Kuchnia

Jak dobrać tapetę do kuchni?

Jak dobrać tapetę do kuchni

Fototapety są idealnym sposobem na nadanie wnętrzu oryginalnego, niecodziennego charakteru, będą one świetnie pasować zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wystroju pomieszczenia. Potrafią one także zamienić nudę w szyk i elegancję! O czym warto pamiętać przy wyborze tapety? Jak ją odpowiednio dobrać do znajdujących się tam mebli? Przedstawiamy parę wskazówek na co należy zwrócić uwagę przy zakupie fototapety.

Jaką tapetę do kuchni wybrać?

Coraz częściej ludzie w swoich domach decydują się na wybór fototapety w kuchni. Zarówno ze względów praktycznych, jak i wizualnych. Decydując się na taki krok, warto pamiętać o paru aspektach, m.in. jak poprawnie ją zabezpieczyć, a także czego unikać przy wyborze modelu i koloru tapety na ścianę w kuchni.

Najlepszym pomysłem jest wybór fototapety winylowej, która wykonana jest gładkiego materiału na podkładzie papierowym. Bardzo dobrze zakrywa wszelkie wady powierzchni ściennej. Jest ona trwalsza od lateksowej, jest także niezwykle gładka oraz wytrzymała. Ma ona także zwiększoną grubość, przez co nie tak łatwo ją uszkodzić.

Jest ona nieznacznie droższa od lateksowej, gwarantuje ona jednak wieloletnią trwałość i możliwość jej czyszczenia (co w kuchni jest niezwykle ważnym tematem) bez uszkodzenia materiału.

Tapeta – pomysł na zakrycie niedoskonałości

Warunki w kuchni dla tapet nie są najlepsze, w tym pomieszczeniu zdarza się, że jest wilgotno, a także gorąco. Na ścianach można znaleźć niemałe ilości tłuszczu oraz brudu pochodzącego z przygotowywanych potraw. 

Często zdarza się, że po latach użytku kuchni ściany są obtarte lub obtłuszczone w taki sposób, że ciężko się pozbyć takich śladów. Fototapeta nie tylko zakrywa te skazy, ale także w ciekawy sposób upiększy wygląd tego pomieszczenia. 

Dzięki kolejnym nowym technologiom, nałożenie tapety w tych czasach jest naprawdę proste. Nie trzeba z tej okazji zatrudniać do tego fachowca, gdyż sam jej montaż zajmie nam niedużo czasu. A narzędzia potrzebne do tego znajdują się w prawie każdym domu.

Motyw roślinny czy ziarna kawy?

Najchętniej na zaaranżowanie kuchni fototapetą Polacy wybierają rośliny. Najczęściej są to wzory owocowe: jabłka, cytryny, winogrona, którym nierzadko towarzyszy butelka wina. Tapety kwiatowe także są strzałem w dziesiątkę. Tulipany, klimat lasu czy motywy trawiaste pięknie udekorują wnętrze kuchni.

Choć mówi się, że takie wzory były modne paręnaście lat temu, wciąż królują one, jeżeli chodzi o wybór tapety do kuchni. Zielone kolory kojarzą się ze zdrowiem i witalnością. Jest to także kolor natury, przez co nasz mózg identyfikuje jako harmonię, spokój i ukojenie. 

Często wybieranym motywem na ścianę w kuchni, są także ziarna kawy, bo z czym innym może się kojarzyć nam te pomieszczenie o świcie? Taki rodzaj tapety świetnie będzie się komponował zarówno z meblami o barwie białej, jak i kolorem drewnianym. Wpasuje się on na dużą ścianę, jak i na wąską ściankę pomiędzy szafkami.

Dominacja czerni nad resztą

Aranżacja kuchni zmierza jednak wciąż w kierunku nowoczesności. Coraz częściej można spotkać się z dominacją czerni w kuchni. Przy takim wnętrzu, kolory jaskrawe (takie jak owoce) nie będą miały racji bytu. Tę czerń należy przede wszystkim uzupełnić barwami pochodnymi lub bielą. 

Dobrze w tym przypadku mogą wyglądać motywy zwierzęce, takie jak lew, tygrys czy wilk. Nie muszą one zajmować całej ściany, lecz tylko jego część, na przykład przy kominku lub pomiędzy blatem a szafkami. Tapetę należy dobrać w taki sposób, aby jej rozmiar był idealny i nie wystawał z żadnej strony.

Komentarze (4)

marcela

1 rok temu

Dobrze, żeby taka tapeta do kuchni nadawała się do przemywania wilgotną ściereczką. Tam jednak często coś się zabrudzi.

jasia

1 rok temu

Na pewno nie brałabym białej tapety do kuchni.

jowiita

1 rok temu

Podobają mi się fototapety:)

kasiap

1 rok temu

Dobrze przemyślana fototapeta może stanowić ozdobę naszej kuchni.

Zostaw komentarz