Jak dobrać najlepsze buty do nauki chodzenia dla Twojego dziecka

Pierwsze kroki dziecka stawiane samodzielnie to bardzo ważny etap w rozwoju fizycznym. To także bardzo celebrowane wydarzenie dla rodziców, któremu towarzyszą zawsze pozytywne emocje. Bez wątpienia temat nauki chodzenia przez dzieci jest bardzo ważny i zasługuje na dłuższą chwilę uwagi. Podobnie jak obuwie, które w tym okresie będzie nosiło dziecko. Zobacz, jak dobrać najlepsze buty do nauki chodzenia dla Twojego dziecka.

Dlaczego dziecięce stopy są tak ważne

Konstrukcja stopy, która utrzymuje ludzkie ciało jest bardzo precyzyjna a jej budowa niezwykle skomplikowana. Nie każdy wie, że ludzka stopa zbudowana jest z 26 kości, które tworzą blisko 33 stawy, stabilizowane i wzmacnianie licznymi więzadłami oraz mięśniami. Robi wrażenie.

W czasie wzrostu dziecka jego stopy bardzo intensywnie się rozwijają, najwięcej zmian zachodzi do trzeciego roku życia. W tym czasie dziecięce stopy podwajają swoją długość, a w procesie kostnienia zachodzą duże zmiany. Pomimo, iż stopy dziecka są ciągle bardzo plastyczne i wiotkie, to jednak możemy zaobserwować istotne zmiany w budowie i ustawieniu stópek. Tak naprawdę aż do ósmego roku życia stopy dziecka cały czas się kształtują, dlatego też wybór odpowiednich bucików jest tak ważny i nigdy nie może być przypadkowy.

Jakie cechy powinny posiadać buty do nauki chodzenia

Wytyczne odnośnie dziecięcego obuwia do nauki chodzenia cały czas się zmieniają. Lekarze specjaliści i fizjoterapeuci nieustannie aktualizują informacje na temat obuwia idealnego, które na pewno nie wyrządzi krzywdy delikatnym i cały czas rozwijającym się malutkim stopom.

Według najnowszych badań buty do nauki chodzenia powinny:

  • posiadać zapiętek odpowiednio usztywniony w jego dolnej części
    i stabilny, zapewni to prawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia
    a w połączeniu z podwyższoną cholewką daje doskonałą stabilizację
    i zabezpiecza nogi przed koślawieniem.
  • sięgać poniżej kostki, w przeciwnym razie krępowałyby ruchy w stawie skokowym, co nie jest wskazane.
  • posiadać szerokie czubki, tak aby palce ułożone promieniście miały wystarczającą ilość miejsca. Buty z wąskimi czubkami mogą przyczynić się do powstawania wielu deformacji palców.
  • zginać się tam, gdzie ludzka stopa, czyli w kostce oraz mniej więcej
    w ⅓ długości podeszw, nie jak słyszeliśmy dotychczas w połowie.
  • pozwalać skórze oddychać. Starannie dobrana tkanina odprowadza nadmiar pary wodnej i pochłania pot, co bezpośrednio zwiększa jej właściwości higieniczne, a także zapobiega powstawaniu grzyba, bakterii i drobnoustrojów.
  • być lekkie, im but jest lżejszy i bardziej elastyczny, tym łatwiej będzie
    w nim chodzić, a stopa będzie pracowała w sposób najbardziej anatomiczny.
  • muszą być nowe, używane buciki na pewno dopasowały się do stopy dziecka, które je użytkowało, a każdy kolejny użytkownik dopasowuje się do poprzedniego wzorca, często niestety „dziedzicząc” wady postawy.
  • materiał, z którego zbudowane jest obuwie, powinien być miękki
    i elastyczny, dotyczy to również samej podeszwy.
  • absolutną podstawą jest podeszwa antypoślizgowa. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę, aby była ona wykonana z materiałów bezpiecznych
    i nietoksycznych.
  • wkładka, podobnie jak całe buty, musi być miękka i odpowiednio wyprofilowana.
  • obcas nie może być wysoki, najodpowiedniejsza wysokość obcasa
    w obuwiu dziecięcym to 0,5 cm
  • ponieważ stopa dziecka w czasie chodzenia przesuwa się do przodu
    i bardzo szybko rośnie, należy wybierać buciki dłuższe od stopy o około 0,5 cm – 1 cm.
  • nie należy jednak kupować butów ze zbyt dużym zapasem rozmiaru ze względu na brak jakiejkolwiek stabilizacji, który w konsekwencji przyczynia się do nieprawidłowego chodu, „szurania” butami, potykania się, a często podczas szybszego chodu czy biegu wysuwania pięty z buta.

Jak zmierzyć stopę dziecka

Zanim zabierzemy się za kupowanie bucików dla dziecka, musimy bardzo dokładnie zmierzyć jego stopę. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

  • pierwszy sposób polega na odrysowaniu obu stóp dziecka na kartce papieru. Jak to zrobić? Dziecko musi stać swobodnie w lekkim rozkroku
    i równomiernie obciążać obie stopy. następnie należy obrysować całą stopę, trzymając ołówek tuż przy jej brzegu, a następnie zmierzyć odległość od czubka pięty, do czubka najdalej wysuniętego palca stopy.
  • drugi sposób pomiaru dziecięcej stopy dokonamy przy użyciu patyczka. Wystarczy przyłożyć do stópki dziecka patyczek i oznaczyć na nim jej długość, a następnie uciąć w oznaczonym miejscu. Tak przygotowaną miarkę będziemy mogli włożyć do buta i sprawdzić czy jego wkładka ma odpowiednią długość.
  • trzeci sposób to pomiar wykonujemy również w pozycji stojącej, czyli gdy stopa jest obciążona. Należy przystawić stopę dziecka piętą do ściany
    i zaznaczyć odległość od ściany do najdłuższego z palców. Zaznaczoną długość mierzymy linijką lub miarką i zapisujemy.

Pamiętajmy, że wybierając właściwy rozmiar zawsze należy się kierować wymiarami większej stopy.

Gdzie kupić dobre buty do nauki chodzenia

Buty dziecięce muszą spełniać bardzo wiele kryteriów, by sprostać oczekiwaniom bardzo wymagających rozwijających się stóp. Trzeba więc kupić je w odpowiednim miejscu.

Warto wybierać sklepy, które specjalizują się w sprzedaży butów dla dzieci. Tam na pewno znajdziemy obuwie, które będzie odpowiednie do stawiania pierwszych kroczków. Buciki w sklepach z wyselekcjonowanymi markami obuwia są produkowane na bazie najnowszych i najbardziej aktualnych rekomendacji ortopedów i fizjoterapeutów. Zawsze możemy poprosić sprzedawcę o pomoc w wyborze i na pewno dostaniemy fachową poradę zarówno przy wyborze modelu, jak i odpowiedniego rozmiaru.