Artykuły Moda

Jak dbać o swetry z wełny czy kaszmiru?

Jak dbać o swetry z wełny

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Swetry z wełny i kaszmiru stały się ostatnio bardzo modne. Coraz więcej Polaków zwraca uwagę na jakość ubrań. Staramy się wybierać odzież, która przetrwa dłużej niż jeden sezon. Wynika to z kwestii ekonomicznych i ekologicznych. Niestety, kiepskiej jakości swetry z syntetycznych włókien nierzadko lądują na wysypisku po kilku miesiącach. Ich rozkład trwa przez wiele lat. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o swetry z wełny czy kaszmiru.

Spis treści:

  1. Swetry z wełny i kaszmiru – poznaj ich zalety!
  2. Swetry wełniane i kaszmirowe – jak radzić sobie ze zmechaceniem?
  3. Jak prać swetry z wełny i kaszmiru?
  4. Specjalne płyny do prania swetrów z wełny
  5. Jak dbać o swetry z wełny czy kaszmiru? Odpowiednie przechowywanie

Swetry z wełny i kaszmiru – poznaj ich zalety!

Swetry z wełny i kaszmiru mają wiele zalet. Po pierwsze, są przyjazne dla skóry, ponieważ zawierają wyłącznie naturalne włókna, które zapewniają cyrkulację powietrza. Po drugie, zapewniają dobrą warstwę termoizolacyjną i rzeczywiście świetnie grzeją w mroźne dni. Po trzecie, zazwyczaj charakteryzują się wyższą jakością i możemy korzystać z ich dobrodziejstw przez kilka sezonów. Po czwarte, nie zanieczyszczają tak środowiska jak swetry z akrylu czy poliestru. Wełna czy kaszmir jako włókna naturalne znacznie szybciej ulegają rozkładowi. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji odzieży. Swetry z wełny i kaszmiru są pod tym względem znacznie bardziej wymagające.

Swetry wełniane i kaszmirowe – jak radzić sobie ze zmechaceniem?

Swetry wełniane i kaszmirowe wykazują tendencję do mechacenia. Niestety, wiele osób uważa, że świadczy to o złej jakości włókna. Nawet kupując sweter wełniany za kilkaset lub kilka tysięcy złotych, musimy liczyć się z tym, że może ulec zmechaceniu. Tutaj jednak z pomocą przychodzi nam golarka do ubrań. Może być ona w wersji elektronicznej, co znacznie ułatwia nam usuwanie kulek z ubrania.  Dużą popularnością cieszą się jednak jej tańsze odpowiedniki w postaci grzebyka czy czy golarki manualnej. Niektórzy usuwają zmechacenia ze swetrów za pomocą zwykłej jednorazowej maszynki do golenia. Niemniej tutaj trzeba zachować dużą ostrożność i mieć trochę wprawy. Inaczej możemy uszkodzić ubranie. Niezależnie od posiadanej golarki do ubrań, powinniśmy usuwać zmechacenia po rozłożeniu ubrania na twardą i płaską powierzchnię. W przeciwnym wypadku możemy zrobić w nim dziurę.

Jak prać swetry z wełny i kaszmiru?

Pranie swetrów z wełny i kaszmiru nastręcza sporo trudności. Wiele z nas boi się je czyścić, całą procedurę postrzega bowiem jako zbyt skomplikowaną. Na szczęście swetry z wełny czy kaszmiru można prać. Trzeba to tylko robić delikatnie. Temperatura prania powinna wynosić 30 stopni Celsjusza, inaczej ubranie może się skurczyć i przestać pełnić rolę użytkową. Zaleca się ręczne pranie swetrów i ich suszenie na płasko, aby uniknąć rozciągania. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz pamiętać o to, aby nie wyciskać wody ze swetra w tradycyjny sposób, tylko rolując go na płaskiej powierzchni i delikatnie uciskając.  Na szczęście dziś nowoczesne pralki posiadają tryb prania ręcznego. W takiej sytuacji można włożyć sweter z kaszmiru do pralki, pilnując, by zachowane były najniższe obroty wirówki i 30 stopni Celsjusza. Ubranie po wyjęciu z pralki suszymy na płasko.

Specjalne płyny do prania swetrów z wełny

Pielęgnacja swetrów kaszmirowych i wełnianych powinna opierać się na wykorzystywaniu specjalnych preparatów. One wpływają korzystnie na stan włókien i chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapobiegają też elektryzowaniu.

Jak dbać o swetry z wełny czy kaszmiru? Odpowiednie przechowywanie

Pamiętajmy o tym, aby zawsze swetry składać w kostkę i układać je w szafie lub komodzie. Nigdy nie wieszajmy ich na wieszakach, niezależnie od ich składu, ponieważ to przyczynia się do ich naciągania i utraty formy. Co ciekawe, swetry z wełny i kaszmiru, jeśli zawierają domieszkę poliamidu czy poliestru, wykazują wyższą wytrzymałość mechaniczną. Rzadziej ulegają uszkodzeniom i można prać je w pralce bez obaw. Nie trzeba ich też suszyć na płasko.  Tutaj jednak należy liczyć się z tym, że gdy sweter zakończy swój żywot, będzie dłużej rozkładał się na wysypisku śmieci. Nie jest to zatem rozwiązanie w pełni ekologiczne, natomiast może okazać się korzystne pod względem ekonomicznym oraz praktycznym.  W związku z tym każdy musi podjąć decyzję we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *