Zdrowie

Czym zajmuje się wenerolog?

Czym zajmuje się wenerolog

Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Są tacy lekarzy, których nikt z nas nie chce odwiedzać. W takiej chwili być może na myśl przychodzi Ci onkolog lub neurolog, ale nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie strachu przed niewyleczalną chorobą – mamy na myśli także wstyd. Niektórzy specjaliści każdego dnia napotykają na swojej drodze pacjentów, którzy nie chcą przyznać się do objawów lub do tego, w jaki sposób się zarazili. Kręcą, kłamią i robią wszystko, aby nikt nigdy nie dowiedział się o tym, że odwiedzili oni gabinet tego konkretnego lekarza. Z tym właśnie mierzy się codziennie m.in. wenerolog. 

Nie wszyscy jednak wiedzą, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista – a warto mieć taką wiedzę. Dlaczego? Dlatego, że często marnujemy swój czas u lekarza ogólnego – a o wiele szybciej uzyskalibyśmy pomoc od lekarza, który ma odpowiednie doświadczenie i lata praktyki za sobą. Musimy więc wiedzieć, że wenerolog to osoba, której zadaniem jest leczenie chorób przekazywanych drogą płciową. Widzisz już więc na pewno, dlaczego ludzie często zwlekają z taką wizytą tak długo, jak tylko jest to możliwe. Jest to oczywiście błąd, bo objawy z dnia na dzień będą tylko się pogarszać.  

 

Kiedy trzeba udać się do wenerologa?

Zwykle doskonale wiemy o tym, że potrzebujemy pomocy specjalisty – czasem tylko możemy nie kojarzyć, że chodzi akurat o wenerologa. Udaj się do niego w momencie, gdy coś niedobrego dzieje się z Twoimi narządami płciowymi. Jeżeli odczuwasz swędzenie, pieczenie lub widzisz na skórze wysypkę – koniecznie zapisz się na taką wizytę. Na pewno odczuwane problemy nie są przyjemne, więc jest to przede wszystkim w Twoim interesie. Lekarz pomoże Ci szybko zidentyfikować źródło choroby i poradzić sobie z przykrymi objawami.

 

Koniecznie udaj się na taką wizytę również w chwili, gdy w tych okolicach pojawiły owrzodzenia lub brodawki – mogą być one bardzo niebezpieczne. Nie wolno ignorować bólu, który pojawia się w trakcie stosunku lub wydzieliny, która na co dzień nie pojawia się w tych miejscach. Wszystko to może być oznaką stanu zapalnego lub o wiele poważniejszej choroby. 

 

Dlaczego te wizyty są tak ważne?

Jeżeli uprawiamy seks bez odpowiedniego zabezpieczenia to zawsze jesteśmy narażeni na choroby weneryczne, które mogą być nawet nieuleczalne – jest to chociażby HIV. Niektóre dolegliwości nie będą nawet dawały żadnych widocznych objawów do momentu, gdy nasz stan będzie już naprawdę poważny. Dlatego właśnie istotna jest tutaj profilaktyka i regularne upewnianie się, że wszystko jest faktycznie w porządku. W Warszawie skuteczne leczenie można podjąć w klinice Projekt Skóra

 

Komentarze (6)

halina

2 tygodnie temu

Tacy specjaliści jak wenerolog są potrzebni.

tina

2 tygodnie temu

Przy podejrzanych objawach nie ma co zwlekać z wizytą u wenerologa.

jasia

2 tygodnie temu

Choroby przenoszone drogą płciową często są uleczalne, tylko trzeba przełamać wstyd i pójść do lekarza.

halszka

2 tygodnie temu

Nie wstydźmy się iść do wenerologa, gdy dzieje się coś podejrzanego.

daga

3 tygodnie temu

Choroby przenoszone drogą płciową szerzą się w Polsce na potęgę, a wenerologów zaczyna brakować.

julita

3 tygodnie temu

Niektóre choroby są wstydliwe, ale warto się zgłosić do lekarza, aby otrzymać niezbędną pomoc.

Zostaw komentarz