Czym jest gastropatia rumieniowa
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Gastropatia rumieniowa – choć termin ten niewiele mówi przeciętnej osobie, to w rzeczywistości jest to dość często spotykane schorzenie. Szacuje się, że dotyka 10% społeczeństwa.  Gastropatia rumieniowa to dolegliwość przewodu pokarmowego, która potrafi być bardzo uciążliwa. Często też myli się ją z innymi schorzeniami. Czym jest gastropatia rumieniowa?

Czym jest gastropatia rumieniowa?

Pod terminem gastropatia rumieniowa kryje się schorzenie, któremu towarzyszy uszkodzenie błon śluzowych przewodu pokarmowego, przez co dochodzi do ich przekrwienia i stanu zapalnego. Przypadłości tej nie należy lekceważyć. Nieleczona i bagatelizowana w dłuższej perspektywie może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przyczyny gastropatii rumieniowej

Przyczyny gastropatii rumieniowej bywają bardzo złożone. Z jednej strony może ją wywołać zakażenie Helicobacter pylori, tą samą bakterią, którą obwinia się o wrzody żołądka. Z drugiej może dojść do niej wskutek nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Istnieje także trzecia przyczyna, która jest jednocześnie najsłabiej poznana. Mowa o autoimmunologicznym podłożu gastropatii rumieniowej. Przyczyny gastropatii rumieniowej mogą łączyć się także z uszkodzeniami wątroby, do których doszło wskutek nadużywania alkoholu.

Objawy gastropatii rumieniowej

Objawy gastropatii rumieniowej sprawiają, że przypadłość ta bywa często mylona z innymi chorobami. Wiele osób też ją bagatelizuje, ponieważ do złudzenia przypomina niestrawność czy zatrucie pokarmowe. Zaniepokoić powinny nas bóle brzucha, niestrawność, odbijanie się po posiłkach, uczucie pełności pomimo spożywania niewielkich posiłków. Gastropatii rumieniowej towarzyszyć mogą też wymioty, biegunka, nudności i uczucie pieczenia w klatce piersiowej.

Diagnostyka gastropatii rumieniowej

Diagnozowanie gastropatii rumieniowej przeprowadza się w oparciu o gastroskopię. Często osoby cierpiące na to schorzenie mają dobre wyniki badań laboratoryjnych. Te nie wykazują nic podejrzanego.  Dopiero gastroskopia daje pełny obraz sytuacji i pozwala zdiagnozować chorobę.

Leczenie gastropatii rumieniowej

Leczenie gastropatii rumieniowej odbywa się w oparciu o ustalenie jej przyczyny. Kiedy dochodzi do niej wskutek zakażenia Helicobacter pylori, konieczne jest wdrożenie antybiotyku, który wyeliminuje szkodliwą bakterię. Natomiast gdy gastropatia rumieniowa jest wywołana nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy zrezygnować z ich stosowania, ponieważ mogą nasilać dokuczliwe dolegliwości. Ponadto leczenie gastropatii rumieniowej wymaga przejścia na lekkostrawną dietę. Należy wyeliminować z menu produkty smażone, ostre przyprawy i alkohol. Posiłki należy spożywać często, ale w niewielkich porcjach.  Jeśli gastropatii rumieniowej towarzyszy nadkwasota, konieczne jest wdrożenie inhibitorów pompy protonowej. Tych jednak nie przyjmujemy, gdy ów problem nie występuje.

Rokowania przy gastropatii rumieniowej

Na szczęście gastropatia rumieniowa jest schorzeniem, które opanować. Niestety, potrzeba do tego dużo cierpliwości samodyscypliny, ponieważ jej leczenie odbywa się głównie w oparciu o lekkostrawną dietę. Ta przynosi rezultaty dopiero po dłuższym czasie.