Wysoka wrażliwość sensoryczna nie jest chorobą ani zaburzeniem! To właściwość mózgu i układu nerwowego, która ma istotne znaczenie z ewolucyjnego punktu widzenia. Osoby wysoko wrażliwe odbierają świat intensywniej, są bardziej wyczulone na bodźce, przez co też szybciej dostrzegają zagrożenie. Ta cecha układu nerwowego ma jednak swoje gorsze oblicze, które wynika jednak z postawy otoczenia. Dlaczego wysoka wrażliwość czyni nas podatnymi na gaslighting?
Spis treści:
- Wysoka wrażliwość sensoryczna a brak zrozumienia
- Osoby wysoko wrażliwe i szykany ze strony otoczenia
- Przewrażliwienie i zła interpretacja czy wysoka wrażliwość układu nerwowego?
- Czym jest gaslighting?
- Dlaczego wysoka wrażliwość czyni nas podatnymi na gaslighting?
- Techniki manipulacji – poddawanie w wątpliwość twojej percepcji
- Toksyczne związki osób wysoko wrażliwych
Wysoka wrażliwość sensoryczna a brak zrozumienia
Osoby wysoko wrażliwe często spotykają się z brakiem zrozumienia dla swojej odmienności. Społeczeństwo o przeciętnej i niskiej wrażliwości sensorycznej, często uważa, że jednostki wyczulone na bodźce zewnętrzne przesadzają. Np. nikogo nie drapią obcisłe spodnie wchodzące w skład biurowego uniformu, jednak osoba wysoko wrażliwa nie potrafi w nich obsługiwać klientów. Ma wrażenie, że po jej ciele szaleje stado nadaktywnych mrówek. Na dodatek po zdjęciu spodni skóra jest wyraźnie podrażniona. Bardzo często takie jednostki zgłaszają pewne problemy pracodawcy. Proszą go o możliwość noszenia mniej przylegających spodni czy luźniejszych spódnic o eleganckim charakterze. Gdy doskwiera im hałas w open space, pytają o możliwość pracy zdalnej. Jednak nie zawsze ich prośby są traktowane poważnie i rozpatrywane pozytywnie. Wysoka wrażliwość sensoryczna wciąż pozostaje zagadnieniem, o którym słyszeli nieliczni.
Osoby wysoko wrażliwe i szykany ze strony otoczenia
Przez to, że osoby wysoko wrażliwe od dziecka wydają się być inne i nieprzystosowane do grona rówieśniczego, spotykają się z szykanami. Np. szkoła stanowi miejsce, w którym łatwo o przebodźcowanie. Nawet uzdolniona uczennica może się w niej kiepsko odnajdywać, bo zewsząd atakuje ją harmider. Na dodatek musi chodzić na różne lekcje, odrabiać z nich zadania domowe i przygotowywać się na kolejne zajęcia. Ilość obowiązków zdaje się ją przytłaczać. Jednak nauczyciele rzadko dostrzegają, że mają do czynienia z osobą wysoko wrażliwą, która nie umie skupić się w hałaśliwej sali, dlatego nie radzi sobie wywołana przy tablicy. Gdyby lepiej znali zagadnienie, odpytaliby uczennicę w bardziej komfortowych warunkach, np. na przerwie, gdy w sali nie ma nikogo poza pedagogiem.
Przewrażliwienie i zła interpretacja czy wysoka wrażliwość układu nerwowego?
Osoby wysoko wrażliwe często słyszą, że są przewrażliwione i za bardzo biorą wszystko do siebie. Takie komunikaty im jednak w niczym nie pomagają. Wręcz przeciwnie, mogą sugerować, że coś jest z nimi nie tak. Osoby wysoko wrażliwe ciągle spotykają się z negatywnymi komunikatami otoczenia, dlatego z czasem zaczynają w nie wierzyć. Zapewne słyszałaś powiedzenie, którym kierują się twórcy treści propagandowych, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie zaczyna jawić się jako prawda. Niewątpliwie jest w tym sporo racji, dlatego wysoka wrażliwość sensoryczna przy złym odbiorze społecznym może nas czynić podatnymi na manipulację.
Czym jest gaslighting?
Gaslighting to termin, pod którym kryją się techniki manipulacji, które mają poddać w wątpliwość twoją percepcję i zdrowie psychiczne. Np. ktoś próbuje nam wmówić, że wcale nie zrobił tego, na czym go przyłapaliśmy. Źle zapamiętaliśmy lub zinterpretowaliśmy jego słowa. Np. nie obiecywałem, że po ciebie przyjadę. Mówiłem tylko, że może po ciebie wpadnę. Jesteś przewrażliwiona i robisz z igły widły – nigdy z nią nie flirtowałem! Dalej się tak wszystkich czepiaj, jak robisz to ze mną, a wszyscy się od ciebie odwrócą. To twoje imaginacje, nigdy nie widziałem się z Asią pod twoją nieobecność, masz już urojenia, skoro wydaje ci się, że widziałaś ją w naszym mieszkaniu.
Dlaczego wysoka wrażliwość czyni nas podatnymi na gaslighting?
Osoba wysoko wrażliwa rzadko dysponuje ogromną pewnością siebie. Tę od dziecka podkopywało całe otoczenie – rodzice, nauczyciele i rówieśnicy. Jednostki wysoko wrażliwe zawsze czuły się inne, nielubiane i niezrozumiane. W rezultacie wykazują ponadprzeciętną tendencję do analizy treści przekazanych im przez osobę uprawiającą gaslighting. Im dłużej zastanawiają się, czy druga strona nie ma racji, tym bardziej są gotowe ją przyznać. Przypominają sobie bowiem wszystkie sytuacje, w których zarzucano im przewrażliwienie i w tym momencie zaczyna działać społeczny dowód słuszności. Skoro wszyscy mi mówią to samo, to pewnie reaguję nieadekwatnie do sytuacji.
Techniki manipulacji – poddawanie w wątpliwość twojej percepcji
Gaslighting sprawia, że zaczynasz wątpić w swoją percepcję i pozwalasz na to, aby ktoś usiłował ci wmówić różne rzeczy. Np. facet, który cię regularnie zdradza i cierpi na narcyzm, zarzuca ci, że okazujesz mu za mało czułości, bo za mało go przytulasz, do tego opowiada łzawą historyjkę o niekochającej go matce. Jako osoba obdarzona ponadprzeciętną empatią zaczynasz go żałować i przyjmujesz na siebie poczucie winy za zaistniałą sytuację.
Toksyczne związki osób wysoko wrażliwych
Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na toksyczne związki. Gdy w nie wejdziemy, zaczynamy chodzić na palcach i unikać wszystkiego, czym moglibyśmy się narazić partnerowi. Fakt, że zastanawiasz się, jak z nim rozmawiać, aby on się nie obrażał, świadczy o tym, że to toksyczny facet. Nie powinnaś się tym głowić i poddawać w wątpliwość tego, że potrafisz wysyłać prawidłowe komunikaty. On zapewne wmówił ci, że twoje wypowiedzi go ranią, przez co on broni się, źle cię traktując. Prawda jest jednak taka, że znalazł sobie doskonałą wymówkę i bazuje na twojej ponadprzeciętnej empatii, braku pewności siebie oraz wysokiej wrażliwości. Jeśli czujesz, że partner uprawia gaslighting, zapisz się na wizytę do psychoterapeuty. Z jego pomocą zyskasz trzeźwe spojrzenie na sytuację.