Zdrowie

Dlaczego nie należy rezygnować z okularów, gdy mamy wadę wzroku?

Dlaczego nie należy rezygnować z okularów, gdy mamy wadę wzroku

Wiele osób nie nosi okularów, choć powinno.  Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Jedni uważają, że okulary szpecą. Drugim nie podobają się oprawki dostępne na rynku. Trzeci nie lubią mieć niczego na nosie. A jeszcze inni po prostu nie umieją przez nie patrzeć. Na szczęście problem można rozwiązać, zamawiając ładne oprawki lub kupując szkła kontaktowe. Dlaczego nie należy rezygnować z okularów, gdy mamy wadę wzroku?

Ostatnio spotykam wiele osób, które powinny nosić okulary, ale tego nie robią. W przypadku wielu z nich wada została zdiagnozowana kilka lat temu. Obecnie osoby te widzą naprawdę kiepsko, a mimo to nie sposób ich przekonać do noszenia okularów.

Wada będzie się pogłębiać

Niestety, jeśli osoba, która potrzebuje okularów, nie nosi ich, to ma jak w banku, że wada jej się pogłębi. Jedna z moich koleżanek ze szkieł o wartościach -0,5 i -0,75 musiała przejść do szkieł -3,5 oraz -3,75. Są to bardzo mocne szkła korekcyjne. Widziała zaledwie 15% obrazu.  Kolega widzi już tylko rzeczy, które są kilkadziesiąt centymetrów od niego. Miał nosić okulary od gimnazjum, jest już po studiach, dalej tego nie robi.  Taka nieleczona wada wzroku może w końcu doprowadzić do niedowidzenia.

Stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych

Kolega, który nie nosi okularów, nie widzi tablic rejestracyjnych samochodów, które stoją przed nim w korku. Jeżdżąc do pracy, stwarza zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Jest to naprawdę ważne, aby nie lekceważyć problemów ze wzrokiem, gdyż można ściągnąć na siebie nieszczęście.

Męczymy się podczas pracy i czytania

Czy naprawdę jest sens męczyć się podczas pracy, czytania, pisania czy naprawie jakichś drobnych usterek? Nie lepiej po prostu założyć dobrze dobrane okulary i wieść komfortowe życie? Przecież to wiele ułatwia. Pracuje się lepiej, lepiej przegląda się wiadomości na smartfonie.

Świat jest mniej piękny

Gdy kiepsko widzisz, nie dostrzegasz w pełni kolorów i piękna otaczającego cię świata.  Gdy założysz okulary, lepiej będziesz widział twarze swoich rozmówców, dostrzeżesz błędy w swoim makijażu wykonywanym lekko po omacku, zauważysz print na sukience w sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *