Artykuły Moda

Jak dobrać dekolt do swojej figury?

Jak dobrać dekolt do swojej figury

Zdjęcie autorstwa Kristina Paukshtite z Pexels

Odpowiednio dobrany dekolt potrafi podkreślić nasze atuty i ukryć mankamenty sylwetki. Niestety, jeśli nie znamy podstawowych zasad i trików modowych, przez niewłaściwy możemy podkreślić to, co chcemy ukryć. W naszym artykule podpowiadamy, jak dobrać dekolt do swojej figury.

Spis treści:

 1. Jak dobrać dekolt do swojej figury? Co determinuje rodzaj dekoltu?
 2. Podstawowe zasady przy wyborze dekoltu
 3. Dekolt amerykański
 4. Dekolt w serek
 5. Dekolt asymetryczny
 6. Komu pasuje golf?
 7. Dekolt typu carmen
 8. Dekolt karo
 9. Dekolt łódka
 10. Dekolt okrągły
 11. Dekolt woda
 12. Dekolt halter

Jak dobrać dekolt do swojej figury? Co determinuje rodzaj dekoltu?

Wybierając dekolt, powinnyśmy uwzględnić takie kwestie jak kształt twarzy, szerokość ramion oraz ich ułożenie, długość szyi oraz wielkość biustu. Przy dużym biuście zaleca się między innymi dekolt karo. Jeśli ktoś ma prostokątną lub kwadratową twarz, to nie będzie w nim wyglądał korzystnie, choć piersi będą ładnie podkreślone. Jak widać, trzeba mieć na uwadze wiele czynników, by podjąć właściwą decyzję.

Podstawowe zasady przy wyborze dekoltu

Musimy pamiętać o tym, że mamy różne kształty twarzy. Owalny jest tym najbardziej pożądanym. Jeśli założymy okrągły dekolt, to go dodatkowo podkreślimy, ale to jest dla nas korzystne. Gorzej, gdy mamy dekolt prostokątny i prostokątną twarz, wówczas nasza stylizacja sprawia, że wyglądamy bardziej męsko, niż byśmy chciały, choć piersi są ładnie podkreślone. Im bardziej zakrywamy piersi, tym te optycznie wydają się większe. Przy dużym biuście warto skorzystać z mocniej wykrojonego dekoltu, aby rozbić bryłę i nadać lekkości klatce piersiowej.

Dekolt amerykański

Ten przypomina trójkąt, to odmiana dekoltu typu serek, która charakteryzuje się tym, że jest bardzo głęboka. Pomaga dzięki temu nadać lekkości górnej części naszej sylwetki. Dekolt amerykański jest stworzony dla kobiet obdarzonych większym biustem, jednak i mniejsze piersi mogą wyglądać w nim korzystnie. Ważne, aby dobrać do niego dobry stanik, który mocno zbiera biust i charakteryzuje się stabilnością. Chodzi o nasz komfort i pewność, że przy dekolcie amerykańskim pierś nam nigdzie nie wyskoczy.

Dekolt w serek

Jest on trójkątny, może być węższy lub szerszy. Niezależnie od tego, który wybierzemy, optycznie wydłuży szyję, dzięki czemu jest dobry dla pań, u których jest ona stosunkowo krótka. Ponadto rozbija bryłę, nadaje lekkości górnej części sylwetki. Wprawdzie jest dedykowany paniom z większym biustem, ale mniejsze piersi też mogą wyglądać w nim efektownie. Dekolt w serek wymaga jednak rozwagi. Gdy jest węższy, sprawdzi się także u kobiet, które nie mają wyraźnie zarysowanych obojczyków. Szerszy natomiast może dodatkowo podkreślić nasze ramiona, co przy szerokich nie jest mile widziane.

dekolt w serek
Zdjęcie autorstwa Christina Morillo z Pexels

Dekolt asymetryczny

Jest on dobry dla każdego, niezależnie od typy sylwetki i mankamentów figury. Swoją charakterystyczną, niecodzienną budową skupia wzrok, przez co odciąga uwagę od naszych wad. Można go nosić przy krótkiej szyi, szerokich ramionach, małym i większym biuście.

Komu pasuje golf?

Golf budzi ogromne emocje. Jedne kobiety go uwielbiają, zwłaszcza zimą, gdy osłania nasze gardło i struny głosowe, chroniąc je przed chłodnym powietrzem. Drugie czują, że lada moment się w nim uduszą. Nie podoba im się to, że drapie szyję. Golf tak naprawdę pasuje nielicznym z nas. Trzeba mieć do niego drobną sylwetkę, szczupłe ramiona i długą szyję. Niestety, bezlitośnie dodaje masywności w klatce piersiowej. Poszerza też biodra  i skraca szyję. U pań z małym biustem może optycznie powiększyć piersi.

Dekolt typu carmen

Jest dobry dla większych biustów, ponieważ nadaje im lekkości. Podkreśla ramiona i szyję. Jeśli mamy zastrzeżenia do swoich barków, uważamy, że te są za szerokie, powinnyśmy unikać dekoltu carmen. Jest on dobry dla gruszek, ponieważ optycznie poszerza ramiona. Sprawdzi się też w przypadku klepsydry. Bardzo ładnie wyrównuje spadziste ramiona. Choć lepiej sprawdzi się w przypadku większych biustów, to tutaj z kolei pojawia się problem z doborem bielizny. Stanik z odpinanymi ramiączkami często nie podtrzymuje piersi w należyty sposób. Natomiast panie z mniejszym biustem, aby go optycznie powiększyć, powinny stawiać na dekolt carmen dodatkowo zwieńczony ozdobną falbanką.

Dekolt karo

Zasadniczo jest dedykowany paniom obdarzonym przez naturę większymi piersiami, bardzo ładnie je eksponuje. Ma jednak charakter prostokątny, przez co mocno podkreśla szerokie ramiona. Jeśli tych nie lubisz u siebie, powinnaś go unikać.

dekolt karo
Zdjęcie autorstwa Spencer Selover z Pexels

Dekolt łódka

To dobre rozwiązanie dla kobiet z mniejszym biustem, ponieważ nadaje mu objętości. Niestety, optycznie powiększa też ramiona, co przy szerszych z natury nie jest wskazane. Skraca też szyję. Może natomiast ładnie niwelować spadziste, trójkątne ramiona.

Dekolt okrągły

Wygląda dobrze na każdej z nas, niezależnie od wielkości biustu czy kształtu twarzy. Bywa też nazywany dekoltem podkoszulkowym. Może być głębszy lub płytszy. Każda z nas może odsłonić tyle, ile chce. Przy płytszym okrągłym dekolcie piersi sprawiają wrażenie pełniejszych.

Dekolt okrągły
Zdjęcie autorstwa Godisable Jacob z Pexels

Dekolt woda

To idealne rozwiązanie dla gruszki, ponieważ poszerza górną część sylwetki, która jest węższa od bioder przy tym typie sylwetki. Ponadto fałdy materiału na wysokości biustu nadają mu pożądanych krągłości.

Dekolt halter

Jest on stosunkowo mocno zabudowany, dlatego nadaje objętości piersiom, sprawdzi się zatem przy mniejszym biuście. Dość mocno eksponuje ramiona, co przy szerszych z natury nie jest mile widziane. Ponadto optycznie skraca szyję.

dekolt halter
Zdjęcie autorstwa Spencer Selover z Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *