Styl życia

Higiena na siłowni – jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych?

Higiena na siłowni

Pixabay

Epidemia koronawirusa sprawiła, że coraz świadomiej dbamy o swoje bezpieczeństwo i higienę. Częste mycie rąk, zasłanianie ust w trakcie kichania i kaszlenia na co dzień to wskazówki, o których głośno się mówi. Jak jednak dbać o higienę na siłowni? To bardzo ważny temat nie tylko w obliczu panującego wirusa, ale i w ogóle. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który wpłynie na bezpieczeństwo Twoje i innych gości w klubach.

Koronawirus a siłownia

Przede wszystkim nie należy popadać w panikę. Siłownia, podobnie jak i każde inne miejsce publiczne, może stanowić pewne zagrożenie. Wszędzie tam, gdzie są ludzie – autobusy, sklepy, kina czy restauracje – może być niebezpieczne, ale tylko wówczas, gdy nie zachowamy należnych środków ostrożności. Polecamy więc rozwagę i troskę o higienę na siłowni, a znacząco ograniczysz ryzyko zarażenia się chorobą – zarówno jeśli chodzi o koronawirusa, jak i grypę czy inne ustrojstwa. Musisz bowiem wiedzieć, że znacznie bardziej jesteś narażony na zarażenie w kontakcie z drugą osobą, niż np. poprzez dotykanie tych samych sprzętów. Tak więc koronawirus nie powinien być Twoją wymówką w odbyciu treningu! A jeśli mimo to się obawiasz, zawsze możesz poćwiczyć w domu lub pobiegać na świeżym powietrzu.

5 wskazówek, jak dbać o higienę na siłowni

1. Wybierz dobry klub

Choć może to wydawać się dość dziwne, jest jednak bardzo istotne. Zadbane siłownie troszczą się o dobro swoich klientów i dbają o to, by w klubie było czysto i sterylnie. Nie wystarczy bowiem wycieranie podłóg po całym dniu, ale istotne jest, by sprzęty, akcesoria oraz wolne ciężary były regularnie dezynfekowane, a toalety i łazienki skrupulatnie czyszczone. Co więcej, każdy dobry klub, również Total Fitness, powinien mieć na wyposażeniu płyny do dezynfekcji, za pomocą których możesz wyczyścić sprzęt przed jego użyciem oraz wytrzeć go po sobie, pozostawiając czyste miejsce do ćwiczeń dla innych.

2. Pamiętaj o ręcznikach

Ręcznik na siłowni przyda się nie tylko do kąpieli po treningu, ale również w trakcie ćwiczeń. Kładź swój ręcznik na sprzętach, z których korzystasz, lub na macie, dzięki czemu stworzysz bezpieczną izolację. Nigdy nie wycieraj się po prysznicu tym samym ręcznikiem, z którego korzystałeś w trakcie ćwiczeń.

3. Weź ze sobą bidon na wodę

Własny bidon ogranicza ryzyko, że omyłkowo napijesz się z cudzej butelki. Jeśli kilka osób kupi w klubie wodę, niestety nietrudno się pomylić. Co więcej, wielorazowy bidon jest ekologiczny, a przy tym sprzyja oszczędności!

4. Myj i dezynfekuj ręce

Zawsze po treningu umyj dokładnie ręce. Jeśli w klubie dostępne są żele antybakteryjne, możesz po skorzystaniu ze sprzętów dodatkowo zdezynfekować dłonie. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z rękawiczek treningowych, ale tutaj ważne jest, aby regularnie je prać.

5. Prysznic i świeże ubranie

Po zakończonym treningu weź prysznic. Obmycie całego ciała pozwoli Ci pozbyć się ewentualnych bakterii, a przy tym świetnie wpłynie na samopoczucie. Nie zakładaj przepoconej odzieży, a postaw na świeżą. Po wyjściu z klubu jeszcze raz zdezynfekuj ręce swoim żelem antybakteryjnym, który zawsze warto mieć w torbie treningowej.

Podsumowując, siłownia to bezpieczne miejsce pod warunkiem, że odpowiednio o siebie zadbasz. Nie rezygnuj z treningów i nie popadaj w panikę. Dbaj o swoją higienę, a jeśli nie ma w Twojej okolicy ogłoszonej kwarantanny – swobodnie odwiedź klub i zrób dobry trening. Powodzenia!

Komentarze (9)

jana

2 lata temu

Coś czuję, że niebawem siłownie zostaną otwarte.

olina

2 lata temu

Ja zawsze staram się dokładnie umyć po korzystaniu z siłowni. Ale dezynfekcja sprzętu też byłaby mile widziana.

jasia

2 lata temu

Ja już nie mogę doczekać się powrotu na siłownię.

tosia

2 lata temu

Szczerze mówiąc, jeszcze w żadnej siłowni nie widziałam płynu do dezynfekcji.

julitta

2 lata temu

To prawda, każda siłownia powinna dysponować środkami do dezynfekcji powierzchni.

tanya

2 lata temu

Takie wycieranie sprzętu po każdym kliencie to z pewnością dobre rozwiązanie nie tylko w dobie epidemii koronawirusa.

doncia

2 lata temu

Niestety, przez brak dezynfekcji w takich miejscach często dochodzi do zakażeń grypą, rotawirusem etc. Dobrze, że niektóre kluby fitness dbają o higienę:)

janina

2 lata temu

Wszędzie należy dbać o higienę. Na siłowni powinni regularnie dezynfekować sprzęt do ćwiczeń.

karina

2 lata temu

To prawda, powierzchnie w klubach fitness powinny być regularnie dezynfekowane. Niestety, rzadko się to dzieje.

Zostaw komentarz