właściwości prozdrowotne tranu

Tran to dla niektórych przekleństwo dzieciństwa. Podawany dzieciom przez rodziców jawił się jako coś okropnego, lecz w miarę upływu lat doceniono go bardziej, choć nie raz pojawia się pytanie czy warto stosować tran?

Czym jest tran?

Aby wiedzieć czy warto stosować tran, należy najpierw mieć świadomość, czym dokładnie jest. Tran to nic innego, jak tłuszcz z wątroby dorsza atlantyckiego albo z innych ryb dorszowatych. Ze względu na zimne warunki, w jakich przebywa ryba, gromadzi ona dużą tkankę tłuszczową, w której znajduje się wiele istotnych składników odżywczych. Ze względu na te zalety bywa podawany osobom w każdym wieku, jeśli tylko nie ma do tego przeciwwskazań. Niestety, nie należy on do ulubionych suplementów, ponieważ jego smak oraz zapach pozostawia wiele do życzenia i jest bardzo nieprzyjemny.

Tran i kwasy tłuszczowe        

Stosowanie tranu przydaje się ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe. Stanowią one istotny dla organizmu składnik, którego często brakuje w diecie, gdyż bogate są w niego głównie ryby, rzadko goszczące na stołach. Kwasy omega-3 i omega-6, bo o nich mowa są naturalnym sposobem na wsparcie układu odpornościowego oraz krwionośnego. Dzięki nim można zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu we krwi i regulować ciśnienie, zwłaszcza, kiedy jest za wysokie. Dodatkowo kwasy zawarte w tranie mogą przeciwdziałać licznym stanom zapalnym, z których często człowiek nie zdaje sobie sprawy.

Czy warto stosować tran? Dobroczynny wpływ na układ kostny

Dzieciom podawało się i podaje tran, przede wszystkim ze względu na jego wpływ na układ kostny. Stosowanie tranu może w znaczący sposób pomóc przy wchłanianiu witaminy D, niezbędnej dla kości. Poprawia przyswajanie wapnia i fosforu, a to z kolei przekłada się na mocne zęby oraz mocny kościec. Tym samym tran stanowi niezbędni składnik w diecie osób, które przeżywają intensywny wzrost – dzieci, młodzież – jak również w diecie kobiet w okresie menopauzy. Dzięki niemu mogą uniknąć osteoporozy, która dotyka wielu kobiet powyżej 50-ego roku życia.

Dodatkową zaletą jest wpływa tranu na skórę i jej dobry wygląd, w tym odsunięcie groźby mocnych zmarszczek.

Tran i praca mózgu

Zawarte w tranie składniki, sprawiają że jego stosowanie odbija się pozytywnie na mózgu oraz całym układzie nerwowym. Tran usprawnia przepływ informacji w układzie nerwowym, co powoduje nie tylko brak problemów w sferze psychicznej, ale również brak problemów z koncentracją i pamięcią. Warto przyjmować tran w okresie zwiększonej aktywności intelektualnej, np. przed egzaminami. Według najnowszych badań regularne stosowanie tranu zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera.

 

Tran i choroby nowotworowe

Zapobieganie stanom zapalnym poprzez stosowanie tranu powoduje, że łatwiej oddalić od siebie widmo choroby nowotworowej. Przyjmowanie tranu w tabletkach lub w postaci płynnej zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia raka piersi, jelit, jajników, a w przypadku zachorowania, zmniejsza skłonność choroby do powstawania przerzutów.

Karolina Skrzek