Felietony Najnowsze Styl życia

Dzień Kobiet współczesnej kobiety

Dzień Kobiet

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla płci pięknej. Już za kilka dni – 8 marca będziemy obchodzić Dzień Kobiet. Jakie znaczenie ma to święto w dzisiejszych czasach? Czym wyróżniają się współczesne kobiety?

Dzień Kobiet – rajstopy i goździki

Obrazek rodem z PRL-u – w zakładach pracy rozdawane są kobietom czerwone goździki i rajstopy. Wszystko z okazji Dnia Kobiet. Panie były w ten sposób wyróżniane w zakładach pracy. Rajstopy były wówczas towarem deficytowym. W niektórych firmach obdarowywano także słodkościami i pościelom. Kobiety czuły się w ten dzień wyjątkowo. Po pracy był czas na kolejne przyjemności. Koleżanki spotykały się w kawiarniach i restauracjach by wspólnie świętować swój dzień. Wspomnienie dawnych lat wywołuje uśmiech na twarzy, ale coś się zmieniło. Data 8 marca wciąż pozostaje wyjątkowa, ale obraz kobiety nieco ewoluował, tak samo jak zwyczaje związane ze świętem kobiet.

Dzień Kobiet współczesnej kobiety

W latach 80. pojęcie bizneswoman czy superwoman było obce. Oczywiście pojawiały się kobiety sukcesu, ale nie było ich tyle, że można by mówić o zjawisku społecznym. Kobietom przypisano rolę matki i żony, która cechowała się wrażliwością i zajmowała ogniskiem domowym. Panie pracowały w dużych fabrykach i różnych sklepach. Większość głównych stanowisk zajmowali mężczyźni. Na próżno było szukać kobiety prezesa czy dyrektora. Dziś kobieta oprócz swojej kobiecości i wrażliwości posiada wielką siłę. Może osiągnąć wszystko. Kobieta sukcesu jest pewna siebie, zarządza innymi ludźmi i spełnia się zawodowo. Ale ma ona wiele twarzy. Może być także kochającą matką i żoną, dbającą o dom i rodzinę. Opcja trzecia to połączenie tych dwóch obrazów w jedną całość. Superwoman świetnie radzi sobie zarówno z opieką nad dziećmi jak i pracą. Jest doskonale zorganizowana i ma czas na wszystko, co dla niej ważne. Wśród nas coraz więcej takich kobiet, które stawiając na rozwój nie zapominają o rodzinie. Kobiety są dziś silne i niezależne, pokazują, ze radzą sobie w każdej sytuacji. Skoro tak jest, to moglibyśmy dyskutować nad potrzebą Dnia Kobiet. Po co nam to święto? W tym wyjątkowym dniu uwaga skupia się na nas kobietach, co jest nam potrzebne. Dzień Kobiet to okazja na podkreślenie roli kobiety w społeczeństwie, jej potrzeb i problemów.

Dzień KobietTak samo jak kilkadziesiąt lat wstecz, pragniemy być doceniane, a tego typu święto jest miłą formą podkreślenia naszej kobiecości. Kiedyś goździki, a dziś? Dzień Kobiet współczesnej kobiety wygląda nieco inaczej. W zakładach pracy coraz rzadziej na panie czekają niespodzianki. Na ulicach nie spotkamy tłumu kobiet z naręczem kwiatów. Panie są raczej obdarowywane przez bliskich, aniżeli pracodawców. O 8 marca pamiętają mężowie i przyjaciele. Czekoladki czy kwiaty to wciąż popularne prezenty. Jednak coraz częściej panie otrzymują vouchery do SPA, wycieczki czy zaproszenia na kolację lub do teatru. Zawsze liczy się efekt końcowy czyli przede wszystkim zadowolenie pań. Obecnie kobiety nie potrzebują specjalnego dnia, by spotkać się z przyjaciółkami, wyjść do kina czy na imprezę. Mogą robić to, kiedy tylko zechcą.

Wspaniale byłoby, gdyby pamiętano o nas nie tylko od święta, ale przez cały rok. Jednak skoro, możemy poczuć się w ten jeden dzień wyjątkowo, to nie rezygnujmy ze świętowania. Podkreślajmy  swoją kobiecość i celebrujmy każdą chwilę życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

W czasach PRL-u kobiety tak jak i dzisiaj miło i przyjemnie spędzały Dzień Kobiet.Otrrzymywały życzenia i drobne upominki.

Tess

7 lat temu

Miło wspominam Dzień Kobiet za czasów PRL-u. W sklepach były pustki, więc cieszyłyśmy się z goździka i rajstop. To był taki radosny dzień, gdzie wszyscy kobietom składali życzenia, nawet obcy panowie.

Mindi

7 lat temu

Przyjemnie jest gdy takie święto jak Dzień Kobiet możemy spędzić jakoś wyjątkowo. Mnie wystarczy buziak i symboliczny kwiatek od męskiej części rodziny. Miło gdy uda się wygospodarować trochę wolnego czasu. Ale jeśli firmy mają na to fundusze i rozpieszczają swoje panie to naprawdę godne pochwały, chciałabym pracować w takiej firmie 🙂

Zostaw komentarz