grypa atakuje Śląsk

Jesień przyniosła nie tylko ochłodzenie, ale także wcześniejszy sezon grypowy. Zmiana temperatur sprawiła, że wirus grypy ponownie zaczął działać. I choć to dopiero początek jesieni, już obserwuje się duża liczbę zachorowań. Grypa atakuje Śląsk. Jak przedstawiają się statystyki?

Statystyki nie kłamią

Na początku października zanotowano aż 11 tys. przypadków zachorowań na grypę na Śląsku. Dane są zaskakujące, ponieważ typowy sezon grypowy jeszcze się nie zaczął. Zwykle szczyt zachorowań mogliśmy obserwować dopiero w okresie zimowym czy zimowo-wiosennym. To właśnie w okresie przejściowym najwięcej osób choruje zwykle na grypę. Tak złych statystyk co do grypy nie było od wielu lat. Najbardziej chorobowe lokalizacje to Gliwice, Chorzów oraz Częstochowa. Chorują młodzi ludzie. Nastolatki stanowią największą grupę zarażonych wirusem. Według GIS, w roku ubiegłym w tym samym przedziale czasowym chorych było o połowę mniej. Takie dane wzbudzają niepokój. Powinniśmy zadbać o swoje zdrowie i profilaktykę przeciwko grypie. Sytuacja w innych województwach nie jest taka, jak na Śląsku, co nie zmienia faktu, że wirus może zaatakować każdego z nas.

Niebezpieczna grypa

Grypa zaczyna się od gorączki, bólu mięśni i głowy. Pojawia się także katar i kaszel. Mogą wystąpić duszności. Choroba jest szczególnie groźna dla osób ze schorzeniami przewlekłymi czy u osób powyżej 65. roku życia. Groźne mogą być także powikłania po grypie. Na Śląsku, dwie osoby chore na grypę wymagały hospitalizacji. Nasilone objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, ponieważ z wirusem należy walczyć za pomocą odpowiednich środków. Nie warto lekceważyć grypy, gdyż może być dla nas i naszych bliskich wyjątkowo niebezpieczna.

Jak chronić siebie i innych przed grypą?

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Nie tylko w okresie zwiększonej zachorowalności musimy dbać o higienę osobistą. W czasie kaszlu i kichania powinniśmy korzystać z jednorazowych chusteczek higienicznych. Warto mieć przy sobie zapas chusteczek, a gdy się skończą, GIS zaleca kichanie w zgięcie łokci, by nie przenosić zarazków na dłoniach. W komunikacji miejskiej czy innych lokalizacjach, najlepiej nie dotykać poręczy oraz tego typu elementów. W podróży warto mieć ze sobą chusteczki antybakteryjne lub żel. Skuteczną formą profilaktyczną są szczepienia przeciw grypie. Mając częsty kontakt z dużą ilością ludzi, warto rozważyć tego typu szczepienie.

Katarzyna Antos