Styl życia

Gangsterski świat GTA – w jaką postać możesz się wcielić?

gry GTA

Fotografia dostarczona przez partnera

Niewiele gier budzi od lat tyle kontrowersji, co Grand Theft Auto czyli GTA. Wydana po raz pierwszy w 1997 roku, zrobiła zawrotną karierę za sprawą premiery późniejszych części na konsolach z grafiką 3D. Nie ma wątpliwości, że przez wiele lat stanowiła awangardę zachwycając recenzentów dopracowanym modelem rozgrywki, grafiką, ścieżką dźwiękową czy wciągającą wielowątkową fabułą. Krytycy podkreślali jednak, że przyczynia się do demoralizacji odbiorców. A to ze względu na tematykę. W końcu gracz wciela się w rolę gangstera, a dążąc do zwycięstwa w grze, wykonuje wiele działań niezgodnych z prawem.

GTA – gra tylko dla dorosłych

Powszechnie wiadomo, że Grand Theft Auto jest grą przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych odbiorców. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, dość łatwo będzie obalić zarzuty o rzekomo destrukcyjnym wpływie tego tytułu na zachowania dzieci. Podobnie jak strzelanki czy bijatyki, jeśli gra trafia do odpowiednio dojrzałego gracza nie wyrządzi żadnych szkód, a zamiast tego – pozwoli się dobrze bawić w wirtualnym świecie.

Na czym polega GTA?

Gra kojarzona jest z aktywnościami typowymi dla gangsterskiego świata. Kradzieże samochodów, rozboje, handel bronią czy pościgi to elementy, które często tu występują. To właśnie z tego powodu Grand Theft Auto uchodzi za tytuł budzący kontrowersje. Nie jest to jednak do końca prawda. W grach z serii GTA udostępniono także wiele aktywności, które nie mają wiele wspólnego z takimi aktywnościami, jak chociażby jeżdżenie autobusem albo karetką, dokonywanie zakupów, uprawianie sportu, szukanie ukrytych paczek, gra w bilard. Z każdą kolejną odsłoną, świat GTA był rozbudowywany tak, żeby stworzyć ciekawą, wciągająca symulację z realizmem na wysokim poziomie.

Kim można zagrać w GTA?

W GTA V występuje trzech głównych bohaterów:

  • Michael De Santa to ojciec dwójki zbuntowanych nastolatków, który ma na dodatek problemy małżeńskie. Jest doświadczonym gangsterem, który ma duże sukcesy na swoim koncie i zarobił wielkie pieniądze. Historię jego życia poznajemy nie tylko podczas brawurowych akcji, ale również za sprawą jego wizyt u psychoterapeuty.
  • Franklin Clinton– młody, czarnoskóry złodziej, który ma za sobą skomplikowaną kryminalną przeszłość i odsiadkę w więzieniu. Ma świetny refleks i jest prawdziwym mistrzem kierownicy, niezależnie od tego, czy prowadzi auto, czy motor.
  • Trevor Philips – to dawny wspólnik i przyjaciel Michaela. W przeszłości był zaangażowany zarówno w przestępczą działalność, jak również karierę wojskową jako pilot. Uchodzi za niebezpiecznego socjopatę, który nie liczy się z innymi i nie ma żadnych zahamowań.

Oprócz tej trójki, spotykamy jeszcze ponad 30 innych postaci, które mają swoje historie i mniejszy lub większy wpływ na przebieg fabuły. Kierując poczynaniami głównych bohaterów, możemy doprowadzić do jednego z trzech, alternatywnych zakończeń

Na dziś GTA 5 to najnowsza odsłona, chociaż wiele osób czeka z niecierpliwością na GTA6. Alternatywą mogą być podobne gry, choć fani serii przyzwyczajeni do ulubionych postaci z oryginału. Z tego powodu, takie tytuły jak Mafia czy seria gier Far Cry to raczej przystawki przed głównym daniem. Jeśli jednak szukasz więcej takich tytułów, w MediaMarkt znajdziesz gry podobne do GTA!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *