Styl życia

Jak dbać o krzesła tapicerowane?

Jak dbać o krzesła tapicerowane

Najlepiej konsekwentnie i regularnie. Środków do czyszczenia i pielęgnacji tapicerowanych mebli na rynku co prawda nie brakuje, jednak w pojedynkę nie są one w stanie sprawić, że tkaniny obiciowe zachowają piękny wygląd przez długie lata. Aby tak się stało, trzeba przestrzegać pewnych zasad i ustawić krzesła w odpowiedniej odległości od słońca i źródeł ciepła. Dla tych z was, którzy chcą się dowiedzieć, jak dbać o krzesła tapicerowane, zebraliśmy w jednym miejscu kilka sprawdzonych wskazówek i praktycznych porad.

Przemyśl sposób przeznaczenia i ustawienie krzeseł w pomieszczeniu

Troska o krzesła tapicerowane zaczyna się tak naprawdę już w momencie zakupu i wyboru lokalizacji dla nich w domu lub mieszkaniu. Mebli obitych tkaninami nie powinno się raczej umieszczać w kuchni, w której na co dzień gotujemy i przygotowujemy posiłki, bo tutaj mają największą szansę złapać trudne do usunięcia plamy i zabrudzenia. Tapicerowanych krzeseł nie należy też ustawiać w miejscach mocno nasłonecznionych, blisko kaloryferów, kominków i wszelkich źródeł ciepła. Długotrwały kontakt ze słońcem często skutkuje utratą koloru i płowieniem wierzchniego materiału obiciowego, a co za tym idzie, nieestetycznym wyglądem krzeseł.

Dobierz środki pielęgnacyjne do rodzaju tkaniny obiciowej

Tkaniny tapicerskie wykorzystywane w produkcji mebli są bardzo różne, dlatego każda wymaga innego podejścia i indywidualnego traktowania. Wśród najbardziej popularnych materiałów znajdziemy tkaniny naturalne, syntetyczne i mieszane, takie jak: mikrofibrę, bawełnę, len, skórę, welur czy aksamit. Niektóre z nich są zabezpieczane powłoką hydrofobową lub teflonem, która zapobiegają przedostawaniu się brudu do głębszych warstw tapicerki. Niezależnie od tego jednak warto zakupić środki pielęgnacyjne do poszczególnych rodzajów tkanin i regularnie czyścić nimi krzesło tapicerowane. Dzięki temu materiał długo zachowa idealną kondycję i nabierze chociaż częściowej odporności na zabrudzenia.

regularne czyszczenie tapicerki 

Zadbaj o regularne czyszczenie tapicerki

Krzesła w salonie i jadalni są często użytkowane, a przez to bardziej narażone na kontakt z kurzem, wilgocią, nieprzyjemnymi zapachami i rozmaitymi plamami. Wystarczy, że na siedzisku wyląduje niechcący kawałek mięsa, wyleje się odrobina kawy lub herbaty lub spadnie kawałek czekoladowego ciasta, a na materiale obiciowym pozostaną widoczne i trwałe ślady. Niestety nie wszystkie tkaniny równie szybko i sprawnie wracają do idealnego stanu, dlatego nawet na niewielkie zabrudzenia należy reagować natychmiast. Warto też regularnie czyścić tapicerkę odpowiednimi środkami, a od czasu do czasu (2-3 razy w roku) solidnie ją odświeżyć za pomocą profesjonalnego sprzętu do prania mebli.

Szybko usuwaj plamy i zabrudzenia

Pozostawianie plam na tapicerce na dłużej może prowadzić do odbarwienia i zniszczenia tkaniny, dlatego nawet z najmniejszymi zabrudzeniami trzeba działać szybko. Jeśli w wyniku użytkowania dojdzie do zaplamienia i silnego ubrudzenia wierzchniej części materiału, najpierw trzeba się skupić na doborze odpowiednich środków czyszczących. Warto użyć przede wszystkim tych profesjonalnych, choć w domu bez trudu znajdziecie od ręki kilku ekspertów od wybawiania plam. Przy tłustych plamach pomocny będzie rozpuszczalnik przeznaczony do tapicerki, zabrudzenia z wina łatwo usunie kwasek cytrynowy, a z kawą i herbatą skutecznie poradzi sobie już niewielka ilość proszku do prania.

krzesło tapicerowane

Weź pod uwagę obecność zwierząt i małych dzieci

Utrzymaniu mebli tapicerowanych w nienagannym stanie przez długie lata nie sprzyja kontakt tkaniny obiciowej z małymi dziećmi i zwierzętami. Jeśli mieszkanie czy dom dzielą z wami czworonogi lub maluchy to wybierzcie krzesła, które będą maksymalnie wytrzymałe i odporne na zabrudzenia poprzez zastosowanie grubszych włókien, większą gęstość, posiadaną fakturę czy dodatkową powłokę uniemożliwiającą wsiąkanie płynów. Duży wybór takich modeli znajdziecie w sklepie internetowym sfmeble.pl, który w swojej ofercie posiada krzesła tapicerowane do jadalni i salonu od renomowanych marek, wykonane z najlepszej jakości materiałów konstrukcyjnych oraz wytrzymałych tkanin.

Komentarze (6)

jadwiga

1 rok temu

Mnie się podobają krzesła w pastelowych obiciach.

gina

1 rok temu

Krzesła tapicerowane wyglądają bardzo gustownie, ale trzeba umieć o nie zadbać.

tola

1 rok temu

Wybór odpowiednich środków czystości to podstawa.

lucy

1 rok temu

Podobają mi się krzesła tapicerowane, może kiedyś sobie takie sprawię do salonu:)

amelia

1 rok temu

Uwielbiam krzesła tapicerowane, choć ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych.

julita

1 rok temu

Podobają mi się krzesła tapicerowane:)

Zostaw komentarz