Styl życia

Fascynująca podróż w czasie i przestrzeni podczas wakacyjnego weekendu

komfortowy hotel z basenem

Arturo Rivera z Unsplash

Jednym z najbogatszych w turystyczne atrakcje i zagadkowe miejsca rejonów Polski jest Dolny Śląsk. Miłośnicy tajemnic zatopionych w dawnych wiekach znajdą tutaj zamki, pałace i twierdze będące świadkami fascynujących historii i prawdziwymi perełkami architektonicznymi.

Oaza spokoju gwarantująca relaks w Centrum SPA

Otaczający nas na co dzień pędzący świat, pełen wszechogarniającej nowoczesności i zdobyczy techniki, jest z jednej strony wygodny, z drugiej zaś męczący i przytłaczający.

Jeśli mamy ochotę nieco zwolnić, zostawić ten bystry strumień codzienności choćby na kilka dni, to doskonałym pomysłem jest wyjazd w przepiękny i ciekawy rejon Polski.

 Zdecydujmy się na komfortowy hotel z basenem, gdzie będziemy mogli, w pięknie urządzonych i stylowych wnętrzach, spędzić czas  po codziennych aktywnościach. W hotelowym SPA będą czekały na nas masaże i kąpiele relaksujące ciało. Specjalistyczne zabiegi, dobrane dla naszej skóry przez wyspecjalizowany personel, pozwolą na zregenerowanie i pielęgnację potrzebujących tego partii ciała. 

Dolny Śląsk – część Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców

Dla miłośników historii i piękna wspaniałym sposobem na ciekawe spędzenie czasu będzie podróż do przeszłości. Wehikuł czasu, napędzany naszą nieograniczoną wyobraźnią, zabierze nas w odległe wieki podczas zwiedzania atrakcji proponowanych przez region dolnośląski. Hasłem promującym go jest „Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia”. Malowniczo usytuowane zamki, twierdze i pałace będące kiedyś w posiadaniu znanych i bogatych rodów, stanowią dzisiaj błyszczący klejnot w koronie spuścizny tego regionu. 

Europejski Szlak Zamków i Pałaców prowadzi przez Dolny Śląsk, łącząc miejsca z ciekawą historią. Tajemnice zaklęte w starych murach stanowią wielką atrakcję, nie tylko dla pasjonatów bogatej historii Polski.

Na szlaku znajdują się m.in. Zamek Wleń z XIII w. położony na terenie rezerwatu Góra Zamkowa, Zamek Czocha stanowiący świadectwo niezwykle burzliwych dziejów regionu. Europejski szlak wiedzie przez Zamek Roztoka, robiący niesamowite wrażenie dzięki bogato zdobionym wnętrzom. Dobrze zachowany barokowy Ogród Francuski to nie lada gratka dla zwiedzających. Zamek Kliczków czy Pałac Łomnica to kolejne z listy wielu obiektów znajdujących się na szlaku i wartych zwiedzenia.

Jeden z najwspanialszych zamków w Polsce

Zamek Książ, trzeci co wielkości po Wawelu i Zamku w Malborku, stanowi największą atrakcję szlaku. Jego urokliwe położenie w Książańskim Parku Krajobrazowym zachęca dodatkowo do odwiedzenia tego miejsca. Początki tego monumentalnego zamku sięgają czasów średniowiecza. Niszczony podczas wojen i najazdów, często zmieniał właścicieli. Pierwszym w XIII wieku był Bolko I z rodu piastowskiego. Później był w czeskich i węgierskich rękach. W XVI w. stał się własnością potężnego, niemieckiego rodu Hochbergów i był  w ich posiadaniu aż do roku 1941. Ostatnią właścicielką Zamku Książ była Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Historia życia tej kobiety jest niezwykle ciekawa i fascynująca. Filantropka, autorka poczytnych pamiętników będących wspaniałym opisem życia arystokracji w początkach XX w. Właścicielka legendarnego, kilkumetrowego naszyjnika z pereł pochodzących z Morza Czerwonego. Były one poławiane na specjalne życzenie jej męża. Jeden z młodych poławiaczy stracił życie. Księżna była przekonana, że jest to początek ściągniętej na nią klątwy. Czy była to prawda? Co stało się z 7- metrowym naszyjnikiem po jej śmierci? Miłośnicy tajemnic z przeszłości z całą pewnością zechcą pochylić się nad niewyjaśnionymi zagadkami historii.

Zamkowe szlaki pełne piękna i tajemnic

Zamek Książ posiada ponad 400 pomieszczeń zlokalizowanych na 5 piętrach. Piękne sale, komnaty i krużganki to prawdziwie cieszące oko dzieła sztuki. Podczas zwiedzania możemy wybrać różne szlaki. Na przykład „Książ Barokowy” z najpiękniejszymi salami i wnętrzami. „Szlak Daisy” to trasa prowadząca przez najbardziej tajemnicze miejsca zamku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy planowali w podziemiach urządzenie kwatery Adolfa Hitlera. Wydrążyli tunele pod zamkiem, gdzie umieścili tajne laboratoria. Kolejny szlak dla zwiedzających prowadzi właśnie przez te podziemia. Podążając  każdym ze szlaków, można korzystać z zestawów audioguide.

Wspaniałą i niecodzienną atrakcją jest zwiedzanie zamku nocą. Podczas nocnej przechadzki zwiedzający zaopatrzeni są w latarki  stanowiące jedyne źródło światła. Przewodnik, oprowadzając gości po komnatach, opowiada mroczne i tajemnicze historie związane z tym miejscem. To ciekawa propozycja dla miłośników opowieści z dreszczykiem.

Otoczenie Zamku Książ to cudownej urody ogrody i Palmiarnia. Możemy również odwiedzić tamtejszą stadninę koni.

Zamek Książ to prawdziwa perła. Dzięki długiej i niezwykle interesującej historii, mozaice stylów architektonicznych jest z pewnością wart odwiedzenia. Pozostawi nas w stanie zachwytu na długi czas.

Jeżeli planujemy wyjazd na weekend, to zwiedzanie Zamku Książ będzie wspaniałym pomysłem.

Po czasie spędzonym na zwiedzaniu zamku potrzebujemy odpoczynku i wytchnienia. Weekendowy pakiet proponowany przez hotel obejmuje między innymi: regenerację ciała podczas kąpieli w hotelowym basenie lub pobyt w saunie. Będą one wspaniałym zwieńczeniem dnia. Prawdziwą przyjemność przyniosą masaże i zabiegi relaksacyjne w hotelowej strefie SPA. Doskonała atmosfera, przepyszne i wykwintne posiłki serwowane w luksusowej hotelowej restauracji dopełnią weekendowy czas relaksu spędzony z historią w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *