terapia

Terapia już dawno wyszła poza kanony tradycji. Coraz więcej czerpiemy z wszelkich opcji, które daje nam współczesny świat. Jedną z nich są filmy. Filmoterapia – na czym polega?

Filmoterapia, czyli terapia inaczej

Areterepia jest nauką, która zajmuje się leczeniem przez sztukę wszelkiego rodzaju. Malarstwo, muzyka, teatr czy film – to nie tylko formy wyrażenia siebie czy rozrywki, ale także elementy, za pomocą których możemy leczyć rożne zaburzenia psychiczne czy problemy społeczne. Filmoterapia jest jedną z dziedzin arteterapii, która wykorzystuje sztukę wizualna, w resocjalizacji czy terapii wszelkich problemów natury psychologicznej i rozwojowej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to co oglądamy, mam na nas wielki wpływ. Dzięki filmoterapii, możemy w sposób kontrolowany poruszać problemy, które dotyczą naszych podopiecznych i nas samych. Obraz wraz z dźwiękiem pozwala przenieść się do innego świata i lepiej zrozumieć dany temat. Filmy skłaniają do dyskusji, co właśnie wykorzystuje terapia przez film.

Filmoterapia – na czym polega?

Filmoterapia jest w Polsce wciąż młodą metodą i przez wielu traktowaną z dystansem. Jednak w zakładach karnych,palcówkach oświatowych czy na studenckich zajęciach, coraz częściej wykorzystuje się formę filmoterapii. Metoda polega na doborze filmu do danej grupy i problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Umiejętny dobór filmu to połowa sukcesu. Grupa poddawana terapii ogląda film, a po jego seansie następuje dyskusja odnosząca się do danego problemu. Czasem jeden obraz filmowy porusza wiele ważnych wątków,na których możemy się skupić. Wielkim plusem terapii jest fakt, że każda osoba może inaczej odebrać pewne metafory, co tylko pogłębia rolę terapii i pozwala na spojrzenie z różnej perspektywy. Widząc postępowania bohatera, możemy poddać je ocenie. Film posiada właściwości terapeutyczne, ponieważ jest dziedziną sztuki. Żal więc nie wykorzystać jego możliwości leczniczych. Terapia przez film oddziałuje na sferę emocjonalną, behawioralną, czy poznawczo intelektualną. Pozwala na uzyskanie katharsis, czyli tzw. oczyszczenia. Dodatkowo, to bardzo atrakcyjna zarówno dla młodych jak i starszych osób forma terapii. Oglądając film utożsamiamy się z jego bohaterami, wczuwamy się w sytuacje na ekranie, co umożliwia modelowanie naszych emocji.

Film dobry na terapię

Nie każdy film jest odpowiedni na terapię, Pod uwagę należy wziąć wiek osób, dany problem oraz efekt, jaki chcemy uzyskać przez filmoterapię. Niektóre z produkcji filmowych, nawet tych bardzo znanych, są idealne, by poruszyć wiele egzystencjalnych problemów. Jednym z dobrych przykładów jest Across the Universe, który opowiada o przyjaźni, wojnie, miłości i zmianach, zachodzących nie tylko w bohaterach lecz także w ich otoczeniu. Mnóstwo metafor i piosenki Beatlesów zachwycą fanów muzycznych filmów. Źródłem tematyki dotyczącej spełniania marzeń są filmy opowiadające o tańcu, takie jak Wytańczyć marzenia, Ostatni taniec, Step Up czy Salsa. Przywracają wiarę we własne możliwości i pokazują, że nawet osoby z niskich warstw społecznych, mogą coś w życiu osiągnąć. filmoterapiaIdealnym filmem, który sprawdzi się podczas terapii o tolerancji, niepełnosprawności, pokonywaniu własnych słabości i też resocjalizacji jest znany i wielokrotnie nagradzany obraz Nietykalni. Miliarder na wózku zatrudnia młodego chłopaka ze slumsów. Od tej pory jego życie nabiera kolorów. To piękna opowieść o przyjaźni, która nie liczy lat i nie ma żadnych ograniczeń. Długo można by wymieniać filmy, które można wykorzystać w termoterapii. Avatar, Życie Pi, Hero, Billy Eliot, BraveHeart – to tylko niektóre z propozycji. Warto obejrzeć je nawet dla czystej przyjemności i rozrywki. Każdy dobry film pozostawia nam w pamięci pewien ślad. Filmoterapia potrafi to wykorzystać, skłaniając nas do głębszej refleksji i próby zrozumienia sytuacji.

Katarzyna Antos