Psychologia

Czy warto wracać do byłego partnera po latach?

Czy warto wracać do byłego partnera po latach

Podczas pandemii częściej korzystamy z portali społecznościowych. Odnawiamy też stare znajomości, aby sobie porozmawiać za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów. Ma to dobre strony, ponieważ można wreszcie znaleźć czas dla zapomnianych znajomych. Jednak często rodzi też różnego rodzaju dylematy. Czy warto wracać do byłego partnera po latach?

Podczas pandemii wielu singli odnowiło kontakt ze swoimi byłymi partnerami. Powróciły piękne wspomnienia, niektórzy ponownie zaczęli zakochiwać się w swoich eks. Teraz znowu widzimy w swoim byłym więcej zalet  niż wad. Mamy wrażenie, że nikt mu nie dorównuje. W rezultacie nadmiar emocji skłania nas do dania drugiej szansy osobie, która kiedyś nas zawiodła. Czy warto po raz drugi wchodzić do tej samej rzeki?

Każde rozstanie jest inne

To, czy powrót do byłego partnera ma sens, czy z góry jest to działanie skazane na porażkę, zależy od przyczyny rozstania oraz atmosfery, jaka mu towarzyszyła. Jeśli odeszłaś od swojego eks, bo ten cię zdradził, to raczej nie uda ci się ponownie odbudować utraconego zaufania. Zawsze będziesz bała się jego niewierności i możesz zacząć go śledzić. Jest to niesamowicie wyniszczające psychicznie, dlatego w przypadku zdrady odradzamy powrót. Co innego, gdy jedno z was chciało dziecka, a drugie niekoniecznie. Jeśli ty chciałaś dziecka, a on nie, to po latach możecie spotkać się w tym samym punkcie. Ty możesz już nie chcieć zostać matką, bo posiadasz dziecko z innego związku. Ewentualnie on mógł dojrzeć do roli ojca. Ważne też, czy podczas rozstania obrzucaliście się błotem, okazywaliście sobie brak szacunku, zraniliście słowami lub czynami drugą osobę. Jeśli rozstanie przebiegło w złej atmosferze, to lepiej zrezygnować z powrotu, bo pewne słowa już na zawsze pozostaną w naszej pamięci, a wraz z nimi uraza.

Czy partner zmienił swoje zachowanie

Czasem zostawiamy partnera, bo ciągle imprezuje i nie ma dla nas zbyt wiele czasu. On jednak pod wpływem pewnych doświadczeń życiowych może zmienić swoją postawę. Może już się wyszumiał lub dojrzał do myśli o stałym, poważnym związku. Wówczas znajdujecie pole do porozumienia.

Czy dojrzałam do pewnych zmian

Ty także musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dojrzałaś do pewnych zmian. Jeśli np. on miał problemy z podejmowaniem decyzji, to istnieje duże ryzyko, że wybór będzie wciąż spoczywał po twojej stronie. Pytanie, czy taki układ ci odpowiada. Może polubiłaś podejmować  decyzje i wcale nie przeszkadza ci to, że on pozostawia ci wolną rękę w tym zakresie?

Czy za chęcią powrotu do eks nie stoi samotność i brak perspektyw?

Pandemia uniemożliwiła nam nawiązywanie nowych znajomości lub przynajmniej bardzo utrudniła ten proces. W związku z tym możemy chcieć wrócić do eks z niewłaściwych powodów. Jest nam dobrze znany, a na horyzoncie nie ma nikogo ciekawego. Boimy się samotności i coraz mniej wierzymy w znalezienie swojej drugiej połówki. To jednak zła motywacja, bo z eks rozstaliśmy się z jakiegoś powodu. On nagle nie wyparował i pewne problemy powrócą, jak tylko zaczniecie się spotykać.

Czy partner też pragnie powrotu?

To, że twój eks wchodzi z tobą w pogawędkę na Messengerze, nie znaczy, że jest stanu wolnego. Możliwe też, że choć żyje jako singiel, wcale nie zamierza wracać do ciebie. Ty możesz uznać, że on chce spotkać się, bo cię kocha. On może chcieć niezobowiązującego seksu. Pamiętaj o tym, że domyślanie się, o co chodzi drugiej stronie, może zakończyć się prawdziwą katastrofą.

Były partner stosujący przemoc powinien zostać przekreślony raz na zawsze

Jeśli twój eks kiedykolwiek cię uderzył, stosował przemoc psychiczną lub ekonomiczną, to powinnaś sobie odpuścić tę znajomość. Za jego agresją stoi zapewne jakaś poważna trauma, być może choroba psychiczna. Obie rzeczy wymagają leczenia, a mało prawdopodobne jest, aby on sam z własnej i nieprzymuszonej woli zgłosił się do psychologa. Zatem na początku będzie fajnie, a po pewnym czasie ponownie zostaniesz jego workiem treningowym. Skończysz z podbitym okiem, skrajnie niską samooceną. Po co ci taki ktoś?

Kiedy powrót do byłego partnera po latach ma największe szanse powodzenia?

Powrót do byłego partnera po latach ma największe szanse powodzenia, gdy chodzi o znajomość sprzed bardzo wielu lat. Może to być miłość z liceum czy studiów. Po wielu latach jesteście innymi ludźmi, a co za tym idzie, teraz możecie lepiej do siebie pasować niż w czasach waszej młodości. Pewne problemy mogły ulec samoistnemu rozwiązaniu. Jego odgrzewane związki częściej kończą się rozstaniem niż happy endem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *