Psychologia

Fałszywe przekonania nt. miłości, w które uwierzyły kobiety

Fałszywe przekonania nt. miłości, w które uwierzyły kobiety

Miłość to piękne i wyjątkowe uczucie, które doczekało się wielu książek, wierszy, piosenek i filmów. Lubimy o niej rozmawiać w gronie przyjaciółek. Chętnie wybieramy się z dziewczynami na romanse i erotyki.  Lubimy dyskutować o decyzjach podejmowanych przez główne bohaterki.  Przedstawiamy fałszywe przekonania nt. miłości, w które uwierzyły kobiety.

Miłość ci wszystko wybaczy

Hanka Ordonówna przed laty śpiewała o tym, że miłość ci wszystko wybaczy… Niestety, wiele kobiet zbyt dosłownie odebrało słowa jej piosenki. Jeśli kogoś szczerze kochasz, nie powinieneś go świadomie krzywdzić. Miłość powinna nieść ze sobą głównie dobre, pozytywne emocje, które ubogacają nasze życie. Owszem, w każdym związku dochodzi do konfliktów, pytanie, na ile są one poważne i jak bardzo przez nie cierpimy. Kobiety, które padają ofiarą przemocy fizycznej czy psychicznej, na ogół wybaczają swoim oprawcom, przez co na siebie ściągają ból. Kochający mężczyzna nigdy nie pastwi się nad kobietą, nie wypomina jej braków, nie ośmiesza jej, nie zamyka w domu na klucz. Owszem, warto wybaczyć mężczyźnie to, że ostatnio był milczący po seksie, gdy ten nam wyjawi przyczynę swojego zachowania. Można być też bardziej tolerancyjną dla faceta, który reprezentuje lękowy styl przywiązania i jest nieco zazdrosny, foszasty etc. Ważne jest to, aby on zawsze okazywał nam szacunek, a jego zazdrość nie była chorobliwa. W tym, że on wysyła ci kilka SMS-ów, gdy idziesz z przyjaciółką na zakupy, nie ma nic strasznego. Gorzej, gdy atakuje cię, twierdząc, że pewnie masz kochanka, a koleżanka to tylko przykrywka. Z tym pierwszym facetem da się porozumieć, trzeba mu okazywać więcej zainteresowania i ciepła. Czasem samej wysłać mu zdjęcie ubrania, które oglądamy z koleżanką. Dzięki temu poczuje się dla ciebie ważny i z czasem spuści z tonu.  Reasumując, wybaczaj, gdy to ma sens, a mężczyzna zawsze okazuje ci szacunek.

Facetom chodzi tylko o seks

To z kolei przekonanie płynące ze współczesnej popkultury. Tak bardzo uwierzyłyśmy, że facetom chodzi tylko o seks, że często oceniamy ich zbyt surowo. Zapominamy przy tym, że oni też mają uczucia i swoim niewłaściwym zachowaniem można ich zranić.  Fakt, że jemu często włącza się ochota na seks, nie znaczy jeszcze, że jest od niego uzależniony i nas nie kocha. Jeśli poza sypialnią jest czułym, troskliwym partnerem, a po seksie zawsze cię przytuli i porozmawia, to prawdopodobnie nie masz powodów do niepokoju. Warto być czujną, żeby nie ulec jakiemuś Casanovie, ale nie panikuj, że on cię oszukuje i tak naprawdę cię nie kocha, bo gdy się do niego przytuliłaś w sobotę, zaczął cię rozbierać.  Jeśli respektuje twoje zdanie i nie zmienia swojego zachowania na chamskie, gdy odmawiasz mu seksu, nie masz powodu do niepokoju.

Miłość go zmieni

Okazuje się, że miłość nie jest lekiem na całe zło. Jeśli on jest uzależniony od alkoholu, narkotyków czy seksu, twoja miłość nie uleczy go z nałogu. Gdy on jest typem uciekającym, który panicznie boi się bliskości, także nie zmienisz go w czułego kociaka. Wiele kobiet wierzy, że ich miłość ma nadzwyczajną moc sprawczą. Tymczasem dorośli ludzie rzadko się zmieniają, a jeśli to następuje, to z reguły wynika to z faktu, że sami tego pragną.

Miłość przychodzi z czasem

Bardzo często znajomi, ale też popularni psycholodzy zachęcają nad do randkowania z osobami, które są nam obojętne. To bardzo egoistyczne rozwiązanie, ponieważ druga strona, do której wcale nie wzdychamy nocami, może uznać, że ma szanse na pełny miłości związek. Dlatego nie umawiaj się na randkę z facetem, do którego od razu nie poczułaś coś więcej. Nie ma sensu oszukiwać jego i siebie.  Sama będziesz borykała się z wyrzutami sumienia, gdy zrozumiesz, że niepotrzebnie narobiłaś mu nadziei. Poczekaj, aż zjawi się ktoś, kto naprawdę rozpali twoje zmysły do czerwoności. Wtedy warto dążyć do randki, aby go bliżej poznać. Bez chemii nie ma miłości, może pojawić się tylko związek z rozsądku.

Wygląd nie jest najważniejszy, liczy się wnętrze

To maksyma, która ma nas przekonać, żebyśmy nie były powierzchowne i dawały szansę facetom, którzy nie podobają się nam fizycznie. Tymczasem my radzimy umawiać się tylko z tymi mężczyznami, którzy od razu wpadli nam w oko.  Nie oznacza to, że jesteś próżna i odrzuciłaś wartościowego człowieka tylko dlatego, że nie jest wystarczająco piękny. Pamiętajmy, że uroda jest kwestią względną. Ten facet po prostu nie był w twoim typie, ale niczego mu nie brakuje. Niejedna kobieta będzie do niego wzdychała. Pozwól mu ją znaleźć i nie blokuj go, umawiając się z nim na randki, z których nic nie wyniknie. Pociąg fizyczny jest bardzo ważny w relacjach damsko-męskich. Czym się różni przyjaciel od partnera? Z obydwoma rozmawiasz, ale tylko tego drugiego pożądasz.

Młodszy facet z pewnością cię szybko zostawi

Nie wiadomo, skąd wzięło się tyle szkodliwych mitów na temat związku z młodszym facetem. To, że on nie jest twoim rówieśnikiem, nie czyni z niego od razu seksoholika. Pamiętaj o tym. Nieprawdą jest też to, że młodsi faceci zabawiają się z kobietami, a potem je porzucają.  Tak postępują faceci w różnym wieku, którzy są niedojrzali emocjonalnie i brak im empatii. Jeśli spodobał ci się o kilka lat młodszy mężczyzna, to się z nim umów na randkę. Wasze spotkania z czasem mogą przerodzić się w trwały związek jak u francuskiej pary prezydenckiej.

Miłość to tylko chemia, która znika po 2 latach

Osoby, które tak ją definiują, prawdopodobnie sparzyły się na miłości. Owszem, gdy się zakochujemy, w naszym mózgu powstaje mnóstwo substancji o działaniu podobnym do narkotyków, ale to nie znaczy, że za uczuciem nie stoi nic głębszego, coś, co przetrwa przez wiele lat.  Jeśli jesteście dobrze dobrani, szczerze pokochaliście swoje charaktery, fascynujecie się wzajemnie, to taki związek ma spore szanse przerodzić się w coś dobrego i trwałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *