Fitness Najnowsze

Jak ćwiczyć, by uniknąć kontuzji?

cwiczenia

Aktywność fizyczna jest nie tylko zdrowa ale także niezwykle modna. W sporcie łatwo jednak o kontuzje. Jak ćwiczyć, aby ich uniknąć?

Stosowanie odpowiednich zasad podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pozwoli uniknąć nam nieprzyjemnych kontuzji.

Przygotowanie organizmu

Nasz organizm może różnie reagować na dane ćwiczenia i ich intensywność. Zanim zaczniemy właściwe treningi, sprawdźmy jak nasze ciało reaguje na wykonywane czynności. Może się okazać, że niektóre z ćwiczeń są dla nas zbyt obciążające. Gdy wsłuchamy się w swoje ciało i unormujemy oddech, łatwiej dopasujemy właściwą formę aktywności. Przy doborze ćwiczeń pomoże nam trener personalny bądź lekarz, który podpowie jaki sport będzie dla nas najlepszy.

Niezbędna rozgrzewka

Przed każdymi ćwiczeniami należy odpowiednio rozgrzać i rozciągnąć mięśnie. Krótka rozgrzewka pozwoli uniknąć zakwasów i bólu po wykonanej partii ćwiczeń. Tylko właściwie przygotowany organizm i ciało jest gotowy do pełnej aktywności sportowej.

Własne tempo i przerwy

Nigdy nie należy przeceniać swoich możliwości. Ćwiczenia zawsze wykonujemy we własnym tempie. Sami ustalamy jaka długość oraz intensywność jest dla nas odpowiednia. Bardzo ważną kwestią są przerwy. Podczas aktywności fizycznej musimy o nich stale pamiętać, ponieważ nasz organizm także potrzebuje chwili odpoczynku.

Ochrona kości i stawów

Niektóre dyscypliny sportu niosą większe ryzyko kontuzji. Wybierając jazdę na rolkach czy rowerze zawsze pamiętajmy o kasku ochronnym i ochraniaczach na łokcie, kolana i ręce. W ten sposób uchronimy swoje kości i stawy. Nasze ciało będzie bezpieczne a my będziemy mogli czerpać energię i radość z ćwiczeń.

Odpowiednie obuwie

buty

Przygotowując się do ćwiczeń musimy wybrać  odpowiednie obuwie, w celu uniknięcia złamań, obtarć czy skręceń.. Należy dostosować je do danej dyscypliny. Trampki czy baleriny kompletnie nie nadadzą się do biegania, więc warto zainwestować w obuwie sportowe. Buty wcale nie muszą być drogie,  powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Producenci oferują wiele modeli, które zadowolą nawet wybrednego klienta

Powyższe zasady na pewno pomogą uniknąć kontuzji podczas uprawiania wszelkich ćwiczeń. Zdrowe i rozsądne podejście do sportu zapewni nam komfort oraz bezpieczeństwo.

Komentarze (4)

Emilly27k

8 lat temu

Krótka rozrywka przyda się każdemu kto kocha lekki sport.:)

Mindi

8 lat temu

Świetne porady, odpowiednie to każdego rodzaju sportu. Chodzę na taniec i cenię instruktorkę, która zaczyna i kończy zajęcia ćwiczeniami rozciągajacymi 🙂

sirena46

8 lat temu

Coraz więcej osób ćwiczy na siłowniach i uprawia różne sporty. Dlatego musimy dbać o odpowiednia rozgrzewkę, żeby sobie nie zaszkodzić i uniknąć kontuzji i urazów. 🙂

pati25

8 lat temu

Wiadomo,że uprawianie sportu doskonale wpływa na nasze zdrowie.Dlatego ćwiczmy jak najwięcej.Lecz przed przystąpieniem do ćwiczeń pamiętajmy o tych prostych zasadach.A sport będzie dla nas przyjemnością 🙂

Zostaw komentarz