dieta IF
Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels

Kopenhaska, Dukana lub 1000 kalorii – w różnych typach diet można łatwo się pogubić. Tymczasem wciąż pojawiają się nowe pomysły na kolejne diety odchudzające. Jedną z takich nowości jest bardzo popularna ostatnio dieta IF (Intermittent Fasting). Z tego tekstu dowiesz się, co i jak jeść, by osiągnąć zamierzone efekty diety IF. Sprawdzimy również, czy ten rodzaj odżywiania jest zdrowy dla naszego organizmu.

Podstawowe założenia diety  IF

Intermittent Fasting to w tłumaczeniu z języka angielskiego “przerywany post”. Podstawowe założenie tej diety jest bardzo proste. Należy oddzielić okresy, w których jesz (tak zwane okienka żywieniowe) od tych, w których powstrzymujesz się od sięgania po cokolwiek (jedyny wyjątek podczas postu to napoje bez cukru). W tej diecie nie liczy się, ile jesz, najważniejsze jest, kiedy to robisz.

Warianty diety IF

Każda dieta powinna być dopasowana do potrzeb organizmu i trybu życia. Nie inaczej jest z Intermittent Fasting. Decydując się na tę dietę, masz kilka wariantów do wyboru. Najpopularniejsze z nich to:

  • 16/8 – ten wariant oznacza, że w ciągu doby jesz przez osiem godzin, a pościsz przez szesnaście. Podczas tych ośmiu godzin dozwolone są trzy posiłki i dwie przekąski. Przykładowo: ostatni posiłek jesz o 18.00, a śniadanie dopiero następnego dnia o 10.00. Napoje bez cukru (takie jak woda, kawa z chudym mlekiem lub herbata ziołowa) pozwolą stłumić poranny i wieczorny głód.
  • 20/4 – wariant dla odważnych, zwany również “dietą wojownika”. W ciągu czterech godzin jesz dwa duże posiłki, a przez resztę doby pościsz. Czas jedzenia warto zaplanować na najbardziej aktywną część dnia (czyli na przykład między 13.00 a 17.00).
  • 5:2 – przez pięć dni odżywiasz się normalnie, a przez dwa stosujesz dietę 600 kcal. Taki post możesz robić co dwa dni albo na przykład w weekend. Ważne, aby zachować proporcje 5:2.
  • 6:1 – ten wariant polega na zachowaniu postu przez dobę co sześć dni. Przykładowo kończysz dzień obiadem o 16.00 i następnego dnia Twój pierwszy posiłek wypada dopiero w porze obiadowej.

Zalety i efekty diety IF

Największą zaletą diety IF jest fakt, że podczas okienek żywieniowych możesz jeść praktycznie wszystko. Nie zwalnia Cię to jednak z przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Liczne badania udowodniły, że dieta Intermittent Fasting pozwala schudnąć bez zmian jadłospisu i bez efektu jo-jo w przyszłości. Doniesienia dowodzą także, że poszczenie podczas diety IF nie szkodzi zdrowiu. Zanim jednak zdecydujesz się na ten rodzaj diety, warto skonsultować się z dietetykiem.

Dieta IF – catering dietetyczny od Maczfit

Dieta pudełkowa to coraz bardziej popularne rozwiązanie, na które decydują się już nie tylko mieszkańcy dużych miast. Szeroka oferta firm cateringowych pozwala na łatwe dostosowanie menu do swoich potrzeb i upodobań smakowych. Jeśli szukasz zdrowej i pożywnej diety Intermittent Fasting, sprawdź catering dietetyczny od Maczfit. Znajdziesz tam trzy smaczne i urozmaicone posiłki, które idealnie wypełnią Twoje okienko żywieniowe.