Psychologia

Dlaczego on się nie angażuje?

Dlaczego on się nie angażuje

To pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet. Gdy widzimy, że nasze przyjaciółki, które wyszły za mąż 5-10 lat temu, mają już dzieci i własne mieszkanie, zastanawiamy się, co jest z nami nie tak, że kolejny mężczyzna nie chce się angażować w relacje z nami. Spokojnie, problem nie tkwi w tobie, choć może się tak wydawać na pierwszy rzut oka.  Dlaczego on się nie angażuje?

DDA boją się bliskości

Powodów może być wiele. Zaczniemy od tego, o którym obecnie mówi się bardzo mało. Przyjrzyjmy się dorosłym dzieciom alkoholików. Niestety, w Polsce alkoholizm jest często spotykanym uzależnieniem. Szacuje się, że może występować nawet w 60% polskich rodzin. Alkoholizm rzutuje na życie całej rodziny, destabilizując je i odbierając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dorosłe dzieci alkoholików często mają ogromny problem z wyrażaniem emocji i ich odczuwaniem. Ich potrzeby bliskości, bezpieczeństwa, zabawy i rozmowy często były zaniedbywane, bo ważniejsza była opieka nad pijanym ojcem.  Dorosłe dziecko alkoholika może przyjąć jedną z dwóch postaw. Całkowicie zamknąć się na bliskość i unikać związku oraz uczuć. DDA skupia się wówczas na seksualnym aspekcie relacji damsko-męskich. Spotyka się w tym samym czasie z wieloma kobietami, uprawia z nimi seks, który stanowi namiastkę bliskości, a następnie odpycha od siebie każdą z tych pań. Potrafi się nie odzywać miesiącami, by nagle o sobie przypomnieć, bo ma do zrealizowania potrzebę seksualną. Takie DDA zupełnie nie nadaje się do związku. Brak zaangażowania ze strony takiej osoby wynika z jej problemów emocjonalnych, na które nie masz wpływu. Pomóc takiemu mężczyźnie może tylko psychoterapia. A do niej nikogo nie zmusisz. Taki mężczyzna DDA może być chamski w stosunku do ciebie, wypominać ci mankamenty sylwetki oraz okrutnie cię ranić.  On się w ten sposób salutuje ucieczką, gdy w związku robi się za blisko.

DDA boją się też odrzucenia

Nie każde dorosłe dziecko alkoholików jest skazane na przygodny seks, który czasem przyjmuje postać seksoholizmu. Niektóre osoby tak bardzo pragną związku i bliskości, boją się samotności i odtrącenia, mają tak zaniżoną samoocenę, że non stop kontrolują swojego partnera. Są mu w stanie wybaczyć naprawdę wiele. Panikują, gdy ten mniej przytula ich niż zazwyczaj. Z takimi osobami spragnionymi miłości można wypracować kompromis. Wystarczy szczerze z nimi porozmawiać.

Dlaczego on się nie angażuje? Bo ma inne plany na życie

Dlaczego on się nie angażuje, skoro nie jest DDA? Być może wynika to z różnicy planów na życie. On znajduje się na innym etapie rozwoju niż ty. Marzy o założeniu własnej firmy, podróży do Indii. Ty natomiast pragniesz stabilności, kredytu na mieszkanie, ślubu oraz dziecka. Wasze priorytety się rozjeżdżają. On nie chce się teraz ograniczać żadnymi poważnymi deklaracjami. Chce skupić się na swoim rozwoju, nie ma też dla ciebie tyle czasu, ile byś chciała.  To także nie jest materiał na faceta. Możesz prosto sprawdzić, czy wasze priorytety są takie same. Podpytaj go o poprzedni związek, dowiedz się, dlaczego rozstał się ze swoją eks. Może nie miał dla niej czasu? Dla ciebie też go nie będzie miał. Możesz też go zapytać o to, co chce osiągnąć w najbliższym czasie. Jeśli zacznie opowiadać o podróżach, to wiedz, że ciebie nie ma w jego planach, on chce się jeszcze wyszaleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *