Dlaczego warto zaufać swojej intuicji

Intuicja to pojęcie, które jednym kojarzy się z czymś nadprzyrodzonym, niemalże czarną magią. Innym natomiast z czymś, czym warto kierować się w życiu. Dlaczego warto zaufać swojej intuicji? Czym tak naprawdę ona jest?

Intuicja jest dość racjonalna

Intuicja nie jest niczym układanie kart tarota. Tutaj nie mamy do czynienia z astrologią, lecz ze zjawiskiem mającym racjonalne podstawy. Gdy intuicyjnie wyczuwamy, że ktoś nas okłamuje, zazwyczaj po prostu nasz mózg dostrzega w jego wypowiedziach jakąś niespójność, a jego mowa ciała wskazuje na zdenerwowanie i nieszczerość. Tak naprawdę nasz mózg często dużo szybciej niż my na poziomie świadomym wyłapuje pewne informacje oraz sygnały. Porównuje je z podobnymi sytuacjami z przeszłości i przyporządkowuje obecną do odpowiedniej szufladki.

Wyłapywanie niepokojących sygnałów

Np. nieraz czujemy, że z naszą przyjaciółką dzieje się coś złego. Po kilku tygodniach stwierdzamy, że miałyśmy rację, bo cierpi z powodu rozstania z facetem. Po prostu w jej zachowaniu dostrzegłyśmy pewną nerwowość oraz strach. Ona już mogła wyłapywać pewne niepokojące sygnały dotyczące zdrady.

Intuicja, czyli dobry doradca w biznesie

Intuicja bywa dobrym doradcą także w biznesie. Twój klient jest bardzo miły, ale bardzo nie chce podpisać waszej standardowej umowy, koniecznie chce sporządzić własną. Gdy w końcu ją otrzymujesz, znajdujesz wiele normalnych zapisów i jeden dziwny. Po głębszej analizie okazuje się, że chce sobie zagwarantować usługę skrojoną na miarę swoich bliżej nieokreślonych potrzeb, ale nie chce ponosić żadnych prawnych konsekwencji w przypadku jej niezgodności z obowiązującą jurysdykcją. Bardzo często w takich sytuacjach jesteśmy wdzięczni intuicji, że przed czymś nas ustrzegła.  Wiele sytuacji wydaje się całkowicie niegroźnych, ktoś sprawia dobre wrażenie, ale nasz mózg wyłapuje nieszczerość w jego postawie i w rezultacie nie potrafimy temu człowiekowi w pełni zaufać.

Intuicja uchroni cię przed wyborem złego partnera

Intuicja często też sprawdza się podczas pierwszych randek. Niby ktoś jest bardzo grzeczny, zainteresowany nami, ale nam w czymś nie odpowiada. Nie wiemy w czym, ale wolimy zachować dystans. Z czasem odkrywamy, że spotyka się z wieloma kobietami. Cieszymy się, że nawet przez chwilę nie pozwoliłyśmy się wkręcić w tę znajomość. Nasz mózg często rejestruje każdy, najdrobniejszy szczegół. Np. zwraca na pozbawiony emocji styl wypowiedzi, na wystudiowaną pewność siebie etc. My potrzebujemy znacznie więcej czasu, by to dostrzec na poziomie świadomym. Wymaga to bowiem szerzej zakrojonych procesów myślowych.

Jeśli czujesz, że faceta musisz przetestować, zrób to. Gdy masz wrażenie, że klient coś kombinuje, bądź uważna. Jeśli dostrzegasz coś dziwnego w zachowaniu przyjaciółki, poświęć jej więcej uwagi. Może właśnie potrzebuje wsparcia?