Styl życia

Czytanie wyłamuje nas ze statystyk

Czytanie wyłamuje nas ze statystyk

Poziom czytelnictwa w Polsce nie przysparza powodów do dumy – mówi się, że jest wręcz tragiczne. Jednak należy zauważyć, że wydawnictwa, księgarnie, sklepy z książkami używanymi nie upadają, choć kiedyś było ich zdecydowanie więcej. Warto pamiętać, że czytanie ma wiele zalet.

Zalety czytania książek

Czytajmy z legalnego źródła

Zgodnie z wynikami badań statystycznych za poprzedni rok, czyli 2019, dowiadujemy się, że sytuacja czytelnicza w kraju nadal nie jest najlepsza, ale nie jest tez tragiczna. Dlaczego? Wyjaśnią Wam to przedstawione przez nas dane. 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę rocznie. Z kolei 9% czyta więcej, niż siedem książek rocznie. Tym samym odnotowano wśród deklaracji czytelniczych niewielki wzrost. Konkretnie wynosi on dwa procenty w porówna z rokiem 2018 w przypadku badanych, którzy przeczytali minimum jedną książkę rocznie. Drugi słupek na wykresie mówiących o tych, którzy więcej przeczytali nie uległ ani wzrostowi, ani zmniejszeniu. Pomimo tych ponurych statystyk na portalach społecznościowych, blogach i w mediach możemy znaleźć mnóstwo recenzji dzieł literackich. Czytelnicy chętnie chwalą się tym, co czytają, i co będą czytać. Powstały – szczególnie na Facebooku – liczne grupy, gdzie można poczytać opinie, podzielić się własną i podyskutować o lekturze. W mediach społecznościowych to czytelnictwo wcale nie jest takie słabe. Są tacy, którzy nie mają czasu na czytanie i otwarcie to deklarują, lecz to nie wszyscy.

Zalety czytania książek

Czytanie książek sprawia, że rozwijamy się, pogłębiamy naszą wiedzę nie tylko na temat otaczającego nas świata, ale również z różnych dziedzin. Poszerzamy swoje kompetencje językowe, ucząc się kultury języka, poprawnej polszczyzny i zasad ortografii oraz interpunkcji. Podróżujemy po światach fikcyjnych i realnych bez konieczności wychodzenia z domu, w każdej chwili. Rozwijamy wyobraźnię, uczymy się samodzielnie myśleć, kształtować własne zdanie. Czytanie może nam tez pomóc w nawiązywaniu kontaktów z innymi – książka, to rewelacyjny temat do dyskusji, czy rozmowy.

Czytamy z legalnego źródła

Obecnie na rynku znajdziemy wiele książek papierowych, e-booków i audiobooków. Pamiętajmy, aby czytać z legalnego źródła. Pisarze i wydawnictwa dokładają wszelkich starań, abyśmy dostali dobrą jakościowo książkę. Nie okradajmy ich, a kupujmy w księgarni, czy antykwariacie internetowym lub zwykłym, stacjonarnym. A jeżeli nas nie stać, to wyrobienie karty bibliotecznej nic nie kosztuje.  Jedno z popularniejszych miejsc do zakupu literatury znajduje się tutaj: https://skupszop.pl/.

Komentarze (12)

jowita

1 rok temu

Warto czytać, aby wzbogacać swoją wiedzę i budować w sobie niezależne poglądy:)

malwina

1 rok temu

Ja bardzo lubię kupować sobie papierowe książki w księgarni:)

judyta

1 rok temu

Ja lubię czytać książki, zawsze stawiam na te z legalnych źródeł.

agatka

1 rok temu

Ja też stawiam na legalne źródła literatury:)

lusia

1 rok temu

Popieram nawoływanie do czytania z legalnych źródeł:)

ida

1 rok temu

Ja najbardziej lubię czytać obyczajówki. Zawsze kupuję oryginalne książki, nie ściągam z internetu trefnych e-booków.

amelia

1 rok temu

Każdy z nas ciężko pracuje, kupujmy książki legalnie, aby dać zarobić pisarzom:)

misia_pysia

1 rok temu

Ja lubię czytać książki, zwłaszcza obyczajówki. Zawsze sięgam po legalne źródła.

mircia

1 rok temu

Kocham książki i nie wyobrażam sobie okradać pisarzy poprzez ściąganie pirackich e-booków.

iwona.s

1 rok temu

Ja lubię czytać, ale zawsze kupuję książkę w księgarni, nie poluję na trefne e-booki, bo to okradanie pisarzy.

vivid

1 rok temu

Ja bardzo lubię czytać. Zdaję sobie sprawę, że dla pisarzy jest to normalna praca, dlatego kupuję książki z legalnych źródeł.

tatiana

1 rok temu

Ja popieram czytanie z legalnych źródeł:)

Zostaw komentarz