Gniotki antystresowe dla dzieci
Katie Emslie z Unsplash

Presja związana z codziennymi obowiązkami ciąży nie tylko na osobach dorosłych. Niestety z objawami stresu muszą radzić sobie również najmłodsi. To szczególnie trudne, gdy dziecko stoi przed ważnymi życiowymi zmianami lub czuje się osaczone ze względu na sytuację panującą w jego otoczeniu. W takich przypadkach warto umówić pociechę na spotkanie ze specjalistą, a na co dzień sięgać po antystresowe zabawki. W tej roli sprawdzą się świetnie różnego rodzaju sensoryczne gniotki. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i dlaczego warto je mieć.

Zabawki antystresowe – dlaczego warto podarować je dziecku?

Każdy młody człowiek narażony jest na stresujące sytuacje, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dla malucha to mogą być małe rzeczy: pierwsze dni po powrocie mamy do pracy, żłobek, dużo nowych osób w otoczeniu. Młodzież natomiast cierpli na dolegliwości spowodowane stresem szkolnym – nierzadko wymaganiami nauczycieli, rodziców, oraz presją rówieśniczą. Niepokojącymi symptomami nadmiernej ekspozycji dziecka na stres mogą być: 

  • napady smutku, złości, strachu oraz agresji;
  • wycofanie się, zamykanie się na rodziców, opiekunów lub/i rówieśników;
  • problemy ze snem, koncentracją, odpoczynkiem;
  • obniżone wyniki szkolne lub/i sportowe;
  • niechęć do podejmowania lub/i kontynuowania hobby, pasji;
  • ataki paniki;
  • napady płaczu;
  • nagłe zmiany nastroju.

Wszystkie powyższe objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą, a opiekun musi odgrywać ważną i czynną rolę w terapii dziecka, aby jego ozdrowienie było nie tylko skuteczne, ale i długofalowe. Psychoterapeuci nierzadko polecają zakup gadżetów, takich jak gniotki antystresowe do zabawy dla dzieci.

Zabawki tego typu to doskonały sposób na rozładowanie napięcia poprzez ściskanie, klikanie i wyciskanie poszczególnych kształtów lub elementów. Warto wiedzieć, że wpływają one również na rozwój koordynacji i integrację sensoryczną dzieci. Co więcej, występują w wielu pięknych kolorach, co podoba się maluchom i zachęca je do zabawy.

Antystresowy gniotek – co jest w środku? Czy jest bezpieczny?

Gniotki antystresowe powstają z atestowanych tworzyw sztucznych. Producenci biorą pod uwagę, że najmłodsi mogą mieć skłonność do ich gryzienia lub żucia, dlatego też dbają o wytrzymałość tego typu zabawek. Z tego samego powodu, przy ich produkcji zabronione jest stosowanie toksycznych, barwników i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Przy zakupie warto jednak upewnić się, czy gniotka antystresowa, którą wybraliśmy, jest odpowiednia dla wieku naszej pociechy. Większość zabawek tego typu nie powinna znaleźć się w rączkach malucha poniżej 3 roku życia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wystarczy odczytać metkę dołączoną do produktu lub sprawdzić dokładne specyfikacje w sklepie internetowym.

zabawki antystresowe

Paige Cody z Unsplash

Jakie są rodzaje gniotków?

Na rynku znaleźć możemy gniotki antystresowe w różnych kształtach i formach. Różnego rodzaju produkty mogą być dopasowane do innych potrzeb i wieku dziecka. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi z nich:

  • Gniotki Pop It – w formie tabliczek z szeregami guziczków do wyciskania. Przypominają folię bąbelkową, jednak nigdy się nie zużywają. Po wyciśnięciu wszystkich wypustek możemy zabawkę odwrócić i zacząć od nowa. Często występują w przyjaznych kształtach, takich jak dinozaury, owoce, warzywa, zwierzątka czy ludziki.
  • Maskotki z miękkim wypełnieniem – specjalny rodzaj zabawki wypchany miękkim tworzywem zamiast pluszu. Zaletą tego typu gniotek jest ich miękkość i przyjemne kształty zwierzątek lub fantazyjnych stworków.
  • Piłki, banany i ludziki – żelowe piłeczki w różnych formach, służące do gniecenia i odbijania. 
  • Masy do ugniatania – specjalne plastyczne masy w formie tzw. slimów lub plasteliny. Można je mieszać, aby tworzyć nowe kolory. Pomagają dziecku rozwijać się kreatywnie. 
  • Gniotki do malowania – podobnie jak powyższe, zachęcają do wyładowania stresu poprzez działania plastyczne. Gniotki po pomalowaniu mogą być używane tak, jak standardowe modele.

Jeśli masz wątpliwości, gdzie warto zakupić jakościowe gniotki antystresowe, sprawdź oferty sklepów dziecięcych oraz edukacyjnych księgarni internetowych, takich jak Tantis. Zatroszcz się o zdrowie Twoje dziecka i zamów mu bezpiecznie zabawki antystresowe.