Felietony Najnowsze Styl życia Święta 2017

Europejskie zwyczaje świąteczne

zwyczaje świąteczne

Doskonale wiemy, jak Polacy obchodzą święta Bożego Narodzenia i jak wyglądają tradycje, znane od lat. Ale jak święta przedstawiają się u naszych sąsiadów? Poznajcie europejskie zwyczaje świąteczne!

Polskie tradycje świąteczne

Nie wyobrażamy sobie świąt bez opłatka, 12 wigilijnych potraw czy Pasterki. Do tego dochodzą kolędy i prezenty pod choinką. Świąteczne drzewko, to coś co łączy Boże Narodzenie w wielu krajach na całym świecie. Polskie święta są uznawane przez wielu za najpiękniejsze na świecie. Nic dziwnego, w tym szczególnym okresie, dekorujemy swoje domu, a na ulicach miast pojawiają się piękne iluminacje. Tradycje innych państw różnią się nieco od tych, które tak dobrze znamy. Jak obchodzi się święta w Europie?

Austria

Co ciekawe, w Wiedniu, tak jak u nas, króluje karp. W innych miastach jada się indyka, choć potrawy zależą od danego regionu. Pierniki i wino z przyprawami korzennymi to także elementy, które znajdziemy w Austrii. Wywodzi się stamtąd najsłynniejsza kolęda na świecie, czyli „Cicha noc”. Szopki to także kultywowana tradycja naszych sąsiadów z zachodniej strony. Zdecydowanie warto wybrać się na świąteczny jarmark w te strony, kiedy miasta wyglądają niczym bajkowe krainy.

Belgia

Podobnie jak Polska, Belgia jest krajem katolickim, więc poważnie podchodzi do tradycji Bożego Narodzenia. Dzień Wigilii to czas, w którym wystawia się jasełka i prowadzi uroczystości religijne. Belgowie jedzą uroczyste, świąteczne śniadanie. Na stołach znajdziemy owoce morza, indyka, czy babkę oraz dziczyznę. Święty Mikołaj odwiedza głównie najmłodszych, zostawiając pod choinką prezenty.

Bułgaria

Bułgarzy ubierają w Wigilię choinkę, ale już 20 grudnia, zaczynają solidne przygotowania do świąt. W Wigilię przestrzegają postu, więc na stole nie ma żadnych potraw mięsnych. Jest za to faszerowana papryka, kasza, kutia, kapusta z fasolą oraz kołacz, w którym ukryta jest moneta. Ten, kto ją znajdzie, będzie miał zapewnione bogactwo w nowym roku. Po północy zasiada się przy winie i prowadzi dyskusje polityczne. W prezencie wręcza się wspomnianego kołacza i rakiję, czyli tradycyjny alkohol.

Dania

W Danii obchodzony jest Adwent, więc w domach i kaplicach pojawia się wieniec z czterema świecami. Boże Narodzenie jest obchodzone rodzinnie, przy pieczonej kaczce lub gęsi. Znanym zwyczajem jest deser z ukrytym migdałem. Jego znalazca otrzymuje migdałowy prezent. Przed rozpakowaniem świątecznych prezentów tańczy się wokół choinki, śpiewając kolędy.

Irlandia

świętaTradycje Irlandczyków przypominają nieco te polskie. Na zielonej wyspie zostawia się trzy puste nakrycia i zostawia otwarte drzwi dla gości. W wieczerzę wigilijną spożywa się dania z ryb oraz zapiekane w cieście mięsa. W oknie stawia się zapaloną świecę. W Irlandii świętuje się aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Dzieci otrzymują prezenty umieszczane w skarpetach lub poszewkach poduszek.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

eve

3 lata temu

ja bardzo lubie nasze polskie zwyczaje swiateczne choc inni tez maja ladne i ciekawe

pati25

4 lata temu

Piękne są zwyczaje świąt Bożego Narodzenia.uwielbiam naszą tradycję tych Świąt

Emilly27k

4 lata temu

Jak to mówią co inny kraj to inny obyczaj i tak jest. Najmilej jest w Polsce. Tradycja. Rozmowy przy stole, ale nie wszyscy lubią siedzieć przy stole. Dań zostanie na kilka dni. Liczy się to,że jest się z rodziną w czasie świąt.

dulcynea

4 lata temu

Piękne zwyczaje świąteczne , to dobrze , że są dalej kultywowane.
I oby tak było zawsze.
Bo Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta , by tylko powszechna globalizacja nam tego nie odebrała.

Zostaw komentarz