Dlaczego należy unikać akrylu w ubraniach

Akryl stanowi niezwykle popularne włókno wykorzystywane przy produkcji swetrów, spódnic, płaszczy i sukienek na zimę. Obecnie można się na niego natknąć niemalże w każdej sieciówce. Choć akryl jest włóknem syntetycznym, to ubrania z jego dodatkiem potrafią kosztować majątek. W związku z tym należy dokładnie czytać metki dołączane do ubrań. Dlaczego należy unikać akrylu w ubraniach?

Akryl przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska

Jak wcześniej wspominaliśmy, akryl jest włóknem syntetycznym. Od początku do końca tworzy się go w fabrykach.  Dla odmiany wiskoza, która jest materiałem sztucznym, powstaje w wyniku obróbki chemicznej celulozy. Akryl jako włókno syntetyczne nie ulega biodegradacji. Oznacza to, że ubrania z niego wykonane lądują na śmietnisku i trwają tam przez długie lata, ponieważ się nie rozkładają. Obecnie mamy ogromny problem z hałdami odpadów, więc lepiej skierować się w kierunku bardziej naturalnych tkanin.

Ubrania z akrylem łatwo się mechacą

Ubrania zawierające akryl mają jedną zasadniczą wadę. Bardzo szybko się mechacą i kulkują, przez co dość szybko tracą estetyczny wygląd. Nie każdy z nas ma czas na to, aby używać golarki do usuwania zmechaceń. Zazwyczaj te skłaniają nas do wymiany ubrania na nowe. Zakup odzieży z akrylem stanowi zatem wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Akryl nie grzeje zbyt dobrze

Ubrania z akrylem cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie grzeją zbyt dobrze, nawet gdy wydają się grube i mięsiste. Akryl ma bowiem inne właściwości i strukturę niż wełna. W akrylowym, grubym swetrze zmarzniemy bardziej niż w cienkim kaszmirowym.

Ubrania z akrylem mogą podrażniać skórę

Akryl dość szybko się mechaci i przez to okropnie drażni skórę, co szczególnie mocno odczuwają osoby wrażliwe. Jeśli często przeszkadzają ci metki od ubrań, wełna jest nieprzyjemna w dotyku, to akryl na dłuższą metę też taki będzie.

Akryl lubi się odrywać z ubrania i brudzić inne elementy naszego outfitu

Swetry z akrylu często brudzą T-shirt lub koszulę, którą mamy pod spodem. Mechacące się włókna odrywają się od ubrania i przyklejają do innego. Taka odzież często przysparza problemów już od samego początku. Z czasem jest tylko gorzej.