Dla kogo home office jest korzystny

Home office stał się dla wielu z nas codziennością za sprawią epidemii COVID-19. Pracujemy we własnych mieszkaniach. Jedni wykazują większą wydajność, drudzy słabszą. Z czego to wynika? Dla kogo home office jest korzystny?

Home office to idealne rozwiązanie dla osób o dobrej samoorganizacji

Jeśli potrafisz doskonale zarządzać swoim czasem i nie masz problemów z samoorganizacją pracy, to dobrze odnajdziesz się w realiach home office. Niektóre kobiety nie widzą dużej zmiany między wykonywaniem swoich zadań w biurze a w domu, ponieważ codziennie o 8 rano włączają komputer, skupiają się wyłącznie na swoich obowiązkach, a o 16 go wyłączają. Jeśli ktoś ma dobrą samodyscyplinę, to jego wydajność nie ucierpi na home office. Jednak osoby, które nie potrafią narzucić sobie pewnego rygoru, będą w godzinach pracy gotować obiad, robić zakupy i sprzątać mieszkanie. W takiej sytuacji ich wydajność ucierpi. Wszystko zależy od naszej osobowości. Jeśli jesteś jednozadaniowcem, to możesz sobie świetnie radzić na home office. Od 8 do 16 skupiasz się tylko na pracy, inne rzeczy nie są w stanie cię przyciągnąć, bo ich nawet nie dostrzegasz.

Praca zdalna sprawdza się u osób, które nie mają dzieci

Home office przynosi lepsze rezultaty u osób, które nie mają dzieci. Nikt im wówczas nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Taka osoba uruchamia komputer i realizuje swoje zadania. Nikt nie domaga się od niej uwagi, nie prosi o przygotowanie deseru czy obiadu. Rodzice małych dzieci często narzekają na pracę zdalną. Nie potrafią się bowiem skupić na swoich obowiązkach, bo ich pociechy są bardzo absorbujące.

Home office lubią osoby, które dłużej śpią

Praca zdalna ma swoje zalety. Jeśli należysz do osób, które lubią się wyspać, to wykonując swoje obowiązki w standardowych godzinach i tak odpoczywasz dłużej, bo nie musisz wstawać skoro świt, by się wykąpać, pomalować, zjeść śniadanie, dojechać do biura etc.

Praca zdalna sprawdza się przy odpowiednich warunkach w mieszkaniu

Jeśli mieszkamy w pojedynkę, to zazwyczaj mamy odpowiednie warunki do pracy zdalnej. Gorzej, gdy dzielimy mieszkanie z partnerem, rodzicami czy dziećmi. Wówczas ważne jest, aby posiadało ono większą liczbę pokoi i abyśmy mieli do swojej dyspozycji własny kącik do pracy.  Kluczową rolę odgrywa także dostęp do szybkiego internetu. W mieście zazwyczaj nie ma z nim większych problemów. Trudności zaczynają się, gdy mieszkamy na wsi i korzystamy z internetu mobilnego, który ma spore ograniczenia.

Home office doceniają osoby wysoko reaktywne

Praca zdalna dla wielu osób okazała się prawdziwym wybawieniem. Jednostki wysoko reaktywne, czyli takie, których uwagę bardzo łatwo można rozproszyć, lepiej odnajdują się w nowych realiach. Dotychczas w biurze ciągle słyszały rozmowy innych osób, telefony dzwoniące do koleżanki z pracy, a to utrudniało im koncentrację na wykonywanym zadaniu. Teraz w ramach home office mogą liczyć na ciszę i dobre warunki do realizacji swoich zawodowych obowiązków.

Praca zdalna przynosi lepsze owoce, gdy możemy korzystać z dwóch komputerów

Niektórzy z nas odkryli pewne ciekawe rozwiązania. Zobaczyli, jak bardzo usprawnia pracę posiadanie dwóch laptopów – służbowego i prywatnego. Na jednym można wyświetlać dane, w oparciu o które przygotowujemy prezentację, a na drugim po prostu ją tworzyć.

Home office polubili introwertycy

Intowertycy często czują się niekomfortowo w dużych skupiskach ludzi. Nadmiar interakcji wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Po powrocie do domu czują się przebodźcowani. Teraz, gdy pracują zdalnie, odetchnęli z ulgą. Mogą robić to, co lubią, na czym się nie znają, bez konieczności prowadzenia równolegle konwersacji z koleżanką z biura. To wcześniej nierzadko ich obciążało. Ekstrawertycy z kolei mogą tęsknić za biurem, bo uwielbiają interakcje z innymi ludźmi, a obecnie są ich pozbawieni.