Psychologia

Jak mądrze się kłócić?

Jak mądrze się kłócić

Kłótnia w związku ma działanie oczyszczające. Bardzo często po konflikcie następuje nowy etap. Obie strony są dużo bardziej szczęśliwe i zadowolone ze znajomości. Jak mądrze się kłócić?

Skup się na swoich emocjach

Przede wszystkim nie powinnaś rzucać oskarżycielskich – bo ty nigdy mi nie pomagasz, bo ty zawsze myślisz tylko o sobie. O wiele lepiej powiedzieć wprost, jest mi przykro, że więcej czasu poświęcasz swoim kolegom niż mi. Czuję się odstawiona na boczny tor i nieważna dla ciebie.  Skupianie się na własnych emocjach ma pewną przewagę. Każdy ma prawo do swoich uczuć. Nie lansujesz pewnych stwierdzeń jako prawdy objawionej, lecz skupisz się na swoim odbiorze pewnych wydarzeń.

Nie stosuj ciosów poniżej pasa

Partnerka zawsze wie najwięcej o swojej drugiej połówce, są to często rzeczy bardzo drażliwe. Nie należy w momencie gniewu wykorzystywać tych informacji przeciwko ukochanej osobie. Np. nigdy nie mów – nie dziwię się, że matka się tobą interesuje, bo ty w ogóle nie masz serca. Pewnych słów nigdy już nie cofniesz. One zranią drugą osobę w dogłębny sposób i nic już nie będzie tako samo jak wcześniej.

Nie obrażaj partnera

Nie nazywaj go debilem, tłumokiem, zbokiem, bo to są bardzo pejoratywne określenia, których on ci nie wybaczy. Sama nie chciałabyś usłyszeć, że jesteś tłustą krową i już go nie podniecasz. Zatem nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Nie rzucaj słów, które mogą mocno zaboleć, bo kroją tak jak nóż.

Nie stosuj przemocy

Czasem aż ręka świerzbi, aby go uderzyć, rzucić w nim czymś, co akurat znajduje się pod ręką. Stop! Przemoc zawsze jest zła. Nie wyżywaj się w ten sposób na partnerze. Lepiej skup się na szczerej rozmowie oraz emocjach, które towarzyszą ci jego negatywnym zachowaniom.

Kłótnia nie powinna trwać zbyt długo

Psycholodzy twierdzą, że jej maksymalny czas trwania to pół godziny. Gdy trwa dłużej, okopujecie się na swoich pozycjach i kręcicie się w kółko wokół tych samych argumentów. Krótko mówiąc, nie powiecie sobie już nic istotnego, co mogłoby zmienić waszą relację na lepszą.

Nazywaj wprost przedmiot kłótni

Nigdy nie kłóć się tak ogólnie, nie wiadomo o co. Powiedz mu wprost, że wkurza cię to, że ciągle krytykuje twój ubiór. To lepsza opcja od rzucania kąśliwych komentarzy w stylu: wielki znawca się znalazł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *