Psychologia

Jak matka kształtuje osobowość córki?

Jak matka kształtuje osobowość córki

Zdjęcie autorstwa Elly Fairytale z Pexels

Matka ma ogromny wpływ na rozwój swojej córki. To ona stanowi dla niej wzorzec kobiecości, z którym dziewczynka liczy się najbardziej. Jak matka kształtuje osobowość córki?

Jak matka kształtuje osobowość córki?

Dziewczynka przebywa z matką od samego początku swojego życia. To ją obserwuje w codziennych sytuacjach i uczy się pewnych zachowań poprzez naśladownictwo. Oczywiście w późniejszym wieku zaczyna liczyć się też z opiniami koleżanek, trenerek, nauczycielek etc. Jednak na samym początku to matka jest dla niej wzorcem kobiecości.

Jaki stosunek do swojego ciała ma matka?

Wbrew pozorom dziewczynki często kształtują stosunek do swojego ciała, obserwując matkę. Ta niekoniecznie musi mówić wprost, że jest niezadowolona z wielkości swojego biustu, masy ciała etc. Wystarczy, że gdy przymierza ubranie w sklepie, wzdycha z niezadowoleniem, kręci głową lub zawsze kupuje luźne ubrania, które niczego nie podkreślają.  Jeśli dziewczynka widzi, że matka ciągle poprawia sobie urodę w gabinetach medycyny estetycznej, może odnieść wrażenie, że jej wygląd również nie jest idealny. Trzeba coś w nim zmienić, dostosować się do panujących standardów.

Czy matka tworzy dobre relacje z mężczyznami?

To matka jest dla dorastającej córki wzorcem tworzenia relacji damsko-męskich. Jeśli matka żyje z mężem tyranem, który jej nie szanuje, często zdradza i traktuje jak pomoc domową, dziewczynka może w przyszłości wybierać apodyktycznych partnerów. Będzie odtwarzała historię, którą dobrze zna. Nie będzie potrafiła wymagać od mężczyzny szacunku, łatwiej przystanie na byle jaki związek niż jej rówieśniczka, która ma dobre wzorce egzekwowania odpowiedniego zachowania od płci przeciwnej.  Jeśli córka widzi, że matka tkwi przy uzależnionym mężu, może odnieść wrażenie, że taka jest powinność kobiety. Sama zwiąże się z alkoholikiem i narkomanem, nie zerwie tej znajomości, nawet gdy zostanie przez niego pobita.

Czy matka stawia na pracę zawodową?

Córka uczy się od matki podejścia do kariery zawodowej. Niestety, jeśli matka zrezygnowała z pracy na rzecz bycia utrzymywaną przez męża, dziewczynka w dorosłym życiu też może mieć problem, aby stanąć na własnych nogach. Zamiast skończyć dobre studia i poszukać pracy, będzie koncentrowała się na znalezieniu dobrze zarabiającego męża. Niestety, każda zależność rodzi ryzyko wykorzystania i złego traktowania.

Wartości jawne promowane przez matkę

To wartości, które  matka świadomie stara się przekazać córce, aby prawidłowo funkcjonowała ona w społeczeństwie. Mogą dotyczyć tego, jak należy się odżywiać, kiedy można rozpocząć współżycie seksualne etc. Zazwyczaj wartości jawne są społecznie akceptowalne, a nawet promowane przez największe autorytety. Córka jednak może dostrzec rozdźwięk między słowami matki o zdrowym odżywianiu, a faktem, iż sama jada głównie fast foody. To oczywiście działa niekorzystnie na wychowywanie dziewczynki.

Wartości ukryte nieświadomie promowane przez matkę

Córka, nawet kilkuletnia, jest inteligentna i widzi, jakie wartości ukryte wyznaje matka. Ona może twierdzić, że najważniejsza jest nauka, a w rzeczywistości koncentrować się na oglądaniu reality show. Takie programy nic nie wnoszą do życia poza wątpliwej jakości rozrywką. Dziewczynka może uznać, że najważniejsza jest sława, osiągnięta pokazywaniem własnego ciała w programach telewizyjnych. W końcu to ona najbardziej intrygowała jej matkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *