domowe sposoby na kaszel
Edward Jenner z Pexels

Kaszel zazwyczaj jest objawem, który towarzyszy infekcjom górnego odcinka dróg oddechowych. Większość tego typu infekcji możliwa jest do leczenia w warunkach domowych. Odpoczynek oraz stosowanie się do reguł zdrowego trybu życia najczęściej pozwalają na całkowite wyzdrowienie. Łagodzenie nieprzyjemnych objawów jest jednak bardzo ważne w kontekście zmniejszenia dyskomfortu związanego z chorobą. Ponadto stosowanie się do zaleceń prozdrowotnych pozwala na szybsze dojście do zdrowia i zwykłego funkcjonowania.

 

Jak łagodzić kaszel?

Kaszel jest objawem nieswoistym. Oznacza to, że występuje w szeregu różnych chorób – od infekcji do niewydolności serca. Mimo że kaszel najczęściej świadczy o obecności niegroźnych, niepozostawiających powikłań przypadłości, należy go uważnie obserwować. Zaniepokojenie swoim stanem zdrowia zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Szczególnie niepokojący jest przewlekły kaszel, który trwa ponad 3 miesiące, a także nagłe spadki masy ciała występujące wspólnie z przewlekłym kaszlem.

Domowe łagodzenie kaszlu związane jest mocno z naturalnym procesem zdrowienia i walki z chorobą. W przypadku rodzaju mokrego, kaszel – będący co prawda nieprzyjemnym objawem – pozwala na usuwanie z dróg oddechowych zalegającego śluzu. Śluz jest natomiast ważnym elementem pozwalającym na usuwanie drobnoustrojów oraz innych drażniących czynników. Podchodząc więc do problemu łagodzenia kaszlu w domu, nie powinno się koncentrować na całkowitym zatrzymaniu odruchu kaszlu. Zamiast tego powinno się działać w kierunku doprowadzenia do ułatwienia odkrztuszania.

Ułatwienie odkrztuszania możliwe jest między innymi poprzez doprowadzenie do przystosowania ku temu pomieszczeń mieszkalnych. Najlepiej, aby powietrze, którym oddychamy w trakcie trwania infekcji, było ciepłe oraz wilgotne. Stosowanie pokojowych nawilżaczy jest zatem dobrym pomysłem podczas trwania choroby. Wilgoć doprowadza do uwodnienia śluzu, ciepło pozwoli natomiast uniknąć wychłodzenia. Oprócz nawilżania powietrza stosować można również inhalacje np. solą fizjologiczną. Inhalowanie pomaga w uwodnieniu śluzu, co pozwala na jego łatwiejsze odkrztuszanie.

Nie mniej istotny jest odpoczynek. W trakcie trwania infekcji należy unikać ciężkich prac, zamiast tego warto dać sobie kilka dni na wyzdrowienie.

Leki a kaszel

Domowe leczenie kaszlu mokrego można wspierać farmakologicznie. Lekiem rozbijającym strukturę śluzu, a zatem zwiększającym jego płynność, jest m.in. ambroksol. Stosowanie preparatów zawierających tę substancję pomaga w upłynnianiu wydzieliny. W trakcie terapii należy spożywać wystarczającą ilość wody oraz unikać przyjmowania leków opartych na ambroksolu przed snem.

Lekami powszechnie stosowanymi w infekcjach są również leki przeciwzapalne. Zmniejszenie dzięki nim gorączki, bólu oraz stanu zapalnego pozwala na złagodzenie dyskomfortu, który towarzyszy infekcji.

Należy pamiętać, aby nie stosować leków bez konsultacji z lekarzem oraz przeczytania dołączonej ulotki. Stosowanie leków na kaszel suchy w kaszlu mokrym może doprowadzić m.in. do zalegania śluzu w przewodzie oddechowym. Powikłaniem tego stanu może być nawet zapalenie płuc.