Historia domu mody Gucci
Zdjęcie autorstwa Godisable Jacob z Pexels

Dom mody Gucci przechodził różne zawirowania. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych marek luksusowych. Ubrania, jakie możemy zobaczyć na pokazach, mogą nasuwać skojarzenia z babcinym stylem. Mimo to mają sporo zwolenników i są chętnie kupowane przez zamożne kobiety. Oto historia domu mody Gucci w pigułce.

Spis treści:

  1. Założyciel domu mody Gucci
  2. Komu pozostawił swój interes Guccio Gucci?
  3. Dom mody Gucci pod rządami Aldo
  4. Pierwsze damy USA – klientki domu mody Gucci
  5. Walka wnuków założyciela o przejęcie domu mody Gucci

Założyciel domu mody Gucci

Dom mody Gucci został założony przez Guccio Gucciego. Mężczyzna przyszedł na świat we Florencji, jednak w bardzo młodym wieku wyjechał z Włoch do Wielkiej Brytanii. W Londynie pracował jako boy hotelowy. Już wtedy zaczął doceniać luksus oraz profesjonalizm, z jakim wykonano torby skórzane. To właśnie one stały się dla niego źródłem inspiracji i zachęciły Guccia do postawienia pierwszych kroków w branży modowej.

Komu pozostawił swój interes Guccio Gucci?

Guccio był osobą, która trzymała biznes żelazną ręką. Uważał, że każde z jego dzieci musi przejść pełną ścieżkę zawodową w zarządzanej przez niego firmie. W związku z tym jego synowie zaczynali od zwykłych sprzedawców. Z czasem awansowali. Guccio miał też córkę, ale jej nie zamierzał zapisywać rodzinnego biznesu. Spadkobiercami domu mody zostali Aldo, Vasco i Rodolfo, którzy prowadzili między sobą zażarte kłótnie.

Dom mody Gucci pod rządami Aldo

Aldo miał wielkie ambicje. Zależało mu na tym, aby uczynić z małej, rodzinnej firmy międzynarodową markę. To właśnie on postanowił wkroczyć na rynek amerykański, lecz nie tylko. Uważał, że każde wielkie miasto powinno mieć swój butik Gucci. Choć pod względem biznesowym Aldo miał świetne pomysły, to prywatnie słynął ze skandali obyczajowych. Aldo wprowadził na rynek skórzane aktówki i torebki w różnych kolorach. Początkowo wszyscy uważali ten pomysł za szaleństwo. Nikt nie spodziewał się, że znajdą się kupcy na kolorowe torebki, w tym aktówki. Tymczasem pomysł Aldo okazał się strzałem w dziesiątkę.

Pierwsze damy USA – klientki domu mody Gucci

Pierwsze damy USA pokochał dom mody Gucci. Chętnie kupowały w nim zarówno ubrania, jak i torebki. Na cześć Jackie Kennedy jedną z torebek nawet nazwaną jej imieniem. Pierwsze damy USA przyjaźniły się z przedstawicielami rodziny Gucci. Gdy do ich uszu doszły słuchy o złym prowadzeniu jej członku oraz przestępstwie fiskalnym, przeżyły szok i było im bardzo przykro z tego powodu.

Walka wnuków założyciela o przejęcie domu mody Gucci

Po śmierci Aldo firmę chcieli przyjąć jego synowie, jednak musieli stanąć do walki ze swoim kuzynem, Maurizio. Ostatecznie to właśnie ten ostatni przejął dom mody Gucci. Niestety, nie były to dobre czasy dla samej marki. Maurizio żył wystawnie, nie zabiegał o ciekawe projekty dóbr luksusowych, które przysporzyłyby mu klientów. Pod rządami Maurizio firma szybko popadła w problemy finansowe.  Gdy ten ostatecznie odszedł z domu mody, ten stał się własnością osób spoza rodziny.  Maurizio, po zakończeniu kariery w rodzinnym przedsiębiorstwie, został zamordowany przez swoją byłą żonę.