Uroda

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasami w pielęgnacji skóry?

kosmetyki z kwasami

Elsa Olofsson z Unsplash

Kosmetyki z kwasami cieszą się dziś wyjątkową popularnością, te substancje aktywne znajdziemy w tonikach, kremach, serum czy maseczkach do twarzy. Poszczególne kwasy różnią się jednak działaniem, o czym warto pamiętać. Wiele z nas boi się tego typu produktów, ponieważ tego typu składniki kojarzą się z poparzeniem i silnym działaniem. Wprawdzie kwasy mogą podrażniać skórę, ale ryzyko jest dużo mniejsze, gdy z pomocą kosmetologa lub dermatologa wybierzemy odpowiedni  preparat. Kluczową rolę odgrywa tutaj też stężenie i pH wyrobu. Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasami w pielęgnacji skóry?

Spis treści:

  1. Czy kosmetyki z kwasami są bezpieczne?
  2. Kwasy w pielęgnacji skóry – jaką pełnią rolę?
  3. Działanie kosmetyków z kwasami
  4. Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasami w pielęgnacji skóry?
  5. Kwasy w kosmetykach a rozjaśnianie przebarwień
  6. Pielęgnacja cery trądzikowej
  7. Kwasy w kosmetykach a pielęgnacja cery dojrzałej
  8. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe z kwasami – co nam dają?

Czy kosmetyki z kwasami są bezpieczne?

Kosmetyki z kwasami wykazują działanie złuszczające. Mogłoby się wydawać, że to nic przyjemnego, ale jednak pozbywać się martwych komórek naskórka i pobudzając odnowę komórkową, możemy zwalczyć wiele dokuczliwych problemów dermatologicznych. Kosmetyki z kwasami w pielęgnacji skóry odgrywają istotną rolę, dlatego nie warto z nich rezygnować. Niewątpliwie jednak trzeba używać ich z umiarem, cały czas monitorując reakcje skóry. Jeśli widzimy, że jakiś kwas ją podrażnia, należy go odstawić, aby sobie nie zaszkodzić.

Kwasy w pielęgnacji skóry – jaką pełnią rolę?

Kwasy w pielęgnacji skóry odgrywają kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim przyczyniają się do odnowy skóry, pozbywamy się zniszczonego naskórka, na którym malują się pierwsze zmarszczki, przebarwienia i zmiany trądzikowe. W zamian wkrótce otrzymujemy zdrową skórę, która prezentuje się znacznie lepiej. Kosmetyki z kwasami odmładzają skórę, ale też wspierają walkę z trądzikiem, regulując syntezę sebum oraz oczyszczając pory.

Działanie kosmetyków z kwasami

Kwasy w kosmetykach mają za zadanie doprowadzić do złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka. To właśnie na nim gromadzą się liczne niedoskonałości cery, tym pryszcze, zaskórniki, przebarwienia czy zmarszczki.  Nic dziwnego, że skóra wkrótce po użyciu kwasów wygląda znacznie lepiej, odzyskuje promienny blask i prezentuje się znacznie młodziej. Warto jednak podkreślić, iż kwasy w kosmetykach nie zawsze mogą zadziałać, ponieważ niektóre zmiany siedzą głębiej niż w naskórku.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasami w pielęgnacji skóry?

W związku z tym, iż pierwsze zmarszczki gromadzą się w naskórku, dopiero później głębiej zakorzeniają się w skórze, to stosowanie kwasów może pełnić działanie anti aging. To powód, dla którego cera dojrzała  tak chętnie sięga po produkty z kwasem glikolowym czy migdałowym.

Kwasy w kosmetykach a rozjaśnianie przebarwień

Z wiekiem na naszej skórze pojawiają się przebarwienia. Te często stają się również zmorą ludzi młodych, gdy ci wystawiają cerę na działanie promieni UV. Po powrocie z wakacji często na czole, szyi i dekolcie mamy nieestetyczne plamy. Kosmetyki z kwasami pozwalają je rozjaśnić i ujednolicić koloryt cery.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik, który przebyliśmy w młodości, może pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia. Te  z pewnością nie dodają nam urody. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po kwasy w kosmetykach, ponieważ te spłycają blizny i pierwsze zmarszczki. Jak wcześniej wspominaliśmy, rozjaśniają też istniejące przebarwienia, w tym potrądzikowe.

Kwasy w kosmetykach a pielęgnacja cery dojrzałej

Czy wiesz, że z wiekiem synteza kolagenu i kwasu hialuronowego stopniowo ulega zmniejszeniu? Nic dziwnego, że nasza skóra staje się wiotka, sucha i rysują się na niej pierwsze zmarszczki. Na szczęście produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego można stymulować, sięgając regularnie po kosmetyki z kwasami.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe z kwasami – co nam dają?

Niektóre kwasy w pielęgnacji skóry pełnią też rolę nawilżającą. Taką aktywność wykazuje kwas mlekowy czy kwas laktobionowy. Ponadto kwasy BHA, w tym kwas salicylowy, oczyszczają pory i zmniejszają ich widoczność. Pielęgnacja twarzy z użyciem kwasów przyczynia się też do lepszej penetracji składników aktywnych zawartych w kremach o działaniu anti aging. Osoby, które sięgają po produkty z kwasami, cieszą się gładką cerą, która nie wykazuje tendencji do nadmiernego przetłuszczania się. Ponadto niektóre kwasy, w tym salicylowy i migdałowy, wykazują działanie przeciwbakteryjne, które w sposób szczególny docenią osoby borykające się z trądzikiem.

Przeczytaj tekst: Firanki do kuchni – modna ozdoba okien?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *