Jak dojść do siebie po biegunce

Wraz z nadejściem ciepłych dni jesteśmy bardziej narażeni na biegunkę spowodowaną przez zepsutą żywność. Przy wysokich temperaturach bakterie, w tym potencjalne patogeny, szybko się namnażają, przez co można poważnie się zatruć spożywanym pokarmem. Jak dojść do siebie po biegunce?

Szczęśliwe osoby, które mają prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego.  W ich przypadku spożycie nieświeżego pokarmu zazwyczaj kończy się jedną wizytą w toalecie. Ich organizm w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut od spożycia nieświeżej żywności, wydala z siebie toksyny oraz bakterie.  Taka osoba szybko powraca do formy, niemniej nawet ona musi pamiętać o poniższych zasadach.

Pij dużo wody

Biegunka prowadzi do poważnego odwodnienia organizmu. Musisz go teraz porządnie nawodnić, pijąc niegazowaną wodę mineralną. Choć na co dzień zaleca się picie wody źródlanej, to mineralna lepiej sprawdzi się, gdy brakuje w twoim organizmie cennych pierwiastków. Niestety, podczas biegunki tracimy nie tylko wodę, ale też wapń czy magnez, przez co po wizycie w toalecie możemy mieć drgawki, skurcze czy drgania powieki.

Postaw na elektrolity

Naturalnym źródłem elektrolitów jest piwo bezalkoholowe. Słód jęczmienny stanowi bogate źródło minerałów, podobnie jak szyszki chmielu. Taki napój jest orzeźwiający i bezpieczny dla organizmu, ponieważ nie prowadzi do uzależnienia. Piwo 0% mogą pić nawet kobiety w ciąży, ponieważ nie szkodzi płodowi.  Możesz też kupić saszetkę z elektrolitami w aptece i rozpuścić ją w szklance wody.

Odbuduj mikroflorę przewodu pokarmowego

Każda biegunka wiąże się też ze stratą dobrych bakterii kwasu mlekowego, które zasiedlają nasz przewód pokarmowy. Dlatego też po jej ustaniu warto odbudować naturalną mikroflorę, sięgając po warzywne kiszonki czy mleczne wyroby fermentowane takie jak kefir czy jogurt. Zawierają one żywe, dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę obronną naszego organizmu.

Zjedz coś lekkiego i odżywczego

Masz za sobą biegunkę? Zapewne dokucza ci pustka w żołądku. Warto coś zjeść. Pamiętaj, aby były to lekkie rzeczy, które nie spowodują wzdęć czy fermentacji w twoich jelitach. Możesz zjeść jogurt, kanapkę z serem, gotowane ziemniaki czy gotowane jajko.  Gdy po pierwszym posiłku nie wydarzy się nic złego, możesz przygotować sobie tradycyjny posiłek.