtedy dodatkowe dwa-trzy kilogramy damy radę zrzucić lekką gimnastyką i wyrzeczeniem się słodyczy. Ale jak nadwaga jest znaczna to dieta powinna być skonsultowana z lekarzem i dietetykiem. I konieczny jest ruch, czyli gimnastyka, jazda na rowerze i spacery. Bez tego się nie uda.

Zostaw komentarz