Uroda

Jak nie wyrzucać kosmetyków?

Jak nie wyrzucać kosmetyków

Zdjęcie autorstwa Suzy Hazelwood z Pexels

Ostatnio duży nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój. Ogromną popularnością cieszy się także filozofia zero waste. Tymczasem wiele z nas wyrzuca do kosza napoczęte kosmetyki. To stanowi ogromne obciążenie dla środowiska. Kosmetyki często zawierają chemikalia, do tego ich produkcja wymaga nakładu wody i energii. W naszym artykule podpowiadamy, jak nie wyrzucać kosmetyków.

Spis treści:

  1. Kosmetyki, których nie umiesz zużyć, oddawaj innym
  2. Nie rób zapasów kosmetycznych
  3. Nowy krem otwórz, gdy zużyjesz jeden
  4. Kupuj sprawdzone kosmetyki
  5. Nie kupuj wielkich palet cieni
  6. Higieniczne używanie kosmetyków

Kosmetyki, których nie umiesz zużyć, oddawaj innym

Bardzo często mamy tak dużo kosmetyków w zapasie, że nie jesteśmy w stanie ich zużyć w przewidzianym terminie. Jeśli jeszcze nie są zepsute, oddaj je komuś, kto będzie miał z nich radość. Możesz też spróbować je odsprzedać za niewielkie pieniądze na serwisie aukcyjnym. Jeśli otworzyłaś balsam do ciała, po który niechętnie sięgasz ze względu na zapach, podpytaj bliskich, czy ktoś nie chciałby go przygarnąć. Być może twoja mama będzie z niego zadowolona i zużyje go do samego końca. Balsamy zazwyczaj przychodzą w dużych butlach z pompką lub otworem do wyciskania, zatem korzystanie z ich dobrodziejstw przebiega w higienicznych warunkach.

Nie rób zapasów kosmetycznych

Wiele kobiet wyrzuca kosmetyki, ponieważ robi gigantyczne zapasy, których nie jest w stanie zużyć w przewidzianym przez producentów terminie. W związku z tym spróbuj nie ulegać magii promocji. Czasem lepiej kupować produkty pojedynczo, gdy akurat się skończą i wydać na nie 5 złotych więcej, ale finalnie niczego nie wyrzucać. Pamiętaj, że każdy krem, który ląduje w śmietniku, to twoje zmarnowane pieniądze, na które musiałaś zapracować.

Nowy krem otwórz, gdy zużyjesz jeden

To kolejna ważna zasada, którą warto wcielić w życie. Każdego dnia wychodzą nowe kosmetyki. W rezultacie kusi nas, aby je wszystkie przetestować i to jak najszybciej. Tymczasem, gdy otworzymy 10 kremów do twarzy, zazwyczaj żadnemu nie zużyjemy. Nie będziemy też w stanie orzec, który z nich przynosi najlepsze rezultaty.  Lepiej nie marnować pieniędzy oraz zasobów. W związku z tym nowy krem otwórz, gdy zużyjesz poprzedni. Bakterie i grzyby obecne w powietrzu lubią się osadzać w produkcie, a następnie w nim namnażać. W rezultacie krem z dobrym terminem przydatności do użycia, może być już zepsuty, ponieważ otworzyłaś go 12 miesięcy temu. Każda firma w kółeczku umieszcza cyferki, które informują nas, przez ile miesięcy od momentu otwarcia można korzystać z danego specyfiku.

Kupuj sprawdzone kosmetyki

Bardzo często wyrzucamy kosmetyki, ponieważ za dużo eksperymentujemy. Jeśli masz podkład, który wygląda ładnie na twojej twarzy, to pozostań mu wierna. Bardzo często produkty, które kupujemy pod wpływem filmików i rekomendacji influencerek, okazują się wielkimi niewypałami. Potem możemy je co najwyżej oddać przyjaciółce, o ile ma podobną cerę i karnację. Gdy kupujesz sprawdzone kosmetyki, unikasz bubli.

Nie kupuj wielkich palet cieni

Palety cieni mają to do siebie, że ciężko zużyć je do końca. Nie chodzi tylko o to, że trudno spożytkować 12 cieni po 3 g każdy w ciągu 12 czy 24 miesięcy. Zazwyczaj producenci są sprytni i napędzają konsumpcjonizm, wypuszczając pasujące do siebie odcienie w różnych paletkach. Np. paletka na lato zawiera jeden jasny fiolet i pełno brązów. Ciemniejszy fiolet znajdziesz natomiast w innej wersji tego setu.  Jeśli interesują cię fiolety, to lepiej kupić pojedyncze wkłady i skomponować własną paletkę.  W przeciwnym wypadku wyrzucić niepasujące ci odcienie, bo nie będziesz ich używać, aż w końcu te staną się niezdatne.

Higieniczne używanie kosmetyków

Pamiętaj o tym, by krem do twarzy nabierać ze słoiczka za pomocą czystej szpatułki, a nie palców. Na skórze możesz bowiem przenieść mikroorganizmy, które namnażając się, zepsują kosmetyk. Ten następnie trafi do śmietnika zamiast na naszą twarz. To także spore marnotrawstwo. Dzięki zachowaniu zasad higieny unikniesz tego typu sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *