powrót narcyza
Carolina Heza z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości często spotyka się z bagatelizowaniem problemu, nikt, kto nie był w związku z narcyzem, czy nie doświadczył z jego rąk przemocy, nie wie, jak groźni potrafią być tacy ludzie. Zbyt często ich zachowanie odbieramy jako niewinne, zabawne czy głupie. W rzeczywistości ktoś, kto codziennie słucha o tym, że chce otruć narcyza liśćmi laurowymi, sosem grzybowym etc., nie sklasyfikuje tego problemu w ten sposób. Rozstanie często przynosi wyraźną ulgę. Problem w tym, że osoby zaburzone często nie dają za wygraną. Dlaczego powrót narcyza powoduje chaos?

Spis treści:

  1. Jak współczesna kultura promuje narcyzm?
  2. Zachowania narcystyczne a narcystyczne zaburzenie osobowości
  3. Przemoc narcystyczna w praktyce
  4. Związek z narcyzem pozbawiony jest symetrii
  5. Rozstanie z narcyzem to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić!
  6. Dlaczego powrót narcyza powoduje chaos?
  7. Stany lękowe a kontakt ze strony narcyza
  8. Jak sobie radzić z powrotem narcyza?

Jak współczesna kultura promuje narcyzm?

Psycholodzy zwracają uwagę, że za zachowania narcystyczne odpowiada współczesna kultura, która promuje nadmierny egoizm. W rezultacie ludzie dążą do przyjemności, nie zważając na to, że po drodze krzywdzą innych. Ich zwycięstwo, awans czy szybkie odhaczenie wizyty u lekarza jest dla nich najważniejsze. Do tego dochodzą media społecznościowe, które sprzyjają lansowaniu swojego idealnego wizerunku i zdobywaniu grona fanów.

Zachowania narcystyczne a narcystyczne zaburzenie osobowości

Zachowania narcystyczne jednak nie są tym samym co narcystyczne zaburzenie osobowości. Ta druga przypadłość to poważna jednostka chorobowa, natomiast zachowania narcystyczne może czasem przejawiać każdy, np. wpychając się przed innymi do kasy samoobsługowej. Narcystyczne zaburzenie osobowości kształtują się wskutek deficytów z dzieciństwa. Często też przynajmniej jedno z rodziców zmaga się z tym problemem i stanowi niewłaściwy wzorzec postępowania. Tymczasem, jak powszechnie wiadomo, uczymy się poprzez naśladownictwo. Osoby, które w dzieciństwie nie doświadczyły bezinteresownej miłości matki, jej troski i czułości, często wykształcają pozabezpieczny styl przywiązania. Jeśli zaniechania były poważne lub w rodzinie miały miejsce poważne patologie, w mózgu powstaje zbyt mało neuronów lustrzanych odpowiedzialnych ze empatię.

Przemoc narcystyczna w praktyce

Narcyz nie potrafi kochać, zmierza po trupach do celu. Jego potrzeby mają być stawiane na pierwszym miejscu. On chce seksu, masz mu go zapewnić. Jemu zamarzyło się spotkanie w środku nocy? Masz się stawić w wyznaczonym przez niego miejscu. Masz kiepski dzień? On nie okaże ci wsparcia. Ty natomiast masz słuchać jego wynurzenia, w tym nierzadko imaginacje dotyczące innych ludzi z jego otoczenia, którzy rzekomo go zawiedli.

Związek z narcyzem pozbawiony jest symetrii

Związek z narcyzem charakteryzuje się tym, że brakuje w nim symetrii. Ty masz ciągle dawać po to, aby on mógł z tego czerpać. Jeśli ty chcesz coś otrzymać od narcyza, musisz obejść się smakiem. On nie zapewni ci troski, wsparcia czy czułości. Nie zmienisz go, twoja miłość go nie uzdrowi. Pomóc mogłaby jedynie psychoterapia, jednak narcyz się na nią nie zgłosi. Jemu wygodnie żyje się, żerując na innych i nie mając w związku z tym żadnych wyrzutów sumienia.  Obce jest mu także poczucie sprawiedliwości.  Psychoterapia narcyza często kończy się niepowodzeniem, ponieważ potrafi on manipulować nawet psychologiem. Do perfekcji opanował bowiem grę aktorską.

Rozstanie z narcyzem to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić!

Rozstanie z narcyzem często stanowi jedyne rozwiązanie, które pozwala ci powrócić do wewnętrznej równowagi. Jednak rzadko kończy problem raz na zawsze. Gdy odbudujesz swoje życie, poczujesz się szczęśliwa, naszykuj się na powrót narcyza. Nawet jeśli już go nie kochasz, poczujesz niepokój i nieprzyjemne napięcie. Przemoc narcystyczna, jakiej doświadczyłaś w przeszłości, sprawia, że nie spodziewasz się niczego dobrego. Wiesz, że on potrafi dręczyć ludzi i pastwić się nad nimi. Jest też nieobliczalny, więc nie wiesz, czego możesz się po nim spodziewać.

Dlaczego powrót narcyza powoduje chaos?

Dlaczego powrót narcyza powoduje chaos? Zazwyczaj dlatego, że nie wiesz, o co mu chodzi. Boisz się, czego może od ciebie chcieć i jak daleko się posunąć. Jeśli doświadczyłaś z jego strony przemocy fizycznej, możesz obawiać się jej eskalacji. Jeśli on stosował wobec ciebie przemoc seksualną, możesz drżeć na myśl o próbie wykorzystania. Nawet jeśli do tego nie doszło, to przemoc psychiczna pokazała, że masz do czynienia z człowiekiem zaburzonym. Powrót narcyza oznacza, że będziesz ponownie przechodziła przez to piekło.

Stany lękowe a kontakt ze strony narcyza

Gdy osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości nieoczekiwanie się odzywa, ty czujesz niepokój i lęk. Zaczynasz mieć problemy ze spaniem, łaknieniem, zawroty głowy, stajesz się nerwowa, nie potrafisz skupić się na pracy. Odżywają też twoje dawne kompleksy, które on w tobie zaszczepił. Jeśli przez lata podkopywał twoją pewność siebie, możesz się obawiać, że powrót narcyza ma na celu znowu zrównać twoją samoocenę z poziomem morza.

Jak sobie radzić z powrotem narcyza?

Przede wszystkim powiedz o tym swoim bliskim, aby wiedzieli, że o każdej porze możesz się do nich zgłosić z prośbą o pomoc. W walce z chaosem w głowie pomaga samoświadomość. Jeśli wiesz, z czego wynika twoje zagubienie i rozkojarzenie, możesz postawić na samowspółczucie i samozrozumienie. Bardzo często, gdy powiesz sobie: nie umiem skupić się na pracy, bo powrót narcyza wniósł zamęt, na drugi dzień zaczynasz czuć się znacznie lepiej. Na koniec najważniejsze. Narcyz lubi atencję, jeśli mu jej nie okażesz, da sobie spokój. Trzeba jednak zachować wytrwałość i konsekwencję.