Rodzina

Czym sugerować się wybierając fotelik dla niemowlaka?

fotelik dla niemowlaka

Grafika dostarczona przez partnera

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla niemowlaka jest niewątpliwie fotelik samochodowy, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Jest to rzecz, którą każdy rodzic musi zakupić, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można przewozić dziecka w samochodzie, bez fotelika. Oznacza to, że fotelik będzie nam potrzebny już w pierwszych dniach życia dziecka, żeby bezpiecznie przetransportować je ze szpitala do domu. 

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Oferta fotelików w sklepach jest tak ogromna, że wybierając fotelik dla pierwszego dziecka można się poczuć nieco zagubionym.

Biorąc pod uwagę to, że fotelik ma sprawować ważne funkcje, to warto temu wyborowi poświęcić trochę czasu. Z tego względu nie należy zostawiać zakupu fotelika na ostatnią chwilę, tylko na spokojnie przeanalizować dostępne opcje. O czym pamiętać przy wyborze fotelika?

Przede wszystkim należy pamiętać, że fotelik dla niemowlaka należy przed zakupem przymierzyć do naszego samochodu. Teoretycznie większość fotelików jest uniwersalna i powinna pasować do każdego samochodu, ale nie zawsze jest to prawda.

Kanapy w samochodach są różne, różnią się między innymi kątami nachylenia, co może skutkować tym, że nie każdy fotelik będzie się dało stabilnie zamontować w naszym samochodzie. A nawet najlepiej oceniany fotelik nie sprawdzi się, jeśli nie będziemy w stanie zamontować go poprawnie i stabilnie w samochodzie. 

Testy zderzeniowe

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania fotelika jest to, czy fotelik brał udział w testach, a w szczególności w tzw. testach zderzeniowych i jaką ocenę w tych testach otrzymał. Testy zderzeniowe mają za zadanie sprawdzić, jak fotelik się zachowa, gdy samochód będzie brał udział w wypadku. Od wyników tego testu zależy ocena fotelika. 

Wyniki testów są publikowane w Internecie i każdy może je bez problemu znaleźć. Jeżeli wstępnie wybrany przez nas fotelik dla niemowlaka otrzymał w tych testach kiepską ocenę, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór innego fotelika samochodowego, gdyż ten może się nie sprawdzić.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy fotelik nie brał udziału w żadnych testach. Nie mamy wtedy żadnej pewności, że będzie on w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku. 

fotelik dla noworodka

Grafika dostarczona przez partnera

Montaż fotelika dla niemowlaka w samochodzie

Foteliki dla niemowlaka mogą być montowane w samochodzie wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Wynika to z obowiązujących przepisów, które nakazują przewożenie małych dzieci wyłącznie w ten sposób z uwagi na to, że jest on bezpieczniejszy.

Foteliki mogą być montowane w samochodzie na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest montaż fotelika przy wykorzystaniu samochodowego pasa bezpieczeństwa. W pierwszej chwili może się to wydawać nieco skomplikowane, ale w szybkim czasie dojdziemy w tym do perfekcji.

Alternatywą dla montażu pasami samochodowymi jest zakup specjalnej bazy, która jest montowana w samochodzie przy pomocy systemu ISOFIX i do której fotelik się po prostu wpina. Jest to szybszy sposób montażu, ale wymaga zakupu dodatkowej bazy. 

Na jak długo wystarcza fotelik dla niemowlaka?

Foteliki dla najmłodszych dzieci to najczęściej foteliki z kategorii wagowej od 0 do 13 kg. Fotelik trzeba zmienić na kolejny, gdy dziecko przekroczy maksymalną wagę lub gdy dziecko przestanie się mieścić w foteliku i głowa będzie mu z niego wystawać. Z reguły fotelik ten wystarcza dzieciom na ok. rok, drobniejsze dzieci mogą w nim jeździć trochę dłużej. 

Nie zaleca się zmieniać fotelika na większy zbyt szybko. Dużą zaletą tego fotelika jest to, że w odróżnieniu od kolejnych fotelików jest on łatwy do przenoszenia. Dziecko wpina się w fotelik w domu, a następnie fotelik montuje się w samochodzie.

Kolejne foteliki z reguły są od razu montowane w samochodzie i dziecko jest zapinane w foteliku bezpośrednio w pojeździe. Nie da się ukryć, że pierwsza opcja z przenośnym fotelikiem jest duża lepsza w przypadku dziecka, które jeszcze nie potrafi chodzić. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego fotelika nie należy do rzeczy prostych, dlatego nie należy się z nim spieszyć i podejmować decyzji pod wpływem chwili. Dobrze jest zarezerwować sobie trochę czasu i na spokojnie poczytać o różnych fotelikach oraz obejrzeć fotelik na żywo i przymierzyć go do auta. Tylko wtedy mamy pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *